Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Putin podpisał nową doktrynę wojskową. NATO odpawiada

0
Podziel się:

Sojusz chce dobrych relacji z Rosją, ale stawia warunki. Żąda m.in. przestrzegania prawa międzynarodowego.

Putin podpisał nową doktrynę wojskową. NATO odpawiada
(EAST NEWS)

W nowym dokumencie Kremla uwagę zwraca zapis, że największym zagrożeniem zewnętrznym dla państwa jest ekspansja NATO i destabilizacja niektórych terytoriów. - NATO nie zagraża Rosji ani żadnemu innemu krajowi. To Rosja stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo Europy - oświadczyła rzeczniczka Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Aktualizacja 20:15

Wszelkie środki podjęte dotychczas dla obrony sojuszników mają wyraźnie obronny charakter, są właściwe i zgodne z prawem międzynarodowym - podkreśliła rzeczniczka Oana Lungescu. _ - To raczej postępowanie Rosji narusza zasady prawa międzynarodowego i kwestionuje bezpieczeństwo Europy _, co odnosi się także do jej działań na Ukrainie - dodała.

Według Lungescu NATO nie zrezygnuje z prób utrzymania konstruktywnych relacji z Rosją. Będzie to jednak możliwe tylko wtedy, gdy władze rosyjskie będą przestrzegały zasad prawa międzynarodowego, w tym prawa narodów do decydowania o własnej przyszłości.

O podpisaniu doktryny poinformowano na oficjalnej stronie internetowej Kremla. Zwrócono uwagę, że korekty w dotychczasowej doktrynie były konieczne ze względu na _ zmieniający się charakter zagrożeń _.

Zwrócono także uwagę, że dokument jest odpowiedzią na zmieniającą się sytuację na Ukrainie i wokół niej, a także w Afryce Północnej, Syrii, Iraku i Afganistanie. Podkreślono, że jednym z głównych zagrożeń zewnętrznych staje się _ rozbudowa potencjału militarnego NATO przy granicy z Rosją _.

Podpisany przez Putina dokument zakłada utrzymanie gotowości mobilizacyjnej sił zbrojnych, a także zdolności odstraszania nieatomowego, która będzie opierać się na _ wysokim poziomie gotowości sił ogólnego przeznaczenia _. Dzięki temu Moskwa ma mieć możliwość zapobiegania i przeciwdziałania konfliktom zbrojnym. Jednocześnie podkreślono, że zmiany nie wpłyną na dotychczasowy, obronny, charakter doktryny.

_ - Zachowanie obronnego charakteru podkreśla rosyjską politykę polegającą na sięganiu po siły militarne tylko w chwili wyczerpania środków pokojowych _ - napisano w oświadczeniu dodając, że zasady wykorzystania sił zbrojnych jak i broni nuklearnej pozostają takie same jak w przypadku poprzedniej doktryny.

Wśród zagrożeń wewnętrznych kraju dokument wymienia zjawisko terroryzmu i możliwość przeprowadzenia na terytorium Rosji zamachów. Stać za nimi mogą m.in. radykalne organizacje.

Poza rozwiązaniami dotyczącymi sił zbrojnych i obronności nowy dokument zwraca uwagę na konieczność edukacji obywateli w duchu patriotycznym i rozwoju przemysłu zbrojeniowego, który powinien produkować coraz bardziej nowoczesną broń dla wojska.

Czytaj więcej w Money.pl
Kuczma negocjował z Rosją. Rozwiązał konflikt? Co ustalono na trwających pięć i pół godziny rozmowach, zamkniętych dla mediów?
Putin stawia na rosyjskie wojska nuklearne! Rosja będzie kontynuowała swój ambitny program modernizacji sił zbrojnych, ze szczególnym naciskiem na strategiczne wojska nuklearne.
NATO o _ aktywności _ rosyjskiego lotnictwa Sposób przeprowadzania lotów przez rosyjskie samoloty wojskowe stanowi zagrożenie dla cywilnego ruchu lotniczego - ocenił Jens Stoltenberg.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)