Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem cyberprzestępczość i zamachy we Francji

0
Podziel się:

Program wzmocnienia bezpieczeństwa państwa, zakładający m.in. zwiększenie wydatków obronnych, rząd przyjął w grudniu ubiegłego roku.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem cyberprzestępczość i zamachy we Francji
(Patryk Ptak/REPORTER)

Projekt doktryny cyberbezpieczeństwa RP oraz priorytetowe zadania na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa RP w 2015 roku będą tematami poniedziałkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Rada omówi też wnioski z ostatnich ataków terrorystycznych we Francji.

_ W związku z ostatnimi atakami terrorystycznymi we Francji prezydent Bronisław Komorowski zdecydował o uzupełnieniu posiedzenia o omówienie wniosków z tej sytuacji _ - powiedział w szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, sekretarz RBN Stanisław Koziej.

_ Projekt doktryny cyberbezpieczeństwa to rezultat wielomiesięcznej pracy, konsultacji i uzgodnień z przedstawicielami struktur rządowych, środowisk akademickich, organizacji pozarządowych i sektora prywatnego. To dokument, który stanowi pewną filozofię postępowania państwa w najważniejszej i najbardziej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie bezpieczeństwa narodowego _ - przypomniał szef BBN.

Jak powiedział, sprawę najpilniejszych zadań - do wypełnienia w ciągu najbliższych miesięcy - związanych ze wzmocnieniem bezpieczeństwa państwa zreferuje wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak. Ten punkt ma dotyczyć wykonania polityczno-strategicznej dyrektywy obronnej, a także planowanego zwiększenia wydatków obronnych do co najmniej 2 proc. PKB. _ Będzie także mowa o postępie prac nad implementacją postanowień szczytu NATO z Newport dotyczącymi wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu _ - powiedział Koziej.

Program wzmocnienia bezpieczeństwa państwa, zakładający m.in. zwiększenie wydatków obronnych, rząd przyjął w grudniu ub.r.

Również w grudniu ub.r. w BBN zakończyły się, trwające ponad rok, prace nad projektem doktryny cyberbezpieczeństwa, która ma się stać podstawą działań instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Doktryna cyberbezpieczeństwa RP ma wskazywać strategiczne kierunki działań na rzecz bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej w przestrzeni teleinformatycznej. Dokument określa cel - zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania państwa, społeczeństwa, podmiotów prywatnych i obywateli w cyberprzestrzeni.

Projekt przedstawia zagrożenia, ryzyka i szanse cyberbezpieczeństwa w wymiarze międzynarodowym i krajowym. Doktryna zawiera też rekomendacje działań na rzecz cyberbezpieczeństwa, dotyczą one m.in. kształcenia kadr i rozwijania kompetencji w zakresie narodowej kryptologii. W projekcie doktryny BBN podkreśliło szczególne znaczenie zapewnienia narodowego panowania informatycznego nad wysoce zinformatyzowanymi systemami o strategicznym znaczeniu, jak uzbrojenie oraz wszelkie systemy walki i wsparcia.

Główne założenia doktryny cyberbezpieczeństwa były już wcześniej przedmiotem spotkań RBN. Zagadnienia cyberbezpieczeństwa zostały uwzględnione w strategii bezpieczeństwa narodowego, zatwierdzonej przez prezydenta na początku listopada.

RBN to konstytucyjny organ doradczy prezydenta. W jej skład wchodzą marszałkowie obu izb parlamentu, premier, wicepremierzy, ministrowie spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych, szef kancelarii premiera, a także szefowie partii reprezentowanych w parlamencie z wyjątkiem PiS, który zrezygnował z członkostwa.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/m331077.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/oblawa-na-zamachowcow-charlie-hebdo-trwa,45,0,1689901.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zamachowcy z Paryża zabici, sprzeczne doniesienia o losie zakładników Z miejsca zdarzenia uciekła wspólniczka mężczyzny, który wziął zakładników w koszernym sklepie - podaje CNN.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/m331013.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/atak-na-charlie-hebdo-polscy-politycy,250,0,1689850.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sikorski twittuje jako były dziennikarz Zginęło 12 osób, w tym czołowi rysownicy francuskiego pisma satyrycznego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/m307489.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ekspert-ocenia-atak-we-francji-potrzeba,33,0,1689633.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Europa musi odpowiedzieć islamistom" Francja jest jednym z głównych państw zasilających Państwo Islamskie, swobodnie działają tam grupy wyznaniowe wspierające dżihad.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)