Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rasizm w Izraelu. Nocny atak zaskoczył mieszkańców

0
Podziel się:

Co najmniej 14 samochodom poprzebijano opony, a na karoseriach wypisano rasistowskie hasła.

Rasizm w Izraelu. Nocny atak zaskoczył mieszkańców
(Tomasz Bonek)
bESIVhOt

Osada Newe Szalom, rodzaj oazy przyjaznego współistnienia Żydów i Arabów w centrum Izraela, obudziła się dziś rano pełna wypisanych na ścianach rasistowskich haseł przeciwko Arabom i ograniczeniom w budowie żydowskich osiedli na ziemi Palestyńczyków._ _

_ - Śmierć Arabom _ i _ Zemsta za Ulpanę _ - te dwa napisy powtarzały się w wielu miejscach. Ulpana to nazwa jednego z żydowskich osiedli na Zachodnim Brzegu, które na mocy decyzji izraelskiego sądu powinno zostać ewakuowane jako założone nielegalnie na gruntach należących do Palestyńczyków.

Jak ustaliła izraelska policja, co najmniej czternaście samochodów należących do mieszkańców Newe Szalom, osady leżącej w połowie drogi między Jerozolimą a Tel Awiwem, nosiło ślady nocnego rajdu rasistów. Poprzebijano ich opony, na karoseriach wypisano antyarabskie hasła.

bESIVhOv

Podobne napisy pokryły również fasadę dwujęzycznej szkoły w osadzie.

Był to pierwszy przypadek ataku żydowskich skrajnych radykałów na osadę, której mieszkańcy - Żydzi i Arabowie - dają przykład przyjaznego współżycia.

W przeszłości najbardziej skrajne elementy spośród izraelskiej prawicy nacjonalistycznej związanej z żydowskim osadnictwem na ziemiach palestyńskich dokonywały podobnych akcji przeciwko meczetom, kościołom, domom działaczy lewicy i obrońców praw człowieka oraz - w odwecie za ewakuowanie niektórych żydowskich osiedli na mocy wyroków sądu izraelskiego - przeciwko izraelskim obozom wojskowym.

Demonstracja przeciwko przyjaznemu współistnieniu Żydów i Arabów nastąpiła niedługo po tym, gdy premier Izraela Benjamin Netanjahu zablokował w parlamencie ustawę, na mocy której mogłoby zostać uratowane przed zburzeniem i ewakuacją nielegalne osiedle Ulpana składające się z pięciu domów.

bESIVhOB

Szef izraelskiego rządu zrekompensował osadnikom tę decyzję zapowiedzią wydania zgody na budowę nowych 851 budynków w różnych osiedlach na Zachodnim Brzegu, w tym 300 w osiedlu Bejt El, z którym sąsiaduje przeznaczone do rozebrania maleńkie osiedle Ulpana.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie wpuszczą nobilisty do Izraela. Iran go broni Nieznani sprawcy napisali na ufundowanym przez Grassa pomniku: _ SS! Guenni zamknij pysk. _
Zdecydowali, uderzenie na Iran się opłaca Blisko dwie trzecie Żydów uważa, że warto zaryzykować prewencyjny atak na instalacje nuklearne Teheranu.
Ortodoksi atakują "nieskromne" sklepy Do zniszczeń doszło w dzielnicy Mea Szearim w Jerozolimie zamieszkałej przez najbardziej radykalnych wyznawców judaizmu.
bESIVhOW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)