Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przyszły prezydent Zeman o kryzysie zaufania rządu

0
Podziel się:

Milosz Zeman jest zdania, że liberalno-konserwatywny rząd Petra Neczasa znajduje się w poważnym kryzysie zaufania.

Przyszły prezydent Zeman o kryzysie zaufania rządu
(PAP/EPA)

Milosz Zeman, b. socjaldemokratyczny premier Czech, który wygrał pierwsze bezpośrednie wybory prezydenckie w tym kraju, jest zdania, że liberalno-konserwatywny rząd Petra Neczasa znajduje się w poważnym kryzysie zaufania.

Zeman powiedział gazecie _ Pravo _, że rząd Neczasa popiera już tylko 8 proc. Czechów. Dodał, że trójpartyjna koalicja rządząca _ przyspiesza swój rozpad _ wdając się w spory personalne.

_ - Nie jest zadaniem prezydenta destabilizowanie jakiegokolwiek rządu _ - podkreślił Zeman, ale opowiedział się za przyspieszonymi wyborami, jeśli znów dojdzie do sporów w koalicji rządzącej.

Zeman, który był premierem w latach 1998-2002, zwyciężył zdecydowanie w pierwszych bezpośrednich wyborach prezydenckich, zdobywając 54,8 proc. głosów i pokonując wicepremiera i szefa czeskiej dyplomacji Karela Schwarzenberga, na którego głosowało 45,2 proc. wyborców.

W swojej kampanii Zeman ostro krytykował działania rządu, a szczególnie reformy podatkowe i emerytalne oraz wniosek dotyczący zwrotu majątków kościelnych (wartości 5,5 mld euro), skonfiskowanych przez były reżim komunistyczny.

Rząd Neczasa stopniowo traci większość w izbie niższej parlamentu. Tworzą go Obywatelska Partia Demokratycznej (ODS) premiera, TOP 09 Karela Schwarzenberga oraz Liberalni Demokraci (LIDEM) - ugrupowanie powstałe wiosną 2012 roku po rozłamie we współrządzącym ugrupowaniu Sprawy Publiczne (VV), które przeszło do opozycji.

_ Partia LIDEM nie została wybrana przez wyborców w wolnych wyborach _ - podkreśla Zeman. LIDEM ma ośmiu deputowanych, zapewniając koalicji Neczasa łącznie 98 głosów w 200-osobowej Izbie Poselskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski gratuluje i zaprasza do Warszawy Milosz Zeman będzie pierwszym w historii Czech prezydentem wybranym w wyborach powszechnych.
Zeman na czele prezydenckiego wyścigu Lewicowy kandydat wyprzedza zdecydowanie lidera konserwatystów Karela Schwarzenberga.
Wyjątkowa kampania wyborcza. Bez kłótni? Prezydent Klaus ocenił wynik pierwszej rundy głosowania jako katastrofę prawicowców.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)