Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pussy Riot ukrywają się. Odwołały koncert

0
Podziel się:

Kobiety miały w maskach wystąpić na festiwalu w Helsinkach.

Pussy Riot ukrywają się. Odwołały koncert
(AP/FOTOLINK/East News)
bEJURYLF

Dwie członkinie rosyjskiego zespołu punkowego Pussy Riot w ostatniej chwili odwołały swój występ w Finlandii w obawie przed ujawnieniem ich tożsamości.

Kobiety miały w maskach wystąpić na festiwalu w Helsinkach. Jak poinformowała gazeta Helsingin Sanomat, para musiała ukryć się, bo istniało zagrożenie odkrycia ich tożsamości.

Dwie inne członkinie zespołu odsiadują w Rosji karę więzienia za obrazę uczuć religijnych po tym, gdy zaimprowizowały koncert w cerkwi w centrum Moskwy. Trzecia z Pussy Riot została skazana na wyrok w zawieszeniu.

bEJURYLH

W czwartek sąd w Bierieznikach, w Kraju Permskim, około 1300 km na wschód od Moskwy, odrzucił w czwartek wniosek członkini zespołu Pussy Riot Marii Alochinej o przedterminowe zwolnienie warunkowe.

Przeciwko wcześniejszemu wypuszczeniu 25-letniej Alochinej na wolność wystąpiła dyrekcja łagru, w którym odbywa ona karę, a także prokuratura. Według dyrekcji kolonii osadzona systematycznie narusza obowiązujący w niej regulamin, za co była wielokrotnie karana.

Artystka nie uczestniczyła osobiście w rozpoczętym poprzedniego dnia postępowaniu, gdyż nie zgodził się na to sąd, argumentując, że może ona obejrzeć rozprawę za pośrednictwem łączy wideo. Protestując przeciwko tej decyzji Alochina w środę ogłosiła głodówkę. Poleciła też swoim obrończyniom, Jelenie Chrunowej i Oksanie Darowej, aby i one zrezygnowały z udziału w rozprawie, co też obie adwokatki uczyniły.

Zgodnie z rosyjskim prawem obecność adwokata przy rozpatrywaniu wniosku o zwolnienie warunkowe nie jest konieczna. Mimo to sąd w czwartek przydzielił członkini Pussy Riot obrońcę z urzędu.

bEJURYLN

Za Alochiną wstawił się legendarny brytyjski muzyk sir Paul McCartney, który w odręcznie napisanym liście do sądu w Bierieznikach podkreślił, że przychylenie się do jej wniosku będzie pozytywnym sygnałem dla wszystkich śledzących sprawę Pussy Riot. _ Rosjanie, wśród których mam wielu przyjaciół, znani są ze swojej tradycyjnej sprawiedliwości _ - zaznaczył McCartney.

Wcześniej w obronie artystki wystąpili m.in. Madonna, zespół Franz Ferdinand, Bjork, Peter Gabriel i Patti Smith, a także znani rosyjscy twórcy kultury, w tym aktorzy Czułpan Chamatowa i Jewgienij Mironow oraz pisarz Borys Akunin.

Alochina to jedna z trzech członkiń grupy punkrockowej Pussy Riot, które w ubiegłym roku zostały skazane na dwa lata kolonii karnej za _ chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną _, gdy w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór _ Bogurodzico, przegoń Putina _.

Dwie ze skazanych - Alochina i 23-letnia Nadieżda Tołokonnikowa, odsiadują wyroki, trzeciej - 31-letniej Jekatierinie Samucewicz zawieszono wykonanie kary.

bEJURYLO

W styczniu sąd odrzucił już prośbę Alochinej o warunkowe zwolnienie, o które można zabiegać po odbyciu połowy kary. Natomiast w kwietniu odrzucono też wniosek Tołokonnikowej, która przebywa w kolonii karnej w Mordowii, około 600 km na południowy wschód od Moskwy. Obie uwięzione mają małe dzieci.

Czytaj więcej w Money.pl

bEJURYMi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)