Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PSL przeciwne reorganizacji sądów proponowanej przez Gowina

0
Podziel się:

Nie ma porozumienia między klubem PSL a ministrem sprawiedliwości, w sprawie reorganizacji sądów.

PSL przeciwne reorganizacji sądów proponowanej przez Gowina
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bETMHaBN

Nie ma porozumienia między klubem PSL a ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem w sprawie reorganizacji sądów. Wczoraj późnym wieczorem minister sprawiedliwości spotkał się w tej sprawie z ludowcami. Klub PSL stoi na stanowisku, że jeśli już reforma to dogłębna.

Szef klubu PSL Jan Bury przekonuje, że wyrywkowe przekształcanie sądów spowoduje kłótnie powiatów i miast o to, gdzie ma zostać sąd rejonowy, a gdzie ma być on przekształcony w wydział zamiejscowy. _ - Siedziby sądów rejonowych można utworzyć w siedzibach sądów okręgowych - _mówi Bury.

Minister sprawiedliwości twierdzi, że chętnie dałby się przekonać do propozycji ludowców ale jego zdaniem jest ona niemożliwa. _ - Wprowadzenie kolejny zmian, odwlekło by reformę o kilka lat. Wątpię by kolejny minister miał na tyle determinacji by to dokończyć - _ mówi Gowin.

bETMHaBP

I choć minister przyznał, że na posiedzeniu klubu PSL spotkał się z krytyką swoich pomysłów, nadal uważa, że jego argumenty są bardzo mocne. _ - Polska jest na drugim miejscu w Europie, jeżeli chodzi o wydatki na sądownictwo, w przeliczeniu na obywatela. Jesteśmy tuż za Niemcami. Natomiast jeżeli chodzi o czas orzekania, jesteśmy na ostatnim miejscu - _mówi minister.

Jarosław Gowin przekonywał też, że na skutek planowanej przez niego reformy, z punktu widzenia obywateli, absolutnie nic się nie zmieni._ - Jeżeli chodzi i siedziby sądów, wszystko pozostanie na tym samym miejscu. _- argumentuje.

Do przekształcenia sądów nie potrzeba zmiany ustawy, a jedynie rozporządzenia dlatego Jarosław Gowin nie musi się w tej sprawie konsultować z parlamentarzystami. Robi to jednak - jak podkreślił - przez szacunek dla obywateli.

O reformie wymiaru sprawiedliwości czytaj w Money.pl
Rozprawy będą znacznie krótsze? Gowin zapowiedział reformę i zmiany personalne Minister sprawiedliwości chce też przeprowadzić nowelizację kodeksu karnego.
Będzie paraliż prokuratury? Bo nie chcą reform W przypadku przejścia w stan spoczynku prokuratorów opinie konstytucjonalistów są rozbieżne, ponieważ prokuratura nie jest wpisana do konstytucji.
Nowy bat na kiboli. Wdrożą go w całym kraju System wchodzi w życie 1 stycznia. Ma uniemożliwić wejście na mecze osobom z zakazem stadionowym.
bETMHaCq
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)