Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
raport macierewicza
10.09.2012 13:02

Raport Antoniego Macierewicza jest już w sieci

Według niego, najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy pod Smoleńskiem były.... Tutaj znajdziesz cały dokument.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. były eksplozje, które zniszczyły samolot w powietrzu - taką tezę zawiera raport z prac parlamentarnego zespołu smoleńskiego, który jest już dostępny w internecie. *

Dokument _ 28 miesięcy po Smoleńsku _ stanowi rozszerzoną wersję raportu zaprezentowanego przez szefa zespołu Antoniego Macierewicza (PiS) 10 sierpnia.

Raport opublikowano na stronie także Prawa i Sprawiedliwości. Podsumowuje dwu i pół letnią pracę Zespołu Parlamentarnego ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy TU-154 M z 10 kwietnia 2010 roku.

Jest to rozszerzona i poprawiona wersja materiału, który w postaci 20 sygnalnych egzemplarzy został zaprezentowany na posiedzeniu Zespołu w dniu 10 sierpnia 2012 r. W dokumencie opublikowanym na stronie internetowej zespołu, podkreślono, że _ najbardziej prawdopodobną przyczyną tragedii były eksplozje, które zniszczyły samolot w powietrzu _. Oznacza to - jak napisano w dokumencie - że _ bezpośrednią odpowiedzialność za tragedię ponoszą nie piloci i warunki atmosferyczne, ale wciąż nieustalone osoby trzecie _.

Według autorów opracowania zespół parlamentarny _ udowodnił niezgodność z prawdą głównych tez rosyjskiego raportu MAK _ dotyczącego katastrofy smoleńskiej. Jak zaznaczono, tezy te, dotyczące przebiegu i przyczyn katastrofy, zostały powtórzone w raporcie Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, czyli tzw. komisji Jerzego Millera.

Zgodnie z ustaleniami zespołu do katastrofy smoleńskiej _ doszło na skutek eksplozji na pokładzie samolotu w trakcie manewru odchodzenia na drugi krąg i odlotu znad lotniska Siewiernyj w Smoleńsku _. W raporcie podkreślono, że w trakcie organizowania wizyty Lecha Kaczyńskiego i podczas lotu do Smoleńska doszło ze strony premiera Donalda Tuska, konstytucyjnych ministrów, organów administracji rządowej oraz innych instytucji do _ bezprawnych działań na szkodę głowy państwa i interesu RP w porozumieniu z przedstawicielami władz Federacji Rosyjskiej _.

Ponadto, jak napisano, prace zespołu wykazały, że po katastrofie z 10 kwietnia 2010 r. m.in. ze strony marszałka Sejmu i organów prokuratury doszło _ do bezprawnych działań na szkodę interesu RP, nierzadko sprzecznych z Konstytucją RP, a mających na celu ukrycie prawdziwego przebiegu katastrofy w Smoleńsku, jej sprawców i osób z nimi współdziałających _.

W raporcie zespołu jest też mowa o tym, że _ premier Donald Tusk prowadził grę z Władimirem Putinem przeciwko prezydentowi RP _ w sprawie jego wizyty w Katyniu. Ponadto, jak oceniono, rząd Tuska _ nie zapewnił prezydentowi RP właściwej ochrony kontrwywiadowczej _.

Prace zespołu, według autorów raportu, wykazały ponadto, że samolot Tu-154M z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie nie uderzył w brzozę i nie złamał o nią skrzydła, a rozpadał się w powietrzu przed uderzeniem w ziemię.

W raporcie podkreślono, że po katastrofie rząd Tuska _ odrzucił pomoc ekspertów z NATO, UE oraz z Polski _, a także _ zgodził się na rosyjski dyktat w sprawie wyjaśniania katastrofy _.

Według autorów raportu po katastrofie ze strony rządu Donalda Tuska, ówczesnego marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego i organów prokuratury _ doszło do działań na szkodę państwa polegających m.in. na bezprawnym przyjęciu za podstawę wyjaśniania katastrofy załącznika 13. do Konwencji Chicagowskiej _.

W dokumencie jest mowa o _ świadomym współdziałaniu przedstawicieli rządu premiera Tuska z władzami Federacji Rosyjskiej na szkodę polskiego śledztwa i w celu uniemożliwienia dojścia do prawdy _.

Ponadto - napisano w raporcie - _ przedstawiciele rządu ponoszą odpowiedzialność za brak odpowiedniej reakcji na rosyjską kampanię oczerniającą ofiary katastrofy _.

W dokumencie jest też mowa o tym, że _ MSZ świadomie współdziałało ze stroną rosyjską w takim organizowaniu wizyty Prezydenta RP, by była ona gorzej przygotowana i gorzej zabezpieczona niż spotkanie premiera D. Tuska z W. Putinem _. Jak oceniono, rząd Tuska ukrywał przed prezydentem i Kancelarią Prezydenta _ istotne informacje dotyczące przygotowań do wizyt lub opóźniał ich przekazanie _.

Przedstawiając miesiąc temu wstępną wersję raportu Antoni Macierewicz mówił o _ współdziałaniu rządu Donalda Tuska z administracją rosyjską przeciwko prezydentowi _. _ Kulminacyjnym punktem tego współdziałania było rozdzielenie wizyt i bez tego ciągu wydarzeń do tej tragedii by nie doszło _ - ocenił polityk PiS.

7 kwietnia 2010 r. wizytę w Katyniu złożył premier Donald Tusk, na 10 kwietnia zaplanowano wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w ramach obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. 10 kwietnia 2010 r. w okolicy lotniska w Smoleńsku samolot Tu-154M uległ katastrofie, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent. Premier mówił wielokrotnie, że projekt wizyty Lecha Kaczyńskiego w Katyniu w 2010 r. pojawił się już po ustaleniu spotkania premierów Polski i Rosji w tym miejscu. Podkreślał, że teza o celowym rozdzieleniu wizyt przez rząd jest kłamstwem.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska w kryzysie. Mamy swoją zimną wojnę Premier stracił cierpliwość. W ostrych słowach zapowiedział, że podejmie rękawice rzuconą mu przez PiS.
Antoni Macierewicz oskarża i ujawnia Poseł PiS ogłosił, co było przyczyną katastrofy pod Smoleńskiem. A to jeszcze nie koniec.
"Wybór tych patronów, to akt wielkiej odwagi" Kaczyński: _ Trzeba pamiętać o tych, którzy zginęli. Nie był to zwykły wypadek _.
Tagi: raport macierewicza, raport, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz