Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przyczyny katastrofy w Smoleńsku. Kiedy poznamy?

0
Podziel się:

Biegli będą jeszcze badać kolejne próbki z wraku pod kątem obecności materiałów wybuchowych.

Przyczyny katastrofy w Smoleńsku. Kiedy poznamy?
(Bartosz Krupa/East News)
bFelFjxh

Prokurator generalny Andrzej Seremet powiedział dzisiaj, że ma nadzieję, iż całkowita opinia na ten temat zostanie wydana pod koniec roku. Jak mówił, biegli będą jeszcze badać kolejne próbki z wraku pod kątem obecności materiałów wybuchowych.

Wczoraj Naczelna Prokuratura Wojskowa poinformowała, że biegli nie stwierdzili pozostałości materiałów wybuchowych na elementach wraku Tu-154M. Próbki pobrane z wraku tupolewa trafiły do kraju w grudniu zeszłego roku, ich badanie prowadziło Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji w Warszawie. Premier Donald Tusk ocenił, że to koniec _ awantury trotylowej _ w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Seremet dzisiaj w TOK FM przypomniał, że _ gdy w październiku mieliśmy do czynienia z trotylowym zamieszaniem _, wojskowi prokuratorzy zapowiedzieli, że za ok. pół roku przedstawią publicznie wyniki badań laboratoryjnych ws. obecności materiałów wybuchowych, stąd czwartkowa konferencja.

bFelFjxj

Pytany o ostateczne wykluczenia zamachu jako przyczyny katastrofy smoleńskiej, odparł: _ Całkowita opinia zostanie wydana, mam nadzieję, pod koniec roku. Będzie to nie tylko opinia dotycząca tego wątku, o którym mówimy, ale także odnosząca się do przyczyn katastrofy _.

_ Co do ustalenia przyczyn katastrofy nastąpi to w rozstrzygnięciu końcowym _ - powiedział. Podkreślił, że jeszcze na przełomie lipca i sierpnia prokuratorzy pojadą na teren katastrofy, gdzie pobiorą kolejne próbki do badań pod kątem obecności materiałów wybuchowych. _ - W momencie, gdy pobierali wcześniej te próbki, z niektórych elementów, a konkretnie foteli, nie dało się w sposób właściwy ich zabezpieczyć, ponieważ była zbyt niska temperatura _ - wyjaśnił. _ Teraz temperatura jest odpowiednia, biegli zbiorą te próbki, przebadają je i wtedy wątek badań dotyczący samego wraku zostanie zakończony _ - mówił.

Prokurator nie chciał komentować wczorajszej wypowiedzi premiera Donalda Tuska, że sprawa _ awantury trotylowej _ jest już zamknięta. Jak zaznaczył, nie ocenia wypowiedzi polityków, ponieważ prokuratura nie jest od tego.

Pytany: _ czy znajdziemy coś jeszcze w sprawie trotylu, co mogłoby podważyć nadzieję premiera Tuska, że sprawa jest zamknięta _, odparł: _ Nie spodziewam się tego _. Sprawa badania próbek z Tu-154M stała się głośna, gdy w końcu października zeszłego roku _ Rzeczpospolita _ napisała, że śledczy jesienią 2012 r. na wraku samolotu znaleźli ślady trotylu i nitrogliceryny. Prokuratura wojskowa wskazywała, że wyświetlenie się napisu TNT na detektorze używanym przez ekspertów podczas pobierania próbek z wraku nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem obecności trotylu.

bFelFjxp
Czytaj więcej w Money.pl
"To koniec awantury trotylowej" Oto, jak premier komentuje dzisiejszy komunikat Naczelnej Prokuratury Wojskowej w sprawie materiałów wybuchowych na wraku Tu-154M.
"Macierewicz to szkodnik wyjątkowej skali" Zdaniem Donalda Tuska, szef parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej nie walczy o prawdę, lecz o swoją pozycję w PiS.
Tak uczcili pamięć katstrofy smoleńskiej Donald Tusk na Powązkach, Jarosław Kaczyński na Krakowskim Przedmieściu, a Marta Kaczyńska na Wawelu.
bFelFjxK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)