Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Referendum na temat igrzysk w Zakopanem? "O rok za późno"

0
Podziel się:

Można usłyszeć opinie, że organizowanie referendum już po złożeniu dokumentacji aplikacyjnej jest błędem.

Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego
Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego (Tomasz Skowroński/CC/Wikipedia)

17 kwietnia radni Zakopanego mają się zająć projektem uchwały ws. przeprowadzenia referendum dotyczącego organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w Polsce w 2022 r. Organizatorem olimpiady ma być Kraków, ale zawody mają się odbyć także m.in. w stolicy Tatr.

Radni Krakowa podczas nadzwyczajnej sesji zdecydowali we wtorek, że 25 maja na terenie tego miasta odbędzie się referendum, w którym mieszkańcy odpowiedzą na pytanie dot. organizacji w stolicy Małopolski igrzysk zimowych (ZIO 2022).

Rada Miasta Krakowa przyjęła też rezolucję, w której poproszono rady innych czterech gmin (Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Myślenice, Zakopane), aby także przeprowadziły lokalne referenda w sprawie ZIO 2022. Organizatorem igrzysk w Polsce ma być Kraków, ale zawody mają się odbyć także w czterech wspomnianych gminach oraz na Słowacji (konkurencje alpejskie).

_ - Mam zamiar złożyć projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum. Jest to jednak dla nas pewien kłopot, ponieważ mamy już uchwałę rady (z 27 lutego) popierającą organizację tych igrzysk. Jednak z drugiej strony, jeżeli wszystkie samorządy wymienione jako współorganizatorzy zapytają w tej sprawie mieszkańców, to i my powinniśmy to zrobić. Osobiście uważam jednak, że nie jest to w naszym wypadku konieczne, a do tego jest na to co najmniej rok za późno _ - powiedział burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.

Podobnego zdania jest przewodniczący rady miasta Jerzy Zacharko. Podkreślił, że nie jest przeciwny idei referendum. _ - Jednak robienie tego w połowie drogi jest bezsensowne i kompromitujące w oczach całego sportowego świata. Jeżeli jednak burmistrz taki projekt złoży, będę mimo wszystko głosował za _ - oświadczył Zacharko.

Zapytany o zdanie wójt gminy Kościelisko Bohdan Pitoń powiedział, że radni podczas jednej z ostatnich sesji stwierdzili, iż nie widzą potrzeby organizowania referendum.

_ - Nasi mieszkańcy są przychylnie nastawieni do organizacji igrzysk, zwłaszcza że już wcześniej podchodzili optymistycznie do informacji o zamiarze zmodernizowania ośrodka biatlonowego w Kirach. W przypadku przyznania igrzysk Polsce środki na ten cel otrzymalibyśmy z budżetu państwa, w przeciwnym razie będziemy się starali o unijne _ - stwierdził wójt.

Jego zdaniem organizowanie referendum już po złożeniu dokumentacji aplikacyjnej jest błędem. _ - Wprawdzie za dwa tygodnie będziemy jeszcze dyskutować na ten temat z mieszkańcami na zebraniu wiejskim, ale ja osobiście jestem absolutnym przeciwnikiem referendum. Trzeba to było zrobić rok temu, a nie teraz, gdy są już zaangażowane spore środki w pierwszy etap kandydatury _.

Burmistrz miasta i gminy Myślenic Maciej Ostrowski nie widzi potrzeby przeprowadzenia referendum lokalnego.

_ - Uważamy za bezzasadne organizowanie go na naszym terenie. Ewentualna budowa toru saneczkarsko-bobslejowego nie będzie finansowana z naszego budżetu, a ze środków zewnętrznych. Inwestycja ta nie wpłynie na stan naszych finansów _ - powiedział włodarz tego podkrakowskiego miasta.

W środę wieczorem, na posiedzeniu Komisji Ekonomiki, Budownictwa i Rozwoju Rady Gminy Bukowina Tatrzańska tamtejsi radni opowiedzieli przeciwko wprowadzaniu do porządku obrad najbliższej sesji punktu dot. ewentualnego referendum. W praktyce oznacza to, że nie odbędzie się ono w tej gminie.

_ - Referendum na naszym terenie nie miałoby najmniejszego sensu. Wszyscy członkowie rady obecni na środowym spotkaniu stwierdzili, że w momencie, gdy mieszkańcy Krakowa powiedzą igrzyskom "nie", sprawa i tak będzie już przesądzona _ - powiedział przewodniczący komisji Józef Górka.

O prawo przeprowadzenia igrzysk olimpijskich w 2022 r. walczy pięć miast: Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo i Kraków. Wcześniej w wyniku lokalnego referendum swoją kandydaturę wycofało Monachium. Z kolei w stolicy Norwegii mieszkańcy opowiedzieli się za igrzyskami. W styczniu, z obawy przed zbyt wysokimi kosztami, aplikację wycofał Sztokholm. Decyzja, kto będzie gospodarzem ZIO 2022, zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Igrzyska w Krakowie. Chcą referendum Głosowania domagają się zarówno radni Platformy Obywatelskiej, jak i prezydent miasta Jacek Majchrowski.
Chcą referendum ws. organizacji igrzysk Według projektu głównym organizatorem igrzysk ma być stolica Małopolski, ale zawody mają się odbywać też np. w Myślenicach czy Zakopanem.
Co robią sportowcy, by zdobyć pieniądze na igrzyska? Wyjeżdżają za granicę, idą do wojska, pozują dla Playboya.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)