Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport: Polska mało uwagi poświęca problemowi bezpaństwowców

0
Podziel się:

Według danych GUS z 2011 r. w Polsce przebywa ok. 8,8 tys. osób, których obywatelstwo nie jest ustalone. Uprawnienia bezpaństwowców są ograniczone.

Raport: Polska mało uwagi poświęca problemowi bezpaństwowców
(Bartosz Wawryszuk)

Uprawnienia trafiających do Polski bezpaństwowców są ograniczone, ciągle brakuje szczegółowych procedur, a Polska nie przystąpiła do konwencji ONZ odnoszących się do tej kategorii osób - oceniono w przedstawionym w wczoraj raporcie.

Publikację pt. _ Niewidzialni. Bezpaństwowcy w Polsce _, przygotowaną przez krakowskie Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, zaprezentowano podczas konferencji prasowej w Warszawie.

_ Bezpaństwowość to nie jest abstrakcyjne pojęcie, to są bardzo konkretne problemy konkretnych osób. Prawa każdego człowieka muszą być poszanowane, a państwo musi mieć wypracowane procedury postępowania wobec takiej grupy osób _ - powiedziała jedna ze współautorek raportu Anna Strama. Dodała, że obecnie zbyt często i zwykle bez koniecznej potrzeby osoby takie trafiają do strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców.

W raporcie podkreślono, że w Polsce dotychczas precyzyjnie nie oszacowano skali problemu. _ Według danych GUS z 2011 r. w Polsce przebywa ok. 8,8 tys. osób, których obywatelstwo nie jest ustalone. Liczbę bezpaństwowców przebywających w naszym kraju szacuje się na dwa tysiące osób _ - poinformowano na czwartkowej konferencji.

_ Dane te nie oddają jednak w pełni skali zjawiska, oparte są na deklaracjach badanych osób. Zresztą GUS posługuje się nie do końca dla nas jasną kategorią osób o nieustalonym obywatelstwie _ - zaznaczyła druga ze współautorek publikacji Anna Pilaszek.

Jednocześnie - jak wskazano w raporcie - sytuacja takich osób jest znacznie gorsza niż cudzoziemców, chcących się osiedlić w Polsce, czy uchodźców. _ Obecnie w Polsce brak jest konkretnej procedury identyfikacji bezpaństwowców, na skutek której mogliby oni zalegalizować swój pobyt poprzez uzyskanie statusu bezpaństwowca _ - zaznaczono w raporcie.

Problemy z potwierdzeniem tożsamości bezpaństwowców - zwykle nieposiadających dokumentów - są jedną z głównych barier podczas legalizacji pobytu. _ Podejmowane są na przykład czynności dotyczące analizy językowej oraz testy wiedzy odnoszące się do deklarowanego przez bezpaństwowca miejsca pochodzenia. Te procedury weryfikacji tożsamości i pochodzenia - niekiedy stosowane także w Polsce - nie są jednak u nas w żaden sposób sformalizowane, co powoduje praktyczne problemy _ - zaznaczyła Strama.

Jak dodano takie osoby - nie posiadając formalnych więzi z państwem pochodzenia - nie mogą powrócić do krajów, w których się urodziły. W związku z tym _ skazane są na funkcjonowanie w prawnej próżni, nie mogąc podjąć zatrudnienia, zawrzeć związku małżeńskiego, korzystać z pomocy socjalnej, czy podstawowej opieki zdrowotnej _. _ Obecnie funkcjonujące w Polsce procedury legalizacji pobytu nie są dostosowane do potrzeb tej szczególnej grupy społecznej _ - konkludują autorzy raportu.

Według raportu wyraźnym sygnałem dążenia do poszanowania praw osób pozbawionych obywatelstwa byłoby przystąpienie Polski do dwóch konwencji ONZ: dotyczącej statusu bezpaństwowców z 1954 r. oraz o ograniczaniu zjawiska bezpaństwowości z 1961 r. _ Polska jest jednym z niewielu państw w UE, obok Estonii, Malty i Cypru, które w dalszym ciągu nie przystąpiły do żadnej z tych konwencji _ - wskazały autorki opracowania.

Na potrzebę przystąpienia Polski do obu konwencji zwróciła także uwagę Dorota Pudzianowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. _ Do tej pory jak mówiłam o konieczności ich ratyfikacji, to spotykałam się z reakcją, że w Polsce tego problemu nie ma. Ale kwestia ta nie jest marginalna, a ponadto chodzi w niej o ochronę praw człowieka _ - zaznaczyła.

W zeszłym roku rząd w przyjętym dokumencie dotyczącym polityki migracyjnej Polski wskazywał na potrzebę _ rozpoczęcia dyskusji _ o przystąpieniu kraju do obu konwencji.

Według szacunków na świecie żyje obecnie 12 mln bezpaństwowców (apatrydów), czyli osób nieposiadających żadnego obywatelstwa, z czego 250 tys. w Europie Wschodniej. Bezpaństwowcem - oprócz osób, które legalnie bądź nielegalnie przekroczyły granicę - może na przykład zostać także osoba urodzona w Polsce, jeśli jej oboje rodzice nie są obywatelami Polski, tylko państwa uznającego nabycie obywatelstwa wyłącznie przez urodzenie się na jego terytorium.

Czytaj więcej w Money.pl
Ponad 20 miliardów złotych pomocy publicznej Wartość pomocy publicznej w Polsce w 2012 roku wyniosła 20,38 miliarda złotych - czyli o ponad miliard mniej niż w 2011 roku - wynika z dorocznego raportu UOKiK.
Polska awansuje! Ranking Doing Business to miłe zaskoczenia dla polskiej gospodarki. Nasz kraj awansował o 10 oczek w górę i zajął wysokie 45. miejsce. Strona rządowa nie ukrywała zadowolenia ogłoszonym rankingiem Banku Światowego Doing Business 2014. Nic dziwnego skoro Polska zaliczyła spory awans i z 55 miejsca wskoczyła na 45 - Zawzięliśmy się, żeby awans w rankingu ...
Równość płci w Polsce? Nie w statystykach _ Lubimy w Polsce myśleć, że mamy równość kobiet i mężczyzn, bo mamy dobre prawo. Niestety, nie znajduje to odzwierciedlenia w statystykach _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)