Notowania

wojna w afganistanie
08.05.2013 16:01

Putin: aktywizacja sił radykalnych w Afganistanie zagraża Rosji

Rosja z niepokojem śledzi rozwój wydarzeń w Afganistanie w kontekście planowanego na 2014 rok wyjścia z tego kraju wojsk międzynarodowej koalicji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł, że radykalne ugrupowania w Afganistanie mogą zechcieć objąć swoimi wpływami ościenne kraje, co - jak podkreślił - stworzy zagrożenie dla bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

Putin mówił o tym na Kremlu na specjalnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa FR poświęconym sytuacji w Afganistanie. Główny referat wygłosił minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Rosja z niepokojem śledzi rozwój wydarzeń w Afganistanie w kontekście planowanego na 2014 rok wyjścia z tego kraju wojsk międzynarodowej koalicji. Moskwa obawia się, że po ich wycofaniu sytuacja w północnych prowincjach Afganistanu ulegnie destabilizacji i że w ślad za tym pogorszy się sytuacja w Azji Środkowej, a to z kolei bezpośrednio zagrozi bezpieczeństwu południowych regionów Federacji Rosyjskiej.

Z drugiej strony Rosja nie chce przedłużenia obecności wojskowej USA w Afganistanie, dostrzegając w tym zagrożenie dla swoich geopolitycznych wpływów.

_ Istnieją wszelkie podstawy, by sądzić, że w najbliższej perspektywie sytuacja w Afganistanie może się skomplikować _ - oświadczył prezydent, wyjaśniając, że _ międzynarodowe ugrupowania terrorystyczne i ekstremistyczne nie ukrywają planów eksportu niestabilności _.

Według Putina _ podejmą one próbę przeniesienia działalności dywersyjnej na terytorium sąsiednich państw _. _ Taki rozwój wydarzeń niesie ze sobą ryzyko dla Rosji _ - oznajmił, precyzując, że chodzi o przemyt narkotyków, przestępczość, niekontrolowaną migrację i fundamentalizm.

Prezydent polecił Radzie Bezpieczeństwa FR pilne przygotowanie propozycji mających na celu umocnienie systemu bezpieczeństwa, w tym militarnego, na kierunku południowym. _ Powinniśmy uruchomić cały arsenał własnych środków prewencyjnych, a także Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB) i Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) _ - wskazał.

Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym tworzą: Rosja, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Armenia. Natomiast Szanghajska Organizacja Współpracy - to struktura regionalna, grupująca Rosję, Chiny, Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan. Na prawach obserwatorów w jej pracach uczestniczą Iran, Indie, Pakistan i Mongolia. W zamyśle jej animatorów SzOW ma być przeciwwagą dla wpływów USA w Azji Środkowej.

_ Trzeba wzmocnić ochronę granicy państwa, zintensyfikować kontrolę migracyjną, przyspieszyć modernizację uzbrojenia sił szybkiego reagowania ODKB oraz radykalnie zwiększyć skuteczność walki z przemytem narkotyków _ - podkreślił Putin.

Gospodarz Kremla zauważył, że wojska międzynarodowej koalicji nie zdołały uregulować sytuacji w Afganistanie. _ Zagraniczny kontyngent wojskowy, którego trzon tworzą siły amerykańskie, nie doprowadził do przełomu w walce z ugrupowaniami terrorystycznymi i ekstremistycznymi. Wprost przeciwnie - ich aktywność ostatnio wzrosła _ - ocenił.

Putin ostrzegł, że 2014 rok będzie dla Afganistanu trudny. _ W kraju tym odbędą się wybory prezydenckie i regionalne. Nastąpi wycofanie podstawowej części zagranicznego kontyngentu wojskowego _ - przypomniał.

Zdaniem prezydenta ochronić kraje Azji Środkowej przed próbami destabilizacji z zewnątrz mogą wspólne projekty integracyjne z Rosją.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosyjska lista agentów coraz dłuższa Wprowadzona w ubiegłym roku ustawa, nakazuje rejestrowanie na liście zagranicznych agentów tych organizacji, które korzystają z zagranicznych grantów.
Putin zadowolony. Pochwalił Amerykanów Prezydent Władimir Putin ma nadzieję, że jego kontakty z prezydentem Barackiem Obamą przyczynią się do jej pogłębienia.
Co dalej z Syrią? Putin uzgodni z Kerrym Prezydent Rosji spotka się w tej sprawie w Moskwie z amerykańskim sekretarzem obrony.
Tagi: wojna w afganistanie, putin, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz