Notowania

stosunki rosja-usa
20.12.2012 12:52

Putin popiera zakaz adopcji rosyjskich dzieci

Podejmie decyzję w sprawie podpisania ustawy po tym, jak zapozna się z jej ostatecznym tekstem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Prezydent Rosji Władimir Putin poparł ustawę, przyjętą na razie w drugim czytaniu, która prowadzi do zakazu adopcji rosyjskich dzieci przez obywateli USA. Nie potwierdził jednak, czy podpisze ustawę, gdy zostanie ostatecznie uchwalona.

Na początku swojej dorocznej konferencji prasowej w Moskwie Putin oświadczył, że przyjęcie w USA tzw. ustawy Magnitskiego _ zatruwa stosunki amerykańsko-rosyjskie _. Ustawa ta, podpisana niedawno przez prezydenta Baracka Obamę, nakłada sankcje na przedstawicieli Rosji naruszających prawa człowieka.

Putin zapewnił, że przyjęcie przez Dumę Państwową, niższą izbę parlamentu, zapisów prowadzących do zakazu adopcji dzieci rosyjskich, nie jest odpowiedzią na ustawę Magnitskiego. Według niego jest to reakcja na bezczynność władz amerykańskich wobec przestępstw, których ofiarami padają w USA adoptowane dzieci z Rosji. Zastrzegł, że podejmie decyzję w sprawie podpisania ustawy po tym, jak zapozna się z jej ostatecznym tekstem, a także z rosyjsko-amerykańskim porozumieniem o adopcjach.

Podczas pierwszych dwóch godzin konferencji prasowej Putin mówił m.in. o stosunkach z Gruzją. Rosja chce normalizacji stosunków z Gruzją - zapewnił prezydent, dodając zarazem, że Moskwa nie może zmienić swojej decyzji o uznaniu niepodległości Abchazji i Osetii Płd. Rosja uznała niepodległość tych dwóch separatystycznych regionów Gruzji po wojnie z Gruzją o Osetię Płd. w sierpniu 2008 roku.

Putin powiedział, że widzi _ pozytywne sygnały _ ze strony nowego rządu Gruzji, wyłonionego w wyniku wyborów parlamentarnych z października. Wskazał tu na mianowanie w Gruzji specjalnego przedstawiciela ds. stosunków z Rosją.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Putin zaprzeczył, by miał problemy ze zdrowiem. Dodał, że pogłoski o jego niedomaganiach zdrowotnych są korzystne dla przeciwników politycznych Kremla. Pogłoski takie pojawiły się, gdy rosyjski prezydent odwołał kilka podróży zagranicznych. Pod koniec listopada prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka powiedział, że Putin doznał urazu kręgosłupa podczas treningu judo.

Gospodarz Kremla rozpoczął konferencję od pozytywnej oceny stanu rosyjskiej gospodarki. Wyniki gospodarki są dobre - oświadczył. Wskazał, że w okresie styczeń-październik wzrost PKB wyniósł 3,7 proc., a w listopadzie bezrobocie spadło do 5,4 proc. Ten spadek bezrobocia, które wynosiło na początku roku 6,6 proc., to _ dobry wskaźnik _, _ jeden z najlepszych wśród gospodarek rozwiniętych _ - oznajmił Putin.

Podsumowując swoje rządy na stanowisku prezydenta w latach 1999-2008 i na stanowisku premiera w latach 2008-2012 oświadczył, że przez ostatnie dziesięć lat PKB Rosji wzrósł dwukrotnie, a realne dochody ludności - kilkakrotnie. Putin, który ponownie został szefem państwa rosyjskiego w maju bieżącego roku, wyraził pragnienie, by ktoś kto zastąpi go kiedyś na stanowisku prezydenta _ odnosił jeszcze większe sukcesy _.

Czytaj więcej w Money.pl
Sankcje Rosji wobec USA uderzą w dzieci? Rosyjska Duma przyjęła ustawę będącą odpowiedzią, na krytykowaną w Moskwie, przyjętą w USA ustawę Magnitskiego.
Rosja nie kryje radości ze zwycięstwa Obamy Prezydent Władimir Putin liczy, że będzie to miało pozytywny wpływ na relacje miedzy państwami.
Putin upomina przywódców arabskich Zwrócił uwagę, że _ doszło do zabójstwa dyplomatów, których chronią konwencje międzynarodowe, których życia i zdrowia broni prawo międzynarodowe _.
Tagi: stosunki rosja-usa, putin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz