Notowania

francja
04.06.2014 22:26

Putin sygnalizuje gotowość do rozmów z Poroszenką

Prezydent Rosji Władimir Putin odparł, że nie zamierza nikogo unikać i "będzie rozmawiał, oczywiście, ze wszystkimi".

Podziel się
Dodaj komentarz
(kmu.gov.ua)

Prezydent Rosji Władimir Putin w wywiadzie dla francuskich mediów dał do zrozumienia, że jest gotowy rozmawiać z prezydentem elektem Ukrainy Petrem Poroszenką przy okazji piątkowych obchodów we Francji 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii (D-Day).

W wyemitowanej dziś rozmowie z radiem Europe 1 i telewizją TF1 na pytanie o możliwość spotkania i uścisku dłoni z Poroszenką Putin odparł, że nie zamierza nikogo unikać i _ będzie rozmawiał, oczywiście, ze wszystkimi _.

Pod adresem ukraińskich władz powiedział jednak, że _ muszą się one otworzyć na dialog z ludźmi, a tego nie da się zrobić za pomocą czołgów i samolotów, lecz na drodze negocjacji _.

_ - Myślę, że Poroszenko ma wyjątkową szansę: nie ma jeszcze krwi na rękach i może zawiesić tę operację karną (na wschodzie Ukrainy) oraz rozpocząć bezpośredni dialog z obywatelami na wschodzie i południu kraju _ - oświadczył, nawiązując do prowadzonej przez ukraińskie wojsko i Gwardię Narodową operacji zbrojnej przeciwko prorosyjskim separatystom, którzy dążą do oderwania obwodów donieckiego i ługańskiego od reszty kraju. W walkach zginęło już kilkaset osób.

Wypowiadając się na temat napiętych stosunków na linii Moskwa-Waszyngton, Putin wyraził nadzieję, że nie dojdzie do _ nowej fazy zimnej wojny _. Oświadczył, że nie ma powodu sądzić, iż prezydent Barack Obama _ nie chce rozmawiać z prezydentem Rosji _.

_ - To jego wybór, jestem gotów do dialogu _ - deklarował. Następnie ostro skrytykował jednak amerykańską politykę zagraniczną, którą nazwał _ najbardziej agresywną i najbardziej bezwzględną na świecie _. Jak przekonywał, Rosja prawie nie ma baz wojskowych za granicą, a Amerykanie mają swoje bazy wszędzie na świecie, amerykańskie wojska stacjonują tysiące kilometrów od granic kraju, a Stany Zjednoczone ingerują w politykę wewnętrzną różnych krajów.

Wezwał także Waszyngton, oskarżający Rosję o umożliwianie przepływu bojowników i broni na wschód Ukrainy, do przedstawienia dowodów rosyjskiego zaangażowania militarnego we wschodniej Ukrainie.- _ Wszyscy widzieliśmy, jak sekretarz stanu (Colin Powell) przedstawił dowody na obecność broni masowej zagłady w Iraku _ - ironizował, mówiąc o powodach inwazji na Irak w 2003 roku.

_ - Twierdzić to jedno, a mieć dowody to drugie. Powtarzam: nie ma żadnych rosyjskich sił, ani jednego rosyjskiego instruktora na południowym wschodzie Ukrainy _ - mówił rosyjski prezydent.

Putin nawiązał również do planów sprzedaży przez Francję Rosji okrętów desantowych Mistral i wyraził nadzieję na finalizację kontraktu wartego 1,2 mld euro. Stany Zjednoczone i niektóre kraje UE wzywały Paryż, aby przemyślał kwestię sprzedaży Moskwie zaawansowanego technologicznie sprzętu wojskowego w następstwie działań Rosji na Ukrainie, w tym po marcowej aneksji Krymu.

_ - Oczekujemy od naszych francuskich partnerów wypełnienia zobowiązań kontraktowych i jeśli wszystko pójdzie, jak to uzgodniliśmy, nie wykluczamy kolejnych zamówień, niekoniecznie w dziedzinie budownictwa okrętowego _ - powiedział Putin według angielskiego zapisu rozmowy udostępnionego przez Kreml.

Rozmowa, którą TF1 oraz Europe 1 przeprowadziły z Putinem, to pierwszy wywiad od wybuchu kryzysu ukraińskiego, jakiego udzielił on zachodnim mediom - podkreślała TF1 na swych stronach internetowych.

Rosyjski prezydent udaje się do Francji, gdzie weźmie udział w obchodach 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Zapowiedziano m.in. spotkania Putina z prezydentem Francji Francois Hollande'em, kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierem W. Brytanii Davidem Cameronem. Nie przewidziano natomiast spotkania z Barackiem Obamą.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin oskarża USA o agresywną politykę To pierwszy wywiad od wybuchu kryzysu ukraińskiego, jakiego udzielił on zachodnim mediom
"Rosyjska bomba tyka" na Białorusi Z badań niezależnego ośrodka NISEPI wynika, że większość Białorusinów (68-75 proc.) pytanych, do kogo im bliżej kulturowo: Rosji czy Europy, wybiera tę pierwszą opcję, a 20-30 proc. - drugą.
Włochy: Obama rzuca wyzwanie Moskwie Włoskie radio i telewizja, agencje i prasa obszernie informują o wizycie prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce i jego rozmowach przede wszystkim na temat kryzysu ukraińskiego.
Tagi: francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz