Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afera taśmowa
28.06.2014 21:54

Radosław Sikorski kontratakuje w aferze taśmowej. Będzie doniesienie do prokuratury

Minister jest przekonany, że padł ofiarą działania zorganizowanej grupy przestępczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Minister Spraw Zagranicznych poinformował na Twitterze: _ W związku z przestępczymi podsłuchami złożyłem do prokuratury doniesienie o działaniu zorganizowanej grupy przestępczej z art. 258 kk. 1/2. Naturalnie rezerwuję też prawo do obrony moich dóbr osobistych wobec podsłuchiwaczy, ich mocodawców i dystrybutorów. _

W związku z przestępczymi podsłuchami złożyłem do prokuratury zawiadomienie o działaniu zorganizowanej grupy przestępczej z art. 258 kk. 1/2

— Radosław Sikorski (@sikorskiradek) czerwiec 28, 2014

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, który w poniedziałek informował o złożeniu przez Sikorskiego zawiadomienia do prokuratury, powiedział PAP w sobotę, że jest to kolejne zawiadomienie dotyczące tych samych przestępstw, ale ze wskazaniem "surowszego paragrafu".

Art. 258 par. 1 Kodeksu karanego stanowi, że za udział w "zorganizowanej grupie albo związku", które mają na celu popełnienie przestępstwa, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Naturalnie rezerwuję też prawo do obrony moich dóbr osobistych wobec podsłuchiwaczy, ich mocodawców i dystrybutorów. 2/2

— Radosław Sikorski (@sikorskiradek) czerwiec 28, 2014

Śledztwo w sprawie nielegalnego podsłuchiwania polityków prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Postawiła już zarzuty czterem osobom: dwóm bizesmenom Markowi Falencie i Krzysztofowi Rybce (zgadzają się na podawanie nazwisk) oraz dwóm kelnerom z restauracji, w których dokonywano podsłuchów Łukaszowi N. i Konradowi L. Zarzuty dotyczą art. 267 par. 3 i 4 Kodeksu karnego, które stanowią, że do dwóch lat więzienia grozi temu, "kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem" oraz temu, kto przekazuje tak pozyskaną informację innej osobie.

Radosław Sikorski jest bohaterem jednego z nagrań opublikowanych przez _ Wprost _. Szef resortu miał m.in. powiedzieć w rozmowie z ministrem finansów, że _ _ polsko-amerykański sojusz jest nic nie warty _ _.

Sikorski podkreślił w oświadczeniu dla mediów, że jego rozmowa z Rostowskim znalazła się w domenie publicznej _ _ w wyniku przestępstwa _ _ i wywołała _ _ uraz u wielu ludzi _. _ Chciałbym państwa zapewnić, że nikomu nie jest z tego powodu bardziej przykro niż mnie _ _ - powiedział.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że nie zamierza dymisjonować ministrów, których rozmowy zostały nielegalnie podsłuchane i upublicznione. Podkreślił, że dla niego kluczowe jest dziś zidentyfikowanie grupy, która działa na rzecz destabilizacji Polski. W środę wieczorem Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Tuska. Za wnioskiem było 237 posłów, przeciw wyrażeniu wotum zaufania - 203, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Z kolei zarząd krajowy SLD przyjął uchwałę w sprawie sytuacji politycznej po opublikowanych przez tygodnik nagraniach._ - _ Domagamy się dymisji ministrów skompromitowanych w oczach opinii publicznej treścią ujawnionych nagrań: Bartłomieja Sienkiewicza i Radosława Sikorskiego. Ich dalsze funkcjonowanie w roli członków Rady Ministrów dewastuje zaufanie obywateli do państwa _ _ - napisano w uchwale partii.

_ - _ Zarząd krajowy upoważnił kierownictwo SLD do podjęcia szerokich konsultacji ze wszystkimi klubami, które chcą wyjaśnić tę sprawę. (...) Po pierwsze chcemy skonsultować wnioski o wotum nieufności wobec ministra Sienkiewicza i Sikorskiego _ _ - powiedział dziennikarzom w Sejmie Krzysztof Gawkowski.

Wyjaśnił, że na pewno powstanie wniosek SLD dotyczący Sikorskiego. W poniedziałek wniosek o wotum nieufności wobec ministra spraw wewnętrznych złożył już klub PiS. Wniosek PiS o odwołanie Sienkiewicza ma być rozpatrywany prawdopodobnie na następnym posiedzeniu Sejmu zaplanowanym na 9-11 lipca.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Klub SLD ma 26 posłów. Zarząd Krajowy SLD powołał specjalny zespół ekspertów pod kierownictwem dr. Wojciecha Szewki, który ma zająć się sprawą nagrań opublikowanych przez _ Wprost _.

Ponadto władze SLD zobowiązały parlamentarzystów oraz wszystkich członków Sojuszu do kierowania do prokuratury i Najwyższej Izby Kontroli _ _ wystąpień mających na celu wyjaśnienie poszczególnych wątków tzw. afery taśmowej _ _. Sojusz uważa, że kontrole powinny objąć MSW, Ministerstwo Skarbu i MSZ.

Czytaj więcej w Money.pl
"Sikorski musi zwrócić pieniądze za kolację" W tej sprawie rządzący i opozycja mówią jednym głosem.
"Mamy kryzys rządzącej formacji, nie państwa" SLD domaga się dymisji _ skompromitowanych ministrów _.
Nowak złożył zawiadomienie do prokuratury Wpłynęły też zawiadomienia Radosława Sikorskiego, Jacka Rostowskiego, Bartłomieja Sienkiewicza, Dariusza Zawadka oraz Marka Belki.
Tagi: afera taśmowa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz