Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Raport PIP. W placówkach leczniczych przekraczany jest czas pracy

0
Podziel się

Wyniki kontroli PIP nie pozostawiają złudzeń. Lekarze i pielęgniarki pracują nawet po 23 godziny dziennie.

Raport PIP. W placówkach leczniczych przekraczany jest czas pracy
(BeyzaSultanDURNA/iStockphoto)
bDJgesbV

Przekraczanie czasu pracy w szpitalach, a także niewypłacanie w terminie należności za godziny nadliczbowe - to niektóre z nieprawidłowości wykrytych przez Państwową Inspekcję Pracy podczas kontroli w placówkach leczniczych.

Wyniki kontroli PIP _ Przestrzeganie przepisów prawa pracy w placówkach ochrony zdrowia _ przedstawiono dziś podczas posiedzenia sejmowej Rady Ochrony Pracy. Kontrola dotyczyła podmiotów publicznych i prywatnych.

Jako przyczyny przekraczania przez pracowników placówek czasu pracy wskazano m.in. nasilające się braki kadrowe oraz oszczędności przy niezwiększaniu zatrudnienia.

bDJgesbX

Wyniki kontroli wskazują, że w prawie co czwartym kontrolowanym podmiocie leczniczym pracodawcy nie zapewnili pracownikom odpoczynku dobowego, a w 11 proc. tygodniowego. _ W szczególności dotyczyło to lekarzy, pielęgniarek, techników rtg. W skrajnych przypadkach pracownicy pracowali po 15, 16, a nawet 23 godziny _ - podano. _ W jednym z przypadków lekarz oddziału zabiegowego pracował nieprzerwanie przez 103 godziny 35 minut bez wymaganego odpoczynku _ - zaznaczono.

W 24 proc. podmiotów przekraczana była także tygodniowa norma czasu pracy. Oceniono, że w wielu podmiotach leczniczych liczba zatrudnionych lekarzy i pielęgniarek jest zbyt mała, by w pełni zrealizować wymóg zapewnienia całodobowej opieki nad pacjentem. _ W takiej sytuacji pracodawcy planują pracę w godzinach nadliczbowych i często nie rekompensują jej stosownym wynagrodzeniem lub czasem wolnym od pracy _ - zaznaczono.

Czas pracy był przekraczany także w rozliczeniu rocznym. _ - W jednym z podmiotów leczniczych pielęgniarki, dla których limit godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym ustalono na 150 godz., przekroczyły go o 483, 592 a nawet 866 _ - poinformowano.

Nieprawidłowości związane z wypłatą wynagrodzenia inspektorzy stwierdzili w prawie 19 proc. skontrolowanych podmiotów, przy czym w 10 nie wypłacono go w ogóle 64 pracownikom. _ - Najczęściej naruszane były przepisy dotyczące wypłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, co stwierdzono w 56 proc. podmiotów zatrudniających pracowników w godzinach nadliczbowych _ - podano. Także skargi pracowników najczęściej dotyczyły nieterminowej wypłaty wynagrodzenia.

bDJgescd

Nieprawidłowości dotyczyły także regulaminów pracy, sporządzanych umów o pracę, informacji o warunkach zatrudnienia, zgodności charakteru świadczonej pracy z rodzajem umowy.

W ub. roku inspektorzy pracy przeprowadzili 1458 kontroli w 1061 podmiotach zajmujących się opieką zdrowotną. Były to zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne. Skontrolowane podmioty zatrudniały ogółem 54 766 pracowników, w tym 43 662 kobiety.

Czytaj więcej w Money.pl
Szpital apeluje o pomoc. Ma 200 mln zł długu Jak poinformował rzecznik CZD Paweł Trzciński, sytuacja finansowa placówki od dawna jest dramatyczna i wielokrotnie informowano o niej m.in. resort zdrowia.
Łóżka z polskiego szpitala trafią do Afryki 30 łóżek ze Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie trafi do szpitala katolickiej misji w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej.
Superkomputer jak dr House. A może lepszy? Ponad rok temu Watson wygrał teleturniej _ Jeopardy! _, pokonując ludzkich ekspertów. Teraz w ten sam sposób chce diagnozować pacjentów.
bDJgescy
praca
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)