Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Referendum na Ukrainie. Donieck opowie się za językiem rosyjskim?

0
Podziel się:

Przeprowadzenia referendum żądają m.in. separatyści. Chcą oni jednak, by pytano w nim o poparcie dla niepodległości ogłoszonej przez samozwańczą Republikę Doniecką.

Wojsko stacjonujące w Doniecku
Wojsko stacjonujące w Doniecku (PAP/EPA)

Podczas spotkania z przedstawicielami władz miejskich obwodu Sergij Taruta podkreślił, iż inicjatywa przeprowadzenia referendum wpisuje się w podobne deklaracje złożone wcześniej przez ukraińskiego premiera Arsenija Jaceniuka.

Referendum na temat statusu języka rosyjskiego oraz decentralizacji władzy na Ukrainie powinno zostać zorganizowane w obwodzie donieckim 25 maja. Z taką inicjatywą wystąpił szef administracji obwodowej Doniecka Sergij Taruta. Przeprowadzenia referendum żądają także separatyści ze wschodniej Ukrainy, ale chcą, by odbyło się ono 11 maja lub wcześniej.

Ze względów praktycznych najlepiej byłoby przeprowadzić takie referendum w dniu wyborów prezydenckich, czyli właśnie 25 maja - uważa przewodniczący obwodu donieckiego.

Jego zdaniem, ludzie na wschodniej Ukrainie powinni mieć prawo do swobodnej wypowiedzi w obu budzących kontrowersje sprawach. Ponadto uznał, że pytania poddane pod głosowanie nie mogą jednocześnie kwestionować jedności terytorialnej kraju.

Przeprowadzenia referendum żądają także separatyści. Chcą oni jednak, by w referendum pytano o poparcie dla niepodległości ogłoszonej przez samozwańczą Republikę Doniecką. Ich żądania dotyczą także połączenia z innymi samozwańczymi republikami tworzonymi na terytorium Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl
Szwedzi dozbrajają się ze względu na Rosję Nakłady finansowe na wojsko miałyby rosnąć stopniowo do 2024 r. i objąć zakup nowych samolotów.
Studenci wyszli na ulice na Ukrainie. Chcą... W akcji, która odbyła się przed Ługańskim Narodowym Uniwersytetem im. Tarasa Szewczenki, uczestniczyli także wykładowcy.
Światowe mocarstwa o Ukrainie. Co ustalą? Jeszcze przed przybyciem do Genewy Ławrowa na dwustronnych rozmowach spotkali się John Kerry i Catherine Ashton, którzy jednak nie przekazali prasie żadnego komentarza.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)