Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pussy Riot odwołały się od wyroku. Kiedy decyzja sądu?

0
Podziel się:

Moskiewski Sąd Miejski rozpatrzy skargę apelacyjną trzech członkiń
punkrockowej grupy.

Pussy Riot odwołały się od wyroku. Kiedy decyzja sądu?
(AP/FOTOLINK/East News)
bFemgdtx

Moskiewski Sąd Miejski rozpatrzy skargę apelacyjną trzech członkiń punkrockowej grupy Pussy Riot - 22-letniej Nadieżdy Tołokonnikowej, 24-letniej Marii Alochinej i 29-letniej Jekatieriny Samucewicz - 1 października.

Poinformował o tym w poniedziałek Chamowniczeski Sąd Rejonowy w Moskwie, który 17 sierpnia skazał je na dwa lata łagru za wykonanie w prawosławnej świątyni antyputinowskiego utworu. 27 sierpnia artystki odwołały się od tego wyroku.

Tołokonnikowa, Alochina i Samucewicz były wśród pięciu członkiń Pussy Riot, które 21 lutego w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór _ Bogurodzico, przegoń Putina _. Swój występ nazwały _ modlitwą punkową _.

bFemgdtz

W ich zamyśle akcja była protestem przeciwko powrotowi Putina na Kreml i poparciu, jakiego w kampanii wyborczej udzielił mu zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej Cyryl. Wkrótce po kontrowersyjnej akcji trzy artystki zostały aresztowane. W lipcu postawiono je przed sądem, który uznał ich akcję za _ chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną _.

Organizacja Amnesty International uznała trzy członkinie Pussy Riot za więźniów sumienia.

Według sędzi Mariny Syrowej dziewczęta _ wstąpiły w przestępczą zmowę w celu brutalnego naruszenia porządku publicznego _. Sędzia uznała też, że członkinie Pussy Riot _ kierowały się motywami nienawiści religijnej _. Oceniła, że nie rokują one nadziei na poprawę bez osadzenia w kolonii karnej.

W kilka godzin po ogłoszeniu wyroku rosyjska Cerkiew prawosławna zwróciła się do władz Rosji, by _ w ramach prawa okazały miłosierdzie _ skazanym członkiniom Pussy Riot w nadziei na to, że _ powstrzymają się od powtórzenia swych bluźnierczych czynów _.

bFemgdtF

Skazanie performerek wywołało na świecie protesty i obawy o wolność słowa w Rosji. O uwolnienie artystek bezskutecznie apelują rosyjscy oraz zagraniczni twórcy kultury, artyści i politycy.

Czytaj więcej w Money.pl
Seks grupowy w muzeum? Putin wypomina Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył dziś, że władze powinny były zwrócić uwagę na członkinie grupy Pussy Riot już w 2008 roku.
Wałęsa napisze do Putina ws. Pussy Riot Były prezydent informuje, że będzie chciał przekonać Władimira Putina do uwolnienia artystek.
Adwokaci Pussy Riot złożyli apelację. Pomoże? Skarga apelacyjna powinna być rozpatrzona w ciągu miesiąca.
bFemgdua
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)