Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Putin odwiedzi obóz Auschwitz-Birkenau? Jest decyzja Kremla

0
Podziel się:

10 lat temu Europejski Kongres Żydów zorganizował międzynarodowe forum, podczas którego prezydent Aleksander Kwaśniewski powitał ponad 30 zagranicznych delegacji i ponad tuzin głów państw, w tym właśnie Putina.

Putin odwiedzi obóz Auschwitz-Birkenau? Jest decyzja Kremla
(Flickr/World Economic Forum)

Prezydent Rosji nie przyjedzie do Polski na styczniowe obchody rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Poinformowała o tym agencja Interfax, powołując się na rzecznika Kremla, Dmitrija Pieskowa.

_ - W grafiku prezydenta nie ma takiej podróży _ - powiedział Pieskow, zaznaczając jednocześnie, że Putin przywiązuje wyjątkową wagę do wszystkich rocznicowych wydarzeń poświęconych drugiej wojnie światowej. Rzecznik prezydenta Rosji poinformował, że oficjalnego zaproszenia na uroczystości rocznicowe w Auschwitz prezydent nie otrzymał.

_ - Generalnie, na podobne imprezy - o ile dobrze rozumiemy - nie rozsyła się oficjalnych zaproszeń _ - oświadczył Pieskow.

Jak informował na początku stycznia rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel o obchodach organizatorzy: Muzeum Auschwitz oraz Międzynarodowa Rada Oświęcimska, poinformowali 43 państwa. Są to członkowie UE oraz darczyńcy Fundacji Auschwitz, wśród których są m.in. Argentyna, Australia, Izrael, Kanada, Nowa Zelandia, Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja i Watykan. Cytowane przez agencję Reuters źródła twierdzą, że na przygotowaniach do 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz cieniem położył się konflikt na Ukrainie, który spowodował najpoważniejszy od czasów zimnej wojny kryzys w stosunkach między Rosją a Zachodem.

W ubiegłym tygodniu niemiecki dziennik Sueddeutsche Zeitung poświęcał dużo miejsca dyskusji o udziale prezydenta Rosji w uroczystościach z okazji 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu. - _ Gdyby czasy były normalne, to można by oczekiwać, że 27 stycznia 2015 roku w uroczystościach wezmą udział najważniejsi przywódcy Europy _ - pisał Klaus Brill w korespondencji Kłopotliwa lista gości.

_ - Rozumie się samo przez się, że rocznicę należy godnie upamiętnić. Ale gdzie? I jak? _ - zastanawiał się niemiecki dziennikarz zaznaczając, że głównym problemem jest kwestia udziału w uroczystościach centralnych prezydenta Rosji Władimira Putina oraz pytanie, czy prezydent ma zabrać głos.

Autor przypominał, że 10 lat temu odpowiedź na te pytania nie nastręczała żadnych trudności. Europejski Kongres Żydów zorganizował wówczas w Krakowie międzynarodowe forum _ Let my people live _, podczas którego ówczesny prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski powitał ponad 30 zagranicznych delegacji i ponad tuzin głów państw, w tym Putina.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/m330856.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tak-rosja-i-putin-swietuja-boze-narodzenie,25,0,1688601.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Putin w swetrze. Tak świętuje Boże Narodzenie Media zauważyły, że Władimir Putin w tym roku po raz pierwszy pojawił się publicznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/m315088.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy-wicekanclerz-ostrzega-przed,160,0,1687456.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) _ Zaostrzenie sankcji grozi pożarem na świecie _ Jeżeli Rosja przestanie być partnerem w rozwiązywaniu konfliktów międzynarodowych, to na świecie grozi wybuch pożaru - uważa Gabriel.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/m318471.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wladimir-putin-znowu-zostal-czlowiekiem-roku,141,0,1684365.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Putin znowu wybrany Człowiekiem Roku Na drugim miejscu znalazł się minister obrony Siergiej Szojgu, a na trzecim minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)