Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Referendum na Krymie. Rada Federacji poprze pozytywny wynik

0
Podziel się

- Nigdy nie będzie wojny między dwoma bratnimi narodami. To kompletny nonsens, to całkowicie nie odzwierciedla naszych zamiarów - uspokaja przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwijenko.

Prorosyjscy żołnierze pod budynkiem krymskiego parlamentu</br> zdjęcie z 6 marca
Prorosyjscy żołnierze pod budynkiem krymskiego parlamentu</br> zdjęcie z 6 marca (PAP/EPA)
bEhbZhdx

Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, poprze decyzję o przyłączeniu się Krymu do Federacji Rosyjskiej, jeśli taki będzie wynik krymskiego referendum - zapowiedziała przewodnicząca Rady Walentina Matwijenko.

Na spotkaniu z szefem parlamentu krymskiego Władimirem (Wołodymyrem) Konstantinowem Matwijenko zapewniała, że nie będzie wojny między Rosją a Ukrainą. _ - Nigdy nie będzie wojny między dwoma bratnimi narodami _ - oświadczyła Matwijenko. _ - To kompletny nonsens, to całkowicie nie odzwierciedla naszych zamiarów _ - dodała.

Matwijenko zaznaczyła, że _ bez wątpienia parlament Krymu, jako prawowita władza, ma prawo _ do przeprowadzenia referendum, _ suwerenne prawo ludzi do określenia swej przyszłości _.

bEhbZhdz

Wczoraj parlament należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu opowiedział się za wejściem półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej i wyznaczył na 16 marca referendum w tej sprawie. Zwrócił się też do prezydenta i parlamentu Rosji z propozycją rozpoczęcia procedury wejścia Krymu w skład Federacji Rosyjskiej jako jej podmiotu.

Tekst uchwały parlamentu głosi, że w związku m.in. z _ brakiem na Ukrainie legalnych organów władzy państwowej _ parlament postanawia: 1. Wejść w skład Federacji Rosyjskiej jako podmiot FR, 2. Wyznaczyć na 16 marca 2014 roku referendum ogólnokrymskie, w tym w Sewastopolu.

Jednak prorosyjskie władze Krymu uważają, że połączenie z Rosją jest przesądzone. Wicepremier Autonomicznej Republiki Krymu Rustam Temirgalijew oświadczył, że decyzja o wejściu Krymu w skład FR obowiązuje od chwili jej przyjęcia, a referendum potrzebne jest jedynie do jej potwierdzenia.

Jedno z pytań w referendum brzmi: _ czy jesteś za ponownym zjednoczeniem Krymu z Rosją na prawach podmiotu FR? _, a drugie: _ czy jesteś za przywróceniem obowiązywania konstytucji Republiki Krym z 1992 roku i za statusem Krymu jako części Ukrainy? _.

bEhbZhdF

Wcześniej władze Krymu, które uważają za prezydenta Ukrainy obalonego Wiktora Janukowycza zapowiadały referendum na 25 maja, potem przeniosły je na 30 marca, przy czym plebiscyt miał dotyczyć zwiększenia pełnomocnictw autonomii półwyspu.

Czytaj więcej w Money.pl
"Putin chce pomóc, a Zachód tego nie rozumie" - _ Bez względu na wysiłki naszego prezydenta, na jego gotowość do wyjaśniania stanowiska Rosji, wciąż natrafiamy na mur niezrozumienia _ - skarży się rzecznik rosyjskiego prezydenta.
USA o kłamstwach Putina. Co na to Rosja? Jest rzeczą oczywistą, że Waszyngton tak jak dawniej nie jest w stanie zaakceptować tego, że sytuacja rozwija się niezgodnie z jego założeniami - napisał Łukaszewicz.
Jaceniuk gotów wysłać wojsko przeciw Rosji _ Zapewne mamy mniej broni, nie mamy żadnej broni nuklearnej, ale mamy ducha. _
bEhbZhea
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)