Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
obywatelstwo
20.12.2013 07:15

Raport: Polska mało uwagi poświęca problemowi bezpaństwowców

Według danych GUS z 2011 r. w Polsce przebywa ok. 8,8 tys. osób, których obywatelstwo nie jest ustalone. Uprawnienia bezpaństwowców są ograniczone.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Wawryszuk)

Uprawnienia trafiających do Polski bezpaństwowców są ograniczone, ciągle brakuje szczegółowych procedur, a Polska nie przystąpiła do konwencji ONZ odnoszących się do tej kategorii osób - oceniono w przedstawionym w wczoraj raporcie.

Publikację pt. _ Niewidzialni. Bezpaństwowcy w Polsce _, przygotowaną przez krakowskie Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, zaprezentowano podczas konferencji prasowej w Warszawie.

_ Bezpaństwowość to nie jest abstrakcyjne pojęcie, to są bardzo konkretne problemy konkretnych osób. Prawa każdego człowieka muszą być poszanowane, a państwo musi mieć wypracowane procedury postępowania wobec takiej grupy osób _ - powiedziała jedna ze współautorek raportu Anna Strama. Dodała, że obecnie zbyt często i zwykle bez koniecznej potrzeby osoby takie trafiają do strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.

W raporcie podkreślono, że w Polsce dotychczas precyzyjnie nie oszacowano skali problemu. _ Według danych GUS z 2011 r. w Polsce przebywa ok. 8,8 tys. osób, których obywatelstwo nie jest ustalone. Liczbę bezpaństwowców przebywających w naszym kraju szacuje się na dwa tysiące osób _ - poinformowano na czwartkowej konferencji.

_ Dane te nie oddają jednak w pełni skali zjawiska, oparte są na deklaracjach badanych osób. Zresztą GUS posługuje się nie do końca dla nas jasną kategorią osób o nieustalonym obywatelstwie _ - zaznaczyła druga ze współautorek publikacji Anna Pilaszek.

Jednocześnie - jak wskazano w raporcie - sytuacja takich osób jest znacznie gorsza niż cudzoziemców, chcących się osiedlić w Polsce, czy uchodźców. _ Obecnie w Polsce brak jest konkretnej procedury identyfikacji bezpaństwowców, na skutek której mogliby oni zalegalizować swój pobyt poprzez uzyskanie statusu bezpaństwowca _ - zaznaczono w raporcie.

Problemy z potwierdzeniem tożsamości bezpaństwowców - zwykle nieposiadających dokumentów - są jedną z głównych barier podczas legalizacji pobytu. _ Podejmowane są na przykład czynności dotyczące analizy językowej oraz testy wiedzy odnoszące się do deklarowanego przez bezpaństwowca miejsca pochodzenia. Te procedury weryfikacji tożsamości i pochodzenia - niekiedy stosowane także w Polsce - nie są jednak u nas w żaden sposób sformalizowane, co powoduje praktyczne problemy _ - zaznaczyła Strama.

Jak dodano takie osoby - nie posiadając formalnych więzi z państwem pochodzenia - nie mogą powrócić do krajów, w których się urodziły. W związku z tym _ skazane są na funkcjonowanie w prawnej próżni, nie mogąc podjąć zatrudnienia, zawrzeć związku małżeńskiego, korzystać z pomocy socjalnej, czy podstawowej opieki zdrowotnej _. _ Obecnie funkcjonujące w Polsce procedury legalizacji pobytu nie są dostosowane do potrzeb tej szczególnej grupy społecznej _ - konkludują autorzy raportu.

Według raportu wyraźnym sygnałem dążenia do poszanowania praw osób pozbawionych obywatelstwa byłoby przystąpienie Polski do dwóch konwencji ONZ: dotyczącej statusu bezpaństwowców z 1954 r. oraz o ograniczaniu zjawiska bezpaństwowości z 1961 r. _ Polska jest jednym z niewielu państw w UE, obok Estonii, Malty i Cypru, które w dalszym ciągu nie przystąpiły do żadnej z tych konwencji _ - wskazały autorki opracowania.

Na potrzebę przystąpienia Polski do obu konwencji zwróciła także uwagę Dorota Pudzianowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. _ Do tej pory jak mówiłam o konieczności ich ratyfikacji, to spotykałam się z reakcją, że w Polsce tego problemu nie ma. Ale kwestia ta nie jest marginalna, a ponadto chodzi w niej o ochronę praw człowieka _ - zaznaczyła.

W zeszłym roku rząd w przyjętym dokumencie dotyczącym polityki migracyjnej Polski wskazywał na potrzebę _ rozpoczęcia dyskusji _ o przystąpieniu kraju do obu konwencji.

Według szacunków na świecie żyje obecnie 12 mln bezpaństwowców (apatrydów), czyli osób nieposiadających żadnego obywatelstwa, z czego 250 tys. w Europie Wschodniej. Bezpaństwowcem - oprócz osób, które legalnie bądź nielegalnie przekroczyły granicę - może na przykład zostać także osoba urodzona w Polsce, jeśli jej oboje rodzice nie są obywatelami Polski, tylko państwa uznającego nabycie obywatelstwa wyłącznie przez urodzenie się na jego terytorium.

Czytaj więcej w Money.pl
Ponad 20 miliardów złotych pomocy publicznej Wartość pomocy publicznej w Polsce w 2012 roku wyniosła 20,38 miliarda złotych - czyli o ponad miliard mniej niż w 2011 roku - wynika z dorocznego raportu UOKiK.
Polska awansuje! Ranking Doing Business to miłe zaskoczenia dla polskiej gospodarki. Nasz kraj awansował o 10 oczek w górę i zajął wysokie 45. miejsce. Strona rządowa nie ukrywała zadowolenia ogłoszonym rankingiem Banku Światowego Doing Business 2014. Nic dziwnego skoro Polska zaliczyła spory awans i z 55 miejsca wskoczyła na 45 - Zawzięliśmy się, żeby awans w rankingu ...
Równość płci w Polsce? Nie w statystykach _ Lubimy w Polsce myśleć, że mamy równość kobiet i mężczyzn, bo mamy dobre prawo. Niestety, nie znajduje to odzwierciedlenia w statystykach _.
Tagi: obywatelstwo, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz