Notowania

puzzle
19.10.2012 11:40

Puzzle o KL Dachau wycofane. Po proteście polityków

Po ostrym proteście bawarskiej partii CSU producent wycofał kontrowersyjny produkt.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tumpikuja/iStockphoto)

*Po ostrym proteście bawarskiej partii CSU, producent wycofał ze sprzedaży w internecie puzzle przedstawiające piec krematoryjny z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Dachau - informuje w piątek dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _. *

Kontrowersyjna układanka, składająca się z 252 obrazków, znajdowała się w ofercie księgarni internetowej Amazon. Jak pisze niemiecka gazeta, puzzle powstały w oparciu o zdjęcie brytyjskiego fotografa Roberta Hardinga, a rozprowadzała ją firma Mediastorehouse. Przeznaczona była dla dzieci od lat ośmiu, a kosztowała prawie 25 dolarów.

Przeciwko sprzedaży obrazkowej układanki zaprotestowała szefowa grupy posłów CSU w Bundestagu, Gerda Hasselfeldt. Były obóz koncentracyjny w Dachau pod Monachium znajduje się na terenie jej okręgu wyborczego. _ Dla byłych więźniów obozu koncentracyjnego, którzy przeżyli to piekło, oraz dla rodzin ofiar, ta gra to policzek _ - napisała Hasselfeldt w liście do autora zdjęcia oraz do firmy Amazon.

Odpowiadając na list, Harding wyraził ubolewanie z powodu wykorzystania zdjęcia jako motywu puzzli i zapewnił, że układanka zostanie wycofana ze sprzedaży. Puzzle z motywem pieca krematoryjnego rzeczywiście zniknęły z oferty Amazona - czytamy w _ SZ _.

Członek stowarzyszenia byłych więźniów obozu Dachau, Max Mannheimer, powiedział _ SZ _, że jest oburzony wykorzystywaniem Holokaustu do celów handlowych. Jego zdaniem układanka jest _ przejawem wrogości wobec ofiar _. Jego organizacja wyraziła zadowolenie z wycofania puzzli ze sprzedaży.

Obóz koncentracyjny Dachau powstał w marcu 1933 roku, niespełna dwa miesiące po dojściu do władzy Adolfa Hitlera. Do kwietnia 1945 roku, kiedy to obóz wyzwolili amerykańscy żołnierze, więziono w nim ponad 200 tys. osób, między innymi polskich księży. Co najmniej 41,5 tys. więźniów zostało zamordowanych. W KL Dachau szkolono także personel dla innych niemieckich obozów, w tym dla obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: puzzle, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz