Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rebelia w Iraku. Stany wysłały uzbrojone drony

0
Podziel się

Maszyny mają chronić amerykańskich doradców wojskowych, którzy przyjechali do Iraku.

Irackie wojska rządowe usiłują przeciwstawić się sunnickim rebeliantom,</br>ale dla ochrony swoich ludzi Stany wysłały drony
Irackie wojska rządowe usiłują przeciwstawić się sunnickim rebeliantom,</br>ale dla ochrony swoich ludzi Stany wysłały drony (PAP/EPA)
bEiRYcER

Przestrzeń powietrzną Iraku patrolują uzbrojone amerykańskie drony, których zadaniem jest ochrona amerykańskich doradców wojskowych - poinformowały oficjalne źródła w Waszyngtonie.

Bezzałogowe maszyny mają też wspierać inne samoloty, zarówno załogowe jak i bezzałogowe, wykonujące misje wywiadowcze.

Rzecznik Pentagonu adm. John Kirby powiedział, że misje te wykonywane są na prośbę rządu Iraku. _ - Niektóre z tych maszyn są uzbrojone. Używane są w celach ochronnych, ponieważ mamy tam swoich doradców _ - powiedział Kirby.

bEiRYcET

Według dziennika _ New York Times _, są to drony typu Predator uzbrojone w pociski rakietowe Hellfire. Rozpoczęły swoje loty w ub. czwartek.

Irackie wojska rządowe usiłują przeciwstawić się sunnickim rebeliantom, którzy opanowali już znaczną część północnego i środkowego Iraku i zbliżają się do stolicy - Bagdadu.

Prezydent USA Barack Obama zapewnił, że Stany Zjednoczone _ nie zostaną wciągnięte z powrotem _ w działania bojowe w Iraku. Jednak z drugiej strony nie wykluczył w ub. tygodniu podjęcia przez siły zbrojne USA _ ściśle ograniczonych akcji w razie potrzeby _.

Obama poinformował, że w Iraku i krajach sąsiednich przebywa obecnie 300 amerykańskich doradców wojskowych, których zadaniem jest pomoc i wsparcie irackiej armii rządowej. Doradcy mogą wezwać na pomoc lotnictwo.

bEiRYcEZ
Czytaj więcej w Money.pl
Krawe żniwo konfliktu w Iraku. Tysiąc zabitych W wyniku ofensywy sunnickich rebeliantów giną głównie cywile - alarmuje ONZ. Stany wysyłają wojskowych doradców, którzy będą trzymali rękę na pulsie.
Prorządowe bojówki w Iraku prężą muskuły To odpowiedź szyickich bojowników na apel radykalnego duchownego Muktady as-Sadra, który wezwał wiernych do zademonstrowania siły na terenie całego kraju i walki z sunnickimi rebeliantami.
Lecą głowy w irackiej armii. Za nieudolność Oficerowie zostali zwolnieni za niewypełnienie obowiązków zawodowych i wojskowych - oświadczył rząd.
bEiRYcFu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)