Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rada Europy krytykuje Ukrainę na tortury

0
Podziel się:

Elektrowstrząsy, duszenie, przystawianie pistoletu do głowy i wieszanie za nogi - to metody stosowane przez ukraińską milicję wobec zatrzymanych.

Rada Europy krytykuje Ukrainę na tortury
(Willeecole/Dreamstime)

Elektrowstrząsy, duszenie, przystawianie pistoletu do głowy i wieszanie za nogi - to metody stosowane przez ukraińską milicję wobec zatrzymanych, opisane w opublikowanym w środę raporcie Komitetu Zapobiegania Torturom i Nieludzkiemu Traktowaniu Rady Europy.

W dokumencie, który omawiają ukraińskie media, komitet podkreślił, że władze w Kijowie powinny zastosować wszelkie niezbędne środki, by zapewnić zatrzymanym bądź też odbywającym karę więzienia należną opiekę medyczną także poza murami więzień i aresztów śledczych.

W tym kontekście wymieniono m.in. sprawy uskarżającej się na poważne problemy ze zdrowiem, skazanej na siedem lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko, oraz chorującego i odbywającego karę czterech lat pozbawienia wolności byłego szefa MSW Jurija Łucenki.

Komitet wyraził zaniepokojenie, że osoby te spotkały się _ ze znaczną zwłoką w wyznaczaniu i przeprowadzaniu oględzin lekarskich poza granicami aresztu śledczego _. Zaapelował do władz, by osoby, wymagające opieki medycznej były leczone w cywilnych ośrodkach zdrowia, a nie w miejscach odosobnienia.

Pisząc o praktykach milicyjnych wobec _ zwykłych _ zatrzymanych i aresztowanych, Komitet wytknął władzom Ukrainy nadmierną przemoc stosowaną przez funkcjonariuszy. Wymieniono tu znęcanie się polegające na biciu i kopaniu oraz zbyt częstym używaniu pałki.

_ W kilku przypadkach zachowanie funkcjonariuszy można uznać za tortury (np. zadawanie wstrząsów elektrycznych, duszenie w plastikowej torbie lub masce gazowej, wieszanie za nogi, groźby śmierci i przystawianie pistoletu do głowy) _ - głosi raport.

Ukraińscy obrońcy praw człowieka i media niejednokrotnie alarmowali o nieludzkim obchodzeniu się z zatrzymanymi i skandalicznych warunkach panujących w więzieniach i aresztach śledczych. Według tygodnika _ Korespondent _ w 34 aresztach śledczych Ukrainy przebywa 33,5 tysiąca osób. _ Wiele z nich ma do dyspozycji tylko 1 metr kwadratowy powierzchni _ - czytamy.

Czytaj więcej w Money.pl
Pozew córki Tymoszenko. Chodzi o tortury _ - Przekazałam zawiadomienie o przestępstwie popełnianym na mojej matce _ - mówi Jewhenija Tymoszenko.
"Wynik tych wyborów to dowód sukcesu" Zdaniem prezydenta otwarcie perspektywy zbliżania Ukrainy z UE powinno oznaczać także postęp reform wewnętrznych.
Koniec protestu. Idą do parlamentu Ukraińska opozycja przerwała trwającą od tygodnia akcję przeciwko sfałszowaniu październikowych wyborów parlamentarnych i - oświadczając, że nadal nie uznaje ich wyników - zdecydowała się uczestniczyć w pracach Rady Najwyższej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)