Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pseudokibice z Rosji wychodzą z aresztu. Jeszcze dziś

0
Podziel się:

Wczoraj zdecydowano o uchyleniu wobec nich aresztu. Stało się to po osobistym poręczeniu rosyjskiego konsula.

Pseudokibice z Rosji wychodzą z aresztu. Jeszcze dziś
(Beata Ratuszniak)

Czterech rosyjskich kibiców aresztowanych w śledztwie dotyczącym bójki po meczu Polska-Rosja jeszcze dziś odleci do Moskwy. Zostali zwolnieni z trzymiesięcznego aresztu za osobistym poręczaniem rosyjskiego konsula.

Do burd doszło 12 czerwca br. przed, w trakcie i po meczu grupowym Polska-Rosja na Stadionie Narodowym w Warszawie. Grupy pseudokibiców z Polski i Rosji próbowały doprowadzić do ustawek w centrum stolicy; policja temu zapobiegła, zatrzymano w sumie ok. 200 osób, głównie Polaków.

Tymi incydentami zajmowały się w sumie dwie prokuratury rejonowe - śródmiejska i Praga-Południe. W ponad 100 przypadkach skierowały one do sądów wnioski o rozpatrzenie spraw w trybie przyspieszonym.

Trzech obywateli rosyjskich zostało w ten sposób skazanych na bezwzględne kary więzienia (dwa i trzy miesiące). Sprawa czterech innych - dotycząca bójki - została zwrócona do prokuratury w celu uzupełnienia materiału dowodowego, a Rosjanie trafili do aresztu. Decyzję tę tłumaczono obawą mataczenia.

_ - Wczoraj zdecydowano o uchyleniu wobec nich aresztu. Stało się to po osobistym poręczeniu rosyjskiego konsula _ - powiedziała rzeczniczka prokuratury okręgowej Warszawa-Praga Renata Mazur.

Z kolei obrońca wszystkich siedmiu Rosjan - Karol Jełowicki poinformował, że czterej jego klienci - zwolnieni z aresztu - jeszcze dziś odlecą do Moskwy. _ - Pozostawałem i nadal pozostaje z nimi w codziennym kontakcie. Kibice ci pozostają również pod opieką służb konsularnych Federacji Rosyjskiej _ - dodał.

Zaznaczył równocześnie, że nie miał i nie ma żadnych zastrzeżeń do sposobu traktowania całej siódemki. _ - Takich skarg nie zgłaszali i nie zgłaszają również sami zainteresowani. Zarówno Ambasada Federacji Rosyjskiej, jak i ja pozostajemy w stałym kontakcie z ich rodzinami _ - podkreślił. _ - Byłem co drugi dzień z nimi w areszcie i siedzą w warunkach niczym nieodbiegających od standardów. Mało tego, nie siedzą z Polakami, tylko siedzą z Rosjanami albo jakimiś innymi cudzoziemcami _ - powiedział.

Mecenas zaznaczył również, że jeden z Rosjan (zwolnionych z aresztu) na jego prośbę został _ otoczony fachową pomocą medyczną _. _ - Zapewniono mu także kontakt z rodziną _ - poinformował.

Wyjaśnił, że jego klienci usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zbiegowisku, udziału w bójce i naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza.

Pozostali trzej czekają teraz na rozprawę apelacyjną, która zaplanowana jest na 10 lipca. _ - Sąd w błyskawicznym terminie, jak na polskie warunki, wyznaczył termin rozpraw. Dodatkowo na moją prośbę wyznaczył je wszystkie trzy jednego dnia, żeby nie przedłużać _ - dodał Jełowicki.

Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Rosyjscy kibice bardzo źle o Euro 2012. O sobie bardzo delikatnie Wszechrosyjskie Zjednoczenie Kibiców zarzuca Polakom rusofobię i polityczną prowokację.
Rosja domaga się powrotu swoich kibiców Stanowisko Rosji w tej sprawie polskiej wiceminister spraw zagranicznych Katarzynie Pełczyńskiej-Nałęcz w Moskwie przekazał wiceminister spraw zagranicznych FR Władimir Titow.
Rosja upomina się o swoich pseudokibiców MSZ zamierza wynająć do ich obrony doświadczonych polskich adwokatów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)