Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przyszły sekretarz generalny NATO nie zna języka

0
Podziel się:

Oficjalnymi językami Sojuszu Północnoatlantyckiego w jego pionie politycznym są angielski i francuski. Norweg doskonale zna angielski, natomiast jego znajomość francuskiego ogranicza się do kilku popularnych zwrotów.

Przyszły sekretarz generalny NATO nie zna języka
(PAP/EPA/HAKON MOSVOLD LARSEN NORWAY OUT)

Jens Stoltenberg ma pierwsze kłopoty związane z tym stanowiskiem. Oficjalnymi językami Sojuszu Północnoatlantyckiego w jego pionie politycznym są angielski i francuski. Norweg doskonale zna angielski, natomiast jego znajomość francuskiego ogranicza się do kilku popularnych zwrotów.

Część mediów norweskich twierdzi, że już sprawą interesowali sie przedstawiciele Paryża. Sam Stoltenberg pytany przez norweski dziennik _ Aftonbladet _, odpowiedział żartobliwie, że na pewno nowego stanowiska nie otrzymał z powodu znajomości francuskiego. Ale - jak zapewnił - pobierze kilka lekcji tego języka, bo na dłuższą naukę nie ma już czasu.

Obecny sekretarz generalny NATO Duńczyk Anders Fogh Rasmussen potrafi powiedzieć nieco słów po francusku, po czym natychmiast przechodzi na angielski. Sojusz jednak dysponuje zespołem doskonałych tłumaczy. Dzięki nim podczas oficjalnych wystąpień, konferencji, rozmów bilateralnych znikają przeszkody w postaci barier językowych.

W dyskusji w norweskich mediach na temat nieznajomości francuskiego przez Stoltenberga przeważa opinia najlepiej wyrażona przez wieloletniego ministra spraw zagranicznych Jonasa Gahr Store, że 6 miesięcy które pozostały do objęcia nowej funkcji powinien on poświęcić na poznawanie mechanizmów działania NATO, a nie na naukę podstaw języka francuskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
NATO ma nowego przywódcę. Powód? Rosja Czy teraz Sojusz zdecyduje się na wzmocnienie sił wojskowych na wschodnich flankach?
Rasmussen za rozszerzeniem NATO. Kiedy? _ Przyjęcie krajów Europy Środkowej i Wschodniej do NATO i UE należy do największych sukcesów naszych czasów - _ napisał Rasmussen w artykule opublikowanym w niedzielnym wydaniu Die Welt.
Zmiany kadrowe w NATO wygodne dla Rosji? Nominowanie Jensa Stoltenberga na nowego sekretarza generalnego NATO nie jest najgorszym wariantem dla Moskwy - ocenia rosyjski politolog Dmitrij Daniłow.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)