Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rada Europy oskarża rosyjską policję o stosowanie tortur

0
Podziel się

Raport instytucji to owoc inspekcji przeprowadzonych w Rosji na wiosnę 2012 roku.

Rada Europy oskarża rosyjską policję o stosowanie tortur
(AP/Fotolink/East News)
bErGYlTp

Europejski Komitet do spraw Zapobiegania Torturom (CPT) oskarżył w raporcie rosyjską policję o znęcanie się nad zatrzymanymi. Raport instytucji podległej Radzie Europy to owoc inspekcji przeprowadzonych w Rosji na wiosnę 2012 roku.

Policja stosuje rażenie prądem, podduszanie i inne formy znęcania się, w niektórych przypadkach _ na tyle poważne, że wyglądają one na tortury _ - głosi dokument. Eksperci CPT przeprowadzili inspekcje w maju i czerwcu ubiegłego roku w aresztach w Moskwie, Petersburgu i Władimirze oraz w Tatarstanie, Baszkirii i Udmurcji.

Mimo ostrzeżeń, jakie sformułował CPT po poprzedniej takiej misji w Rosji w roku 2008 _ maltretowanie (więźniów) i tortury są nadal często stosowane _ przez siły bezpieczeństwa - twierdza eksperci Rady Europy. Według ich ustaleń policja ucieka się do tortur, by wymusić zeznania, zdobyć informacje, lub zmusić podejrzanych do zostania informatorami.

bErGYlTr

Jeśli postępowanie policjantów pozostanie bezkarne _ może łatwo stać się akceptowaną praktyką operacyjną policji _ - głosi raport. Jego autorzy zalecają rosyjskim władzom prowadzenie wobec osób dopuszczających się tortur polityki _ zero bezkarności _ oraz nagrywanie przesłuchań policyjnych na wideo, a także lepsze szkolenie policji.

CPT udostępnia dopiero drugi raport poświęcony Rosji, która przystąpiła do Rady Europy w 1998 roku. Aż do początku 2013 roku Rosja była jedynym krajem spośród 47 państw członkowskich Rady systematycznie zabraniającym publikacji raportów CPT na swój temat. Około 20 takich dokumentów CPT, w tym wiele na temat Czeczenii, sporządzonych w latach 1998-2010 na podstawie inspekcji w więzieniach i innych miejscach odosobnienia, nie zostało nigdy ujawnionych.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja pozbywa się kolejnego opozycjonisty? 37-letni Nawalny to rosyjski adwokat walczący z korupcją, znany bloger i jeden z przywódców protestów z 2011 i 2012 roku przeciwko fałszerstwom przy urnach wyborczych.
Janukowycz wybrał porozumienie z Rosją Moskwa zdecydowała się w nowej umowie hnadlowej obniżyć ceny gazu dla Ukrainy.
Rosja na drodze przyjęcia prawa o amnestii Parlamentarzyści opowiedzieli się za zmianą niemal jednogłośnie. Nowe prawo prawdopodobnie wejdzie w życie 20 grudnia.
bErGYlTS
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)