Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport Komitetu do spraw Praw Dziecka. Watykan twierdzi, że nie ma konfliktu z ONZ

0
Podziel się:

W obszernej nocie rozpowszechnionej przez Radio Watykańskie ks. Lombardi stwierdził, że polemika wokół tego raportu, pełnego krytyki pod adresem Stolicy Apostolskiej w związku ze skandalem pedofilii w Kościele, to nie powód, by mówić o konflikcie z Narodami Zjednoczonymi.

Raport Komitetu do spraw Praw Dziecka. Watykan twierdzi, że nie ma konfliktu z ONZ
(AP/Fotolink/East News)

Watykan oświadczył dzisiaj, że dyskusja na temat krytycznego raportu Komitetu ds. Praw Dziecka nie oznacza konfliktu z ONZ. Rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi nazwał _ anomalią _ medialny rozgłos wokół sprawozdania Komitetu na temat pedofilii.

W obszernej nocie rozpowszechnionej przez Radio Watykańskie ks. Lombardi stwierdził, że polemika wokół tego raportu, pełnego krytyki pod adresem Stolicy Apostolskiej w związku ze skandalem pedofilii w Kościele, to nie powód, by mówić o konflikcie z Narodami Zjednoczonymi.

Rzecznik przypomniał, że Stolica Apostolska zawsze udzielała mocnego moralnego poparcia Organizacji i w tym kontekście przywołał wizyty, jakie w jej siedzibie w Nowym Jorku złożyli papieże Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI. Z uznaniem ks. Lombardi wypowiedział się następnie o konwencjach ONZ, poprzez które - jak dodał - wspólnota międzynarodowa krzewi dążenie do pokoju i promuje prawa człowieka. Przypomniał, że Stolica Apostolska jako jeden z pierwszych podmiotów na świecie przystąpiła do Konwencji o Prawach Dziecka, co było wyrazem jej _ historycznego zaangażowania _ na rzecz dobra dzieci.

Rzecznik Watykanu ocenił, że zawarte w raporcie Komitetu rekomendacje są pełne _ poważnych ograniczeń _, ponieważ jego autorzy nie uwzględnili odpowiedzi udzielonych przez kościelną delegację na piśmie i w czasie spotkania w Genewie.

Zdaniem księdza Lombardiego można odnieść wrażenie, iż sprawozdanie zostało napisane jeszcze przed przesłuchaniem przedstawicieli Stolicy Apostolskiej 16 stycznia.

Rzecznik wytknął Komitetowi _ brak zrozumienia dla specyficznej natury Stolicy Apostolskiej _.

_ Sposób przedstawienia zastrzeżeń i skupienie się na kilku szczególnych przypadkach wydają się sugerować, że dużo większą uwagę zwrócono na dobrze znane organizacje pozarządowe, pełne uprzedzeń i przeciwne Kościołowi katolickiemu i Stolicy Apostolskiej, niż na stanowisko samej Stolicy Apostolskiej, sygnatariusza Konwencji _ - ocenił ks. Lombardi. _ Faktycznie typowa dla tych organizacji jest niechęć uznania tego, co uczyniły Stolica Apostolska i Kościół w ostatnich latach, przyznając się do błędów i zmieniając przepisy _ - dodał.

W ocenie rzecznika Watykanu uwagi i obserwacje Komitetu ds. Praw Dziecka zdają się _ wykraczać poza jego kompetencje i ingerować w stanowisko moralne i doktrynalne Kościoła katolickiego _. Za taką ingerencję ks. Lombardi uważa wskazówki dotyczące antykoncepcji, aborcji, wychowania w rodzinach i wizji płciowości _ w świetle własnej ideologicznej wizji _.

_ Ton, rozmiary i rozgłos, jaki Komitet nadał swojemu dokumentowi, są absolutną anomalią w porównaniu z normalną procedurą stosowaną wobec innych państw-stron Konwencji _ - napisał ksiądz Lombardi.

Uwagę mediów dla tego raportu uznał za _ niesprawiedliwie szkodliwą _. Rzecznik podsumował, że to ONZ _ ponosi negatywne konsekwencje _ tego, że jego Komitet przekroczył swe kompetencje.

Czytaj więcej w Money.pl
ONZ krytykuje Kościół. "Miażdżące oskarżenie" Włoskie media oceniają, że raport Komitetu ONZ stanowi bezprecedensowy akt oskarżenia pod adresem Watykanu i jest miażdżący.
Papież o pedofilii: "Dziękuję duchownym" Podczas audiencji w Watykanie papież mówił, że dzieci w Kościele muszą być zawsze chronione i wspierane.
Dymisja na szczytach w Watykanie. Dlaczego? Nowa ważna zmiana personalna następuje bezpośrednio po tym, gdy papież odwołał 15 stycznia ze stanowisk czterech kardynałów związanych z bankiem watykańskim. Chodzi o jakąś aferę?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)