Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rebelianci ostrzelali samolot USA. Są ranni

0
Podziel się:

W wyniku ataku rannych zostało czterech Amerykanów, w tym jeden ciężko.

Rebelianci ostrzelali samolot USA. Są ranni
(PAP/EPA)

Pentagon potwierdził, że rebelianci z Sudanu Płd. zaatakowali amerykański samolot wojskowy wykonujący misję ewakuacyjną z terenów objętych walkami sił rządowych i rebeliantów. W wyniku ataku rannych zostało czterech Amerykanów, w tym jeden ciężko.

Amerykański samolot leciał z misją ratunkową do miasta Bor, stolicy stanu Jonglei (arab. Dżunkali), gdzie od tygodnia dochodzi do krwawych starć między siłami rządowymi, a rebeliantami. Poszkodowani w ataku zostali przetransportowani do Kenii, gdzie ma być im udzielona pomoc medyczna. Jeden z mężczyzn jest w stanie krytycznym.

Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że misja, w której uczestniczyła maszyna, polegała na ewakuowaniu z Boru obywateli USA. _ Podczas zbliżania się do celu maszyna została ostrzelana z ziemi, co zmusiło ją do zaprzestania misji i udania się w kierunku lotniska poza terenem kraju (Sudanu Płd.) _ - podkreśliła armia amerykańska w oświadczeniu.

Na razie nie wiadomo, jaki samolot został ostrzelany. Z nieoficjalnych informacji agencji Associated Press wynika, że mógł to być Bell-Boeing V-22 Osprey - maszyna pionowego startu i lądowania, wykorzystywana do transportu ludzi i wyposażenia.

Rzecznik armii Sudanu Południowego pułkownik Philip Aguer podkreślił, że Bor jest pod kontrolą rebeliantów, dlatego cała wina za atak spada na nich. Przedstawiciele rządu poinformowali natomiast, że w okolicach Boru trwają walki o odbicie tych terenów z rąk rebeliantów. W misji tej biorą udział wojska lądowe wspierane przez lotnictwo.

_ W okolicach Boru trwają walki, ponieważ od rana rebelianci atakują ludność cywilną. Posunęli się nawet do napadu na przedstawicieli ONZ _ - powiedział minister ds. informacji Michael Makuei Lueth. Zaznaczył, że na razie nie można określić liczby ofiar walk. Associated Press, powołując się na anonimowe źródła, informuje także, że w piątek doszło do podobnego ataku na śmigłowiec ONZ, który ewakuował ludność cywilną i członków misji pokojowej. Uszkodzenia maszyny były na tyle poważne, że trzeba było ją porzucić niedaleko miejsca zajścia.

Ambasada USA zorganizowała w piątek już piątą rundę ewakuacji amerykańskich obywateli. Zaplanowana była również ewakuacja obywateli niemieckich, brytyjskich i holenderskich. Setki cudzoziemców, włącznie z pracownikami organizacji pomocowych, wyjeżdżają od niedzieli z Sudanu Południowego, po apelach wielu ambasad, które ostrzegają przed eskalacją konfliktu i nasileniem walk grup etnicznych.

W Sudanie Południowym wybuchły w ostatnim czasie nowe niepokoje. Po utrzymujących się kilka miesięcy napięciach wywołanych zdymisjonowaniem w lipcu przez prezydenta Salvę Kiira Mayardita wiceprezydenta Rieka Machara, w niedzielę w pobliżu stolicy wybuchły walki. Według Kiira w najnowszych incydentach stroną atakującą były oddziały wierne Macharowi. W starciach między rywalizującymi frakcjami armii zginęło co najmniej 500 osób, a 800 zostało rannych.

Czytaj więcej w Money.pl
USA ślą wojsko do Sudanu i apeluje... W ubiegły czwartek podczas ataku na bazę sił pokojowych ONZ w Akobo zginęło najmniej 20 osób w tym 3 indyjskich żołnierzy ONZ.
Ewakuacja Polaków z Sudanu Południowego Dwoje Polaków, którzy przebywali w stolicy kraju, zostało ewakuowanych - poinformował resort.
Dramatyczna sytuacja w Sudanie Południowym ONZ podała alarmujące dane o skutkach trwających niecały tydzień zaciętych walk.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)