Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PSL będzie broniło Klicha, opozycja wręcz przeciwnie

0
Podziel się:

Szef MON Bogdan Klich przynajmniej na razie nie straci stanowiska - dzięki PSL.

PSL będzie broniło Klicha, opozycja wręcz przeciwnie
(PAP/Radek Pietruszka)

Wszystko wskazuje na to, że szef MON Bogdan Klich przynajmniej na razie nie straci stanowiska. PSL nie poprze w piątek w Sejmie wniosku PiS o jego odwołanie. Ludowcy oczekują jednak, że premier po publikacji polskiego raportu dotyczącego katastrofy smoleńskiej wyciągnie wnioski personalne. **Z kolei szef SLD Grzegorz Napieralski ocenił, że premier Donald Tusk w sprawie szefa MON _ przespał kolejną bardzo ważną decyzję _. Uważa, że podczas debaty nad wnioskiem o odwołanie Klicha Tusk _ będzie bronił przegranego, niekompetentnego ministra _.

Sejm w piątek będzie głosował nad wotum nieufności dla ministra Klicha. W środę sprawą zajęła się sejmowa komisja obrony, a na czwartek zapowiedziana jest debata plenarna. Kluby PiS, SLD i PJN chcą odwołania ministra, PO jest przeciw. Los szefa MON zależy od PSL. Niektórzy ludowcy mają dylemat, jak zagłosować.

- _ PSL zagłosuje tak, jak powinno, nie będzie tutaj jakiegoś kuglowania. Za dwa tygodnie będzie raport pana ministra Jerzego Millera i wtedy będziemy oczekiwali od pana premiera wyciągnięcia wniosków _ - powiedział dziennikarzom w Sejmie szef klubu PSL Stanisław Żelichowski.

Chodzi o raport, nad którym pracuje polska komisja badania wypadków lotniczych kierowana przez szefa MSWiA Jerzego Millera. Mają się w nim znaleźć m.in. wnioski strony rządowej dotyczące katastrofy smoleńskiej.

Żelichowski przekonywał, że odwoływanie Klicha i _ robienie rozróby _ nie ma sensu na dwa tygodnie przed publikacją tego dokumentu. - _ Oczekuję rzetelnego raportu od pana ministra Millera, a od pana premiera oczekuję, że na bazie raportu będą wyciągnięte konsekwencje polityczne i personalne. Taka katastrofa nie może nie pociągać za sobą żadnych konsekwencji _ - ocenił poseł.

Podczas piątkowego głosowania nad wotum nieufności wobec Klicha w Stronnictwie nie będzie dyscypliny. Większość z posłów PSL zapowiada, że będzie jednak bronić ministra. Jeden z ludowców argumentował, że jego los i tak jest już przesądzony, dlatego nie warto popierać wniosku PiS.

Politycy Stronnictwa będą jeszcze rozmawiać o tej sprawie na piątkowym posiedzeniu klubu parlamentarnego. - _ Jest kilka tematów, które musimy przedyskutować, bo są one kontrowersyjne i dość trudne do rozstrzygnięcia tak jednoznacznie _ - powiedział Eugeniusz Kłopotek.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t124512.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/klopotek;trudno;znalezc;argumenty;na;obrone;klicha,55,0,764727.html) Kłopotek: Trudno znaleźć argumenty na obronę Klicha
Poseł sugeruje, że może poprzeć wniosek PiS, bo _ lojalność koalicyjna powinna mieć swoje granice _. - _ Tym bardziej że słyszymy również pogłoski, że za chwilę i tak pan minister, tylko w innym, bardziej sprzyjającym momencie ma złożyć dymisję _ - podkreślił Kłopotek.

Jego zdaniem atmosfera wokół Klicha się tak zagęściła, że gdyby złożył honorową dymisję, to ulżyłby premierowi, całej PO, a przy okazji PSL.

Również wicemarszałek Sejmu Ewa Kierzkowska nie ma zamiaru bronić ministra obrony. Jak powiedziała, wolałaby, aby premier podjął odpowiednią _ męską i honorową decyzję _. - _ Do tej pory nie miał wątpliwości, kiedy trzeba było odwoływać ministrów _ - zaznaczyła. Posłanka nie wykluczyła jednak, że jeśli PSL zdecyduje, że należy odrzucić wniosek o wotum nieufności, ona sama wstrzyma się od głosu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t130731.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/klich;utrzyma;sie;na;stolku;komisja;negatywnie;o;odwolaniu,184,0,764600.html) Klich utrzyma się na stołku? Komisja negatywnie o odwołaniu
Żelichowski jest jednak przekonany, że jego klub będzie bronił szefa MON. - _ Wierzę w mądrość klubu, ten klub mnie nigdy nie zawiódł _ - przekonywał. Jak argumentował, jeżeli PSL w tej chwili pierwsze rzuci kamieniem, wskaże winnego, to niezależnie od tego, co będzie wynikało z raportu Millera, wynik głosowania będzie żył w świadomości publicznej.

W podobnym tonie wypowiada się poseł Janusz Piechociński. - _ Poczekajmy na raport, ale już dziś widzimy obszary, gdzie można mówić o bardzo konkretnych zaniedbaniach, brakach, bo przecież pisały o tym media _ - powiedział polityk.

Jego zdaniem, gdy przedstawione zostanie podsumowanie dotyczące katastrofy smoleńskiej, przygotowane przez komisję Millera, nie będzie możliwe chowanie się _ za płaszczykiem poprawności koalicyjnych, partyjnych więzi i przyjaźni _ przed odpowiedzialnością za katastrofą w wymiarze politycznym, ale i ludzkim.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Klicha złożył 18 stycznia klub PiS. Politycy PiS twierdzą, że szef MON jest politycznie współodpowiedzialny za katastrofę smoleńską i za zły stan polskich sił zbrojnych. Także SLD stoi na stanowisku, że szef resortu obrony powinien pożegnać się z rządem.

- _ Daliśmy panu premierowi czas, aby sam podjął decyzję w sprawie ministra Klicha, aby go zdymisjonował. Premier tego nie zrobił. Dziś w parlamencie będzie bronił przegranej sprawy i przegranego ministra - ministra niekompetentnego _ - mówił Napieralski na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak dodał, SLD ma do szefa resortu obrony narodowej _ wiele zarzutów _. Jednak - podkreślił - nie chce łączyć tego bezpośrednio z katastrofą smoleńską, a ocenia _ całą działalność Klicha _ w MON. - _ Tu nie chodzi o wniosek PiS, ten wniosek się nie liczy - tu chodzi o bardzo ważną sprawę dla Polski i Polaków _ - zaznaczył lider Sojuszu.

- _ Sprawa Afganistanu i błędnych decyzji pana ministra, bałagan w armii, brak inwestycji, brak ważnych decyzji, wiele wpadek pana ministra i nieprzygotowanych wypowiedzi, złego zachowania _ - wyliczał Napieralski. Zarzucił też Klichowi _ klapę _ w realizacji programu Narodowych Sił Rezerwy.

Szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej Stanisław Wziątek zarzucił z kolei szefowi MON m.in. brak szkoleń i modernizacji wojska oraz fatalną atmosferę w Siłach Zbrojnych. Sprzeciw Wziątka budzi też zmiana charakteru polskiej misji w Afganistanie - ze stabilizacyjnej na wojskową. - _ Wojsko polskie zaczęło bezpośrednio walczyć - na tę filozofię wojny w Afganistanie nie ma naszej zgody, ani zgody polskiego społeczeństwa _ - podkreślił poseł Sojuszu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t20390.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dziedziczak;klich;bedzie;kozlem;ofiarnym,193,0,763841.html) Dziedziczak: Klich będzie kozłem ofiarnym Poseł PiS powiedział, że odpowiedzialność za przebieg śledztwa ponosi premier Tusk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t129093.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komisja;odwolac;klicha;klich;zle;pracuja,104,0,763496.html) Komisja: Odwołać Klicha. Klich: Źle pracują Komisja Badania Wypadków Lotniczych wzywa rząd do usunięcia z funkcji jej przewodniczącego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t85449.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/premier;planuje;zdymisjonowac;klicha,69,0,758341.html) Premier planuje zdymisjonować Klicha? Donald Tusk zapowiedział, że raport komisji Jerzego Millera może pociągnąć za sobą zmiany w rządzie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t129816.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rodziny;ofiar;wypadku;casy;chca;odszkodowan;jak;za;smolensk,53,0,758837.html) Rodziny ofiar wypadku CASY chcą odszkodowań jak za Smoleńsk Chodzi o 250 tys. złotych dla każdego krewnego tragicznie zmarłych oficerów.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)