Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ranking zaufania do polityków. Wygrywa prezydent Komorowski

Ponad połowa Polaków nie wierzy w słowa Janusza Palikota oraz Janusza Korwin-Mikke.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bronisław Komorowski/CC/Flickr)

Prezydent Bronisław Komorowski nadal jest politykiem cieszącym się największym zaufaniem Polaków - wynika z sondażu CBOS. Prezydentowi ufa 80 procent badanych. Drugie miejsce zajmuje premier Ewa Kopacz, której ufa 62 procent. Największą nieufność wzbudzają Janusz Palikot i Janusz Korwin-Mikke.

Jak wynika z sondażu prezydent w listopadzie cieszy się równie wysokim poparciem co w październiku. Głowie państwa ufa 80 proc. ankietowanych (to o 1 punkt proc. więcej niż we wrześniu). W porównaniu do października zwiększył się natomiast odsetek tych, którzy deklarują nieufność do prezydenta (o 2 pkt proc., do 9 proc.).

Drugie miejsce w październikowym rankingu zaufania zajęła premier Ewa Kopacz, której ufa 62 proc. respondentów (wzrost o 3 pkt proc. w porównaniu do października), a nie ufa - 13 proc. (spadek o 4 punkty proc.).

Na podium znajduje się także b. premier Donald Tusk, któremu ufa 44 proc. ankietowanych - o 1 punkt proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu. Politykowi nie ufa 35 proc., o 4 punkty proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu.

Kolejne miejsca w rankingu zaufania zajmują: szef MSZ Grzegorz Schetyna (41 proc. deklaracji zaufania; wzrost o 1 pkt proc.), lider SLD Leszek Miller (39 proc., spadek o 2 pkt proc.) i marszałek Sejmu Radosław Sikorski (36 proc., spadek o 13 pkt proc.).

Jak zauważa CBOS, awans w rankingu m.in. Tuska, Schetyny i Millera jest spowodowany głównie pogorszeniem notowań Radosława Sikorskiego, który _ po serii wystąpień zapoczątkowanych wypowiedzią dla portalu Politico stał się dla opinii publicznej postacią kontrowersyjną _.

Następnie w rankingu zaufania występują: prezes PiS Jarosław Kaczyński (ufa mu 33 proc. badanych; spadek o 1 pkt proc.); szef PSL, wicepremier Janusz Piechociński (32 proc. zaufania; spadek o 2 pkt proc.) i szef Polski Razem Jarosław Gowin oraz lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro (obaj po 29 proc. - w przypadku Gowina oznacza to spadek o 1 punkt proc., a Ziobry - spadek o 4 punkty proc.)

Na kolejnych miejscach rankingu zaufania znaleźli się: szef resortu rolnictwa Marek Sawicki (28 proc., mniej o 2 punkty proc.), marszałek Senatu Bogdan Borusewicz (25 proc., wzrost o 3 punkty proc.) i szef Nowej Prawicy Janusz Korwin-Mikke (20 proc. - bez zmian).

Ponadto po 19 proc. badanych ufa: szefowi MON Tomaszowi Siemoniakowi (wzrost o 1 punkt proc.), ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi (spadek o 1 punkt proc.) oraz politykowi PiS Antoniemu Macierewiczowi (spadek o 2 punkty proc.); po 18 proc. - wicemarszałkowi Sejmu, politykowi SLD Jerzemu Wenderlichowi (bez zmian) oraz szefowi TR Januszowi Palikotowi (spadek o 1 punkt proc.), a po 16 proc. - szefowi MF Mateuszowi Szczurkowi (spadek o 3 punkty proc.) i ministrowi sprawiedliwości Cezaremu Grabarczykowi (wzrost o 2 punkty proc.).

12 proc. badanych - o 8 punktów proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu - ufa b. politykowi PiS i b. rzecznikowi tej partii Adamowi Hofmanowi, a 7 proc. (wzrost o 2 punkty proc.) - szefowej MSW Teresie Piotrowskiej, której nieznajomość deklaruje 75 proc. badanych.

Podobnie jak we wrześniu, politykami którzy prowadzą w rankingu nieufności są nadal przewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot oraz lider Nowej Prawicy Janusz Korwin-Mikke, którym nie ufa odpowiednio 54 i 51 proc. badanych (spadek o 4 pkt proc. w przypadku Palikota i o 3 pkt proc. Korwin-Mikkego).

Dalej w rankingu nieufności znajdują się wiceprezes PiS Antoni Macierewicz oraz szef tej partii Jarosław Kaczyński, którym nie ufa po 47 proc. badanych - w przypadku Kaczyńskiego oznacza to spadek nieufności o 1 punkt proc., a Macierewicza spadek o 2 punkty proc.

Kolejne miejsce jeśli chodzi o brak zaufania zajął Adam Hofman (45 proc. - wzrost nieufności o 15 pkt proc. i jest to najgorszy wynik w jego karierze). Jak wskazuje CBOS, ma to związek z jego udziałem w tzw. aferze madryckiej i wyrzuceniem go z PiS.

Kolejne miejsce w rankingu nieufności zajmują: Zbigniew Ziobro (40 proc. nieufności; wzrost o 4 pkt proc.), Donald Tusk (35 proc; spadek o 4 pkt proc.), Bartosz Arłukowicz (34 proc; spadek o 2 pkt proc.) Za nimi plasują się: Radosław Sikorski (32 proc.; wzrost o 10 pkt proc.) Leszek Miller - 27 proc. (spadek o 1 pkt proc.), Jarosław Gowin (23 proc.; spadek o 2 pkt proc.)

Ministrowi rolnictwa Markowi Sawickiemu nie ufa 19 proc. badanych (wzrost o 7 pkt proc.). Jak wskazuje CBOS, pogorszenie notowań Sawickiego może mieć związek z jego niezręczną wypowiedzią dot. rolników, przy okazji sprawy embarga na polskie owoce i warzywa

Cezaremu Grabarczykowi nie ufa 18 proc. (spadek o 2 pkt proc.), Grzegorzowi Schetynie - 17 proc. (spadek o 3 punkty proc.), Januszowi Piechocińskiemu - 16 proc. (wzrost o 4 punkty proc.), Jerzemu Wenderlichowi - 10 proc. (wzrost o 1 punkt proc.), Bogdanowi Borusewiczowi - 8 proc. (spadek o 1 punkt proc.), Tomaszowi Siemoniakowi - 6 proc. (wzrost o 2 punkty proc.), Mateuszowi Szczurkowi - 6 proc. (bez zmian), Teresie Piotrowskiej - 4 proc. (wzrost o 2 punkty proc.).

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6-16 listopada metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) na reprezentatywnej grupie 934 dorosłych Polaków.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/125/m324989.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/cbos-najlepsze-notowania-prezydenta-w,152,0,1662360.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Prezydent nigdy nie był jeszcze tak popularny Prezydenturę Bronisława Komorowskiego pozytywnie ocenia 76 proc. badanych. Spadają za to notowania Sejmu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/m306571.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory-samorzadowe-wiekszosc-za,69,0,1656645.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Większość za ograniczeniem kadencji wójtów Przeciwnych wprowadzeniu limitu kadencji jest łącznie 33 proc. badanych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/m323587.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/cbos-po-i-pis-maja-po-34-proc-poparcia,105,0,1640553.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zaskakujące wyniki sondażu. PO i PiS mają... CBOS opublikował najnowszy sondaż dotyczący poparcia dla partii.
Tagi: ranking zaufania do polityków, cbos, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz