Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rebelia w Iraku. Prorządowe bojówki demonstrują siłę

0
Podziel się:

To odpowiedź szyickich bojowników na apel radykalnego duchownego Muktady as-Sadra, który wezwał wiernych do zademonstrowania siły na terenie całego kraju i walki z sunnickimi rebeliantami.

Rebelia w Iraku. Prorządowe bojówki demonstrują siłę
(PAP/EPA)
bEJbRNat

Setki szyickich bojowników przemaszerowały w sobotę ulicami stolicy Iraku, Bagdadu, odpowiadając na apel radykalnego duchownego Muktady as-Sadra. Wezwał on wiernych do zademonstrowania siły na terenie całego kraju i walki z sunnickimi rebeliantami.

Największa demonstracja odbyła się w Bagdadzie w szyickiej dzielnicy Miasto Sadra. Ulicami przemaszerowały setki uzbrojonych w karabiny szturmowe mężczyzn i ubranych w bojowe mundury. Szacuje się, że bojówki popierające Sadra liczą około 10 tysięcy osób. Większość z nich zgłosiła się na ochotnika, aby walczyć wraz z siłami bezpieczeństwa Iraku przeciwko sunnickim rebeliantom, na których czele stoi Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL).

Telewizja Al-Dżazira informuje, że szyickie bojówki mają być wykorzystane tylko podczas działań obronnych, głównie w okolicach Bagdadu. Jednak istnieją obawy, że zwolennicy radykalnego duchownego mogą reaktywować Armię Mahdiego odpowiedzialną za przemoc wobec sunnitów w latach 2005-06.

bEJbRNav

Po amerykańskiej inwazji w 2003 roku Sadr utworzył Armię Mahdiego, która przez kilka lat walczyła z wojskami USA. Przez długi czas oddziały wierne duchownemu były uważane przez Pentagon za główne zagrożenie dla stabilności w Iraku.

Władze w Bagdadzie od dłuższego czasu nie potrafią rozładować niebezpiecznych napięć między stanowiącymi większość ludności szyitami a sunnicką mniejszością, wśród której rozpowszechnione jest przekonanie, że rząd premiera Nuriego al-Malikiego dąży do jej zmarginalizowania. Z tej właśnie grupy rekrutuje się wielu bojowników ISIL.

Czytaj więcej w Money.pl
Lecą głowy w irackiej armii. Za nieudolność Oficerowie zostali zwolnieni za niewypełnienie obowiązków zawodowych i wojskowych - oświadczył rząd.
Iran krytycznie o słowach Baracka Obamy Irański wiceminister oświadczył, że obecnie Stany Zjednoczone zamiast walczyć z terroryzmem i skoncentrować się na umacnianiu jedności narodowej Iraku, rządu i instytucji państwowych, podsycają w tym kraju podziały wyznaniowe.
Irak obarcza Arabię Saudyjską winą za wojnę Irackie władze uważają, że zamieszkiwana przez sunnitów Arabia Saudyjska finansuje sunnickich rebeliantów.
bEJbRNaW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)