Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSL składa projekt noweli Prawa prasowego

0
Podziel się:

Opracowany przez PSL projekt początkowo zakładał pozostawienie w Prawie prasowym zarówno sprostowań, jak i odpowiedzi prasowych.

PSL składa projekt noweli Prawa prasowego
(Bright Meadow/CC/Flickr)

Pozostawienie sprostowań, likwidacja odpowiedzi jako formy reakcji na publikacje, wykreślenie odniesień do konstytucji PRL. To między innymi takie zmiany przewiduje projekt noweli Prawa prasowego autorstwa PSL, który jeszcze dziś ma trafić do marszałka Sejmu.

Opracowany przez PSL projekt początkowo zakładał pozostawienie w Prawie prasowym zarówno sprostowań, jak i odpowiedzi prasowych. O tym, że będą to jednak tylko sprostowania poinformowano podczas zorganizowanych przez PSL w ubiegłym tygodniu konsultacji z przedstawicielami mediów.

Projekt noweli uwzględnia też orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który w lipcu 2011 r. uznał, że nie można karać dziennikarza za publikację wywiadu bez autoryzacji. Żuchowski tłumaczył, że w przypadku braku autoryzacji uruchamiane będą przepisy Kodeksu cywilnego, a nie jak obecnie - Kodeksu karnego.

Projekt PSL usuwa ponadto obecne w Prawie prasowym odniesienia do konstytucji PRL. Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński przekonywał na środowej konferencji prasowej, że projekt ludowców jest liberalny: depenalizuje i dekomunizuje przepisy Prawa prasowego. Jak podkreślił Kosiński, potrzeba zmian w Prawie prasowym była konieczna m.in. ze względu na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Sądu Najwyższego.

Odejście od odpowiedzi zostało uzgodnione z ministerstwem kultury. Wiceminister z tego resortu Piotr Żuchowski ocenił na środowej konferencji prasowej, że instytucja sprostowania w projekcie ludowców jest tak doprecyzowana, że daje obu stronom możliwość dochodzenia w prosty sposób swoich praw.

W ocenie wiceministra kultury projekt PSL wychodzi też naprzeciw oczekiwaniom społecznym dotyczącym nowoczesnego i sprawnego prawa.

_ - Chodzi o to, aby to prawo było bardziej czytelne, lepiej sformułowane i żeby dawało możliwość zbudowania takich zasad współpracy pomiędzy prasą a osobami, o których ta prasa pisze, w szczególny sposób dot. to osób publicznych, polityków, aby prasa nie miała poczucia, że zabiera im się wolności, ale też, aby osoby, które z tą prasą współpracują, miały przekonanie, że prasa działa zupełnie fair _ - powiedział Żuchowski.

Wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak z PSL podkreślił z kolei, że projekt zostanie zgłoszony jako poselski - taki może zostać uchwalony przez Sejm szybciej niż projekt rządowy, który wymaga uzgodnień międzyresortowych.

Obecnie redaktor naczelny pisma jest obowiązany do opublikowania na wniosek zainteresowanej osoby _ rzeczowego i odnoszącego się do faktów _ sprostowania _ wiadomości nieprawdziwej lub nieścisłej _ albo odpowiedzi - _ na stwierdzenie zagrażające dobrom osobistym _.

W grudniu 2010 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy te nie precyzują, czym jest sprostowanie a czym odpowiedź, wobec czego decyzję musi podejmować sam redaktor naczelny, co stawia go w sytuacji, która _ nie jest dla niego przewidywalna _. TK uznał, że jest to niekonstytucyjne; termin utraty mocy tych przepisów odroczył do 14 czerwca 2012 r.

Czytaj więcej w Money.pl
To będzie cios dla firm i dla kierowców _ - Na zmianie prawa, ucierpi branża zatrudniająca ponad 225 tysięcy ludzi _ - ostrzegają producenci części do aut.
Tobie też sprzedali alkohol wbrew prawu Ośrodki wypoczynkowe handlują mocnymi alkoholami, mimo że prawo tego zakazuje. Mają koncesje wydane niezgodnie z prawem.
Polskie obywatelstwo po raz drugi? Są zmiany Niektórzy cudzoziemcy będą mogli się starać, o przywrócenie polskiego obywatelstwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)