Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radcowie prawni chcą spółek kapitałowych

0
Podziel się:

Przedstawiciele zawodu zaufania publicznego powinni ponosić odpowiedzialność osobiście - uważają adwokaci

Radcowie prawni chcą spółek kapitałowych

Przedstawiciele zawodu zaufania publicznego powinni ponosić odpowiedzialność osobiście - uważają adwokaci .

Część prawników woli prowadzić swoje kancelarie w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Krajowa Rada Radców Prawnych chce dowiedzieć się, jak wielu jej członków jest zwolennikami formy spółek kapitałowych.

_ Od sześciu lat w Polsce obowiązuje zakaz tworzenia i działania kancelarii prawnych w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółki akcyjnej. Mogą one jedynie przybierać formę spółek osobowych lub indywidualnych kancelarii czy zespołów adwokackich. _"Zawód adwokata i radcy prawnego wymaga osobistej odpowiedzialności, zaś w spółce kapitałowej ta odpowiedzialność rozmywa się" - tłumaczy Stanisław Rymar, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Wielu adwokatów i radców prawnych jest jednak zdania, że zakaz prowadzenia kancelarii w formie spółki kapitałowej powinien zostać zniesiony, gdyż nie odpowiada on współczesnym realiom. Dyskusja nabiera tempa w związku ze zbliżającymi się krajowymi zjazdami korporacji adwokackiej i radcowskiej, podczas których dyskutowane mają być najważniejsze zagadnienia związane z zasadami wykonywania tych zawodów.

Krajowa Rada Radców Prawnych jest w trakcie przeprowadzania ankiety wśród swoich członków na temat ich opinii o zasadach prowadzenia kancelarii w formie spółek kapitałowych.

Zdaniem Beaty Gessel-Kalinowskiej, wspólnika zarządzającego w kancelarii Gessel, idea umożliwienia prowadzenia działalności w takiej formie w żaden sposób nie zmniejszy odpowiedzialności wspólników za prowadzone sprawy.

"I tak obecnie wykracza ona znacznie poza ich majątki, a opiera się głównie na dodatkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej" - przypomina Beata Gessel. _ "Zakaz prowadzenia kancelarii w formie spółki kapitałowej wydaje się być niespójny z podejmowanymi ostatnio działaniami, m.in. otwieraniem dostępu do zawodu i licencjami prawniczymi - zauważa Bogusław Leśnodorski, radca prawny, wspólnik w kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy. _

"Uważam, że w dzisiejszych czasach prawnikowi też należy się minimum bezpieczeństwa finansowego, w szczególności gdy mówimy o wieloosobowych kancelariach, gdzie z zasady niemożliwe jest osobiste wykonywanie każdego zlecenia przez partnerów" - dodaje Beata Gessel. W opinii Jolanty Nowakowskiej-Zimoch, adwokata, partnera w kancelarii Lovells, zawód adwokata, jak i inne zawody szczególnego zaufania, powinien cechować się nieograniczoną odpowiedzialnością.

Odzwierciedleniem takiego podejścia jest prowadzenie działalności przez kancelarie prawne w formie spółek osobowych - dodaje Jolanta Nowakowska- Zimoch. Jej zdaniem istnieje także ryzyko naruszenia tajemnicy zawodowej.

"Inwestora spoza branży prawniczej nie wiąże tajemnica adwokacka czy radcowska, w konsekwencji może to nieść ze sobą ryzyko naruszenia interesów klientów, których reprezentuje radca prawny czy adwokat" - podkreśla Jolanta Nowakowska- Zimoch.

Zdaniem adwokata Jerzego Naumanna powraca po raz kolejny pytanie o naturę usług prawnych. Zupełnie innej natury pracą jest prowadzenie bieżącej obsługi prawnej podmiotów gospodarczych, a czymś kompletnie odmiennym jest prowadzenie sporów - mówi Jerzy Nau-mann.

wiadomości
prawo
wiadmości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)