Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
projekt
06.11.2007 11:37

Publikacja projektu narusza prawa autorskie?

15 tys. zł zadośćuczynienia i przeprosin od "Gazety Wyborczej" chce projektant monet Robert Kotowicz za ujawnienie i krytykę projektu roboczego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kotowicz, znany i ceniony projektant, poczuł się urażony artykułem "GW" z lutego tego roku, w którym napisano, że projekty monet to "nic nadzwyczajnego". Prezentując wzory monet, "GW" podała, że eksperci znaleźli w nich "sporo błędów" - podobizna księcia Bolesława Jana Matejki sąsiaduje z liternictwem z czasów lokacji miasta (co miesza różne style), a fragment murów obronnych w ogóle nie kojarzy się z Krakowem.

*Robert Kotowicz: *
_ To był tylko projekt roboczy, w dodatku jeszcze nie zaakceptowany przez NBP, a już był krytykowany. _ W pozwie wobec Agory, wydawcy "GW" i jej redaktora naczelnego Adama Michnika, do którego dotarła PAP napisano, że inkryminowana publikacja naruszyła prawa autorskie powoda.

Według niego, złamano przepis ustawy o prawach autorskich co do decydowania przez autora dzieła o pierwszym udostępnieniu go publiczności oraz prawa do oznaczenia dzieła imieniem i nazwiskiem autora ("GW" ich nie podała). Zdaniem powoda, "GW" naruszyła też jego dobra osobiste, narażając jego pozycję w środowisku.

Kotowicz twierdzi, że czarno-białe zdjęcia projektów w "GW" nie dawały nawet pojęcia o ostatecznym wyglądzie samych monet. "Nikt nie występował do mnie o zgodę na ujawnienie projektu; to tak, jakby ujawnić rzeźbę w połowie pracy rzeźbiarza i ją skrytykować" - dodał.

Pozwani wnoszą o oddalenie pozwu, powołując się na prawo do dopuszczalnej krytyki.

Sąd musiał odroczyć sprawę do 8 stycznia 2008 r., gdyż wskutek pomyłki sądowego sekretariatu do pozwanych wysłano wezwania bez podania terminu rozprawy.

Tagi: projekt, wiadomości, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz