Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Putin eliminuje krytyków. Co zrobił Zubow?

0
Podziel się:

Usunięcie Zubowa, który był profesorem katedry filozofii MGIMO, jest konsekwencją artykułu opublikowanego 1 marca na łamach dziennika Wiedomosti.

Putin eliminuje krytyków. Co zrobił Zubow?
(fot. Jedimentat44/ Creative Commons/flickr)
bEKAhLqZ

Profesor Andriej Zubow, znany rosyjski historyk i religioznawca, został usunięty z elitarnego Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) za krytykę polityki prezydenta Rosji Władimira Putina wobec Ukrainy.

_ - Liczne wypowiedzi i wywiady Zubowa na temat wydarzeń na Ukrainie i polityki zagranicznej Rosji wywołują oburzenie i zdumienie w środowisku uniwersyteckim. Są one sprzeczne z kursem Rosji na arenie międzynarodowej, poddają bezmyślnej i nieodpowiedzialnej krytyce działania państwa, szkodzą procesowi edukacyjnemu i wychowawczemu _ - oświadczyła w uzasadnieniu administracja MGIMO, mającego status uniwersytetu.

Usunięcie Zubowa, który był profesorem katedry filozofii MGIMO, jest konsekwencją artykułu opublikowanego 1 marca na łamach dziennika _ Wiedomosti _, w którym przyłączenie Krymu do Rosji przez Putina porównał on do anszlusu Austrii, dokonanego w 1938 roku przez Hitlera.

bEKAhLrb

_ - Wszystko wydawało się takie promienne. I sława Hitlera świeciła w zenicie. I przed Wielkimi Niemcami drżał świat. Przyłączenie obwodów i krajów do Rzeszy bez jednego wystrzału, bez jednej kropli krwi - czyż Fuehrer nie jest genialnym politykiem? A sześć lat później Niemcy były pokonane, miliony ich synów zabito, miliony ich córek zhańbiono, niemieckie miasta zostały starte z powierzchni ziemi, dobra niemieckiej kultury, gromadzone przez wieki, przekształciły się w proch _ - napisał uczony.

Kierownictwo MGIMO zamierzało zwolnić Zubowa już wtedy, jednak w jego obronie wystąpiła społeczność akademicka moskiewskich uczelni. W efekcie otrzymał jedynie upomnienie.

W ostatnich trzech tygodniach historyk znów kilkakrotnie skrytykował interwencję wojskową Rosji na Ukrainie. W ubiegłą środę z trybuny obradującego w Moskwie kongresu rosyjskiej inteligencji _ Przeciwko wojnie, samoizolacji Rosji i restauracji totalitaryzmu _ Zubow ocenił, że Rosja rozpętała wojnę z Ukrainą.

_ - Za wojnę uważa się już sam fakt wprowadzenia wojsk do obcego kraju bez jego zgody _ - wyjaśnił. W jego ocenie Kreml naruszył fundamentalne zasady ONZ, układ o Wspólnocie Niepodległych Państw (WNP) i traktat o współpracy z Ukrainą. _ Zebraliśmy się, aby powiedzieć, że jest też inna Rosja, występująca przeciwko wojnie _ - oznajmił historyk.

bEKAhLrh
Czytaj więcej w Money.pl
Jest porozumienie na linii Putin - Merkel OBWE wysłała w sobotę na Ukrainę pierwszą grupę 40 ekspertów. Początkowo misja ma liczyć ok. 100 obserwatorów, później może ich być do 500.
Eksperci o orędziu Putina. "To był triumf" Eksperci wątpią w zapewnienia rosyjskiego prezydenta, że po wchłonięciu Krymu będzie respektował dalszą terytorialną integralność Ukrainy.
MON Ukrainy zezwala na użycie broni Broń ma być używana _ w obronie zdrowia i życia ukraińskich wojskowych _.
bEKAhLrC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)