Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Referendum w Katalonii. Zagłosują, choć Madryt nie dał zgody

0
Podziel się:

Premier Katalonii znalazł furtkę prawną, która pozwoli wyborcom stawić się przy urnach.

Referendum w Katalonii. Zagłosują, choć Madryt nie dał zgody
(PAP/EPA)

Premier Katalonii Artur Mas (na zdjęciu) ogłosił dziś, że mimo sprzeciwu rządu centralnego w Madrycie, Katalończycy zagłosują 9 listopada w sprawie nieodległości tej autonomii, jednak na podstawie innych przepisów prawnych.

Podczas konferencji prasowej premier Mas poinformował, że zrezygnował z zamiaru skorzystania z przepisów obowiązujących w autonomicznej Katalonii, które hiszpański rząd centralny zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego, doprowadzając tym samym do ich zawieszenia.

Podkreślił jednak, że głosowanie ws. niepodległości Katalonii odbędzie się w innej formule - w formule _ aktu uczestnictwa obywatelskiego _, który ma prawo - według niego - zorganizować rząd autonomiczny.

_ - Idziemy dalej, co oznacza, że rząd Katalonii utrzymuje zamiar zorganizowania głosowania 9 listopada; będą otwarte lokale wyborcze, urny i karty do głosowania. Wszyscy mieszkańcy powyżej 16 roku życia będą mogli się do tych lokali udać _ - powiedział Artur Mas.

Podczas głosowania, nie zostanie jednak wykorzystany oficjalny spis wyborców. _ - Rejestr wyborców zostanie stworzony podczas samego głosowania na podstawie dowodów osobistych osób, które będą chciały w nim uczestniczyć _ - wyjaśnił Mas.

Z decyzją premiera reprezentującego rządzącą w Katalonii partię Konwergencja i Unia (CiU), nie zgadzają się pozostałe partie popierające organizację plebiscytu.

Podczas trwającego do późnych godzin nocnych w poniedziałek spotkania katalońskich formacji niepodległościowych, doszło do zerwania paktu o współpracy. Republikańska Lewica Katalonii (ERC), najważniejszy sojusznik rządzącej CiU, wezwała do przegłosowania w parlamencie katalońskim deklaracji o niepodległości.

Mimo to jednak - jak poinformował Artur Mas - sojusznicy zdecydowali się poprzeć rząd 9 listopada i wezwać swoich wyborców do uczestnictwa w głosowaniu.

Mas przyznał, że zaplanowane na przyszły miesiąc głosowanie nie będzie miało charakteru wiążącego. Jego zdaniem w obliczu kategorycznego sprzeciwu rządu w Madrycie wobec przeprowadzenia legalnego referendum niepodległościowego, jedyną możliwością rozwiązania tej kwestii, jest przeprowadzenie nowych wyborów regionalnych w Katalonii.

_ - Wiążące głosowanie można przeprowadzić tylko w drodze wyborów, które partie zamienią w faktyczne referendum _ - powiedział Mas dziennikarzom. Poinformował, że zaproponował stworzenie w tych wyborach wspólnej listy w porozumieniu z innymi partiami popierającymi niepodległość. Gdyby taka lista uzyskała większość absolutną, oznaczałoby to - jego zdaniem - zwycięstwo w referendum niepodległościowym.

Tymczasem jednak pozostałe ugrupowania nie zgadzają się na wspólny start z CiU.

Po poniedziałkowym spotkaniu katalońskich ugrupowań niepodległościowych hiszpańskie media ogłosiły, że Mas całkowicie wycofał się z organizacji głosowania.

Do tych doniesień odniósł się jeszcze przed konferencją prasową Masa premier Hiszpanii Mariano Rajoy: _ To, że referendum nie zostanie zorganizowane, to znakomita wiadomość. Wszyscy mają obowiązek postępować zgodnie z prawem _.

_ - Czasem znakomite wiadomości żyją tylko kilka godzin _ - odpowiedział mu za pośrednictwem dziennikarzy Artur Mas.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie będzie referendum w Katalonii. Dlaczego? Według sondaży znakomita większość Katalończyków opowiada się za przeprowadzeniem referendum, ale zwolenników secesji jest mniej więcej tyle samo, ilu jej przeciwników.
Katalonia jak Szkocja? Też chcą referendum Hiszpański rząd zapowiedział, że na głosowanie nie zezwoli Trybunał Konstytucyjny.
Koniec marzeń Katalonii o niepodległości? W Barcelonie pod budynkiem lokalnego rządu manifestował tłum domagający się przeprowadzenia głosowania.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)