Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Putin o skazaniu Pussy Riot: "sąd słusznie dał im po dwa lata"

0
Podziel się:

Putin powiedział to w specjalnym programie telewizji NTV poświęconym 60-leciu szefa państwa.

Putin o skazaniu Pussy Riot: "sąd słusznie dał im po dwa lata"
(AP/FOTOLINK/East News)

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył dziś, że sąd w Moskwie postąpił słusznie, skazując trzy członkinie punkrockowej grupy Pussy Riot na dwa lata pozbawienia wolności w kolonii karnej.

Putin powiedział to w specjalnym programie telewizji NTV poświęconym 60-leciu szefa państwa.

_ - To słuszne, że je aresztowano. I to słuszne, że sąd podjął taką decyzję. Dlatego, że nie można podważać podstaw moralności i niszczyć kraju. Co nam wówczas zostanie? _ - oznajmił prezydent. _ Moja pierwsza reakcja była taka, że poprosiłem wiernych, by im wybaczyli. Myślałem, że na tym się skończy. Jednak sprawa trafiła do sądu, który wlepił im po dwa lata. Nie mam z tym nic wspólnego. Dostały to, co chciały _ - dodał Putin.

17 sierpnia Chamowniczeski Sąd Rejonowy w Moskwie skazał trzy performerki z Pussy Riot - 22-letnią Nadieżdę Tołokonnikową, 24-letnią Marię Alochiną i 29-letnią Jekatierinę Samucewicz - na dwa lata łagru za wykonanie w prawosławnej świątyni antyputinowskiego utworu.

Tołokonnikowa, Alochina i Samucewicz były wśród pięciu członkiń Pussy Riot, które 21 lutego w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór _ Bogurodzico, przegoń Putina _. Swój występ nazwały _ modlitwą punkową _.

W ich zamyśle akcja była protestem przeciwko powrotowi Putina na Kreml i poparciu, jakiego w kampanii wyborczej udzielił mu zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, Cyryl.

Wkrótce po kontrowersyjnej akcji trzy artystki zostały aresztowane. W lipcu postawiono je przed sądem. W sierpniu młode kobiety odwołały się od tego werdyktu. W najbliższą środę Moskiewski Sąd Miejski rozpatrzy ich apelację.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą obalić Putina? Mają na niego haczyk Rosyjscy śledczy wszczęli dochodzenie w sprawie doniesień, jakoby inspirator masowych protestów opozycji planował obalenie urzędującego prezydenta.
Zginęła z okazji urodzin Putina? Tego dnia... Niezależna rosyjska dziennikarka, znana z krytycznego stosunku do administracji Putina zginęła w 2006 roku, w dzień urodzin prezydenta.
Gazprom oskarża o szykowanie rewolucji Należąca do kontrolowanego przez państwo koncernu gazowego Gazprom telewizja NTV w piątek oskarżyła Gruzję o finansowanie przeciwników prezydenta Władimira Putina i przygotowywanie krwawej rewolucji w Rosji.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)