Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
przetargi publiczne
03.09.2013 07:31

Przetargi z coraz słabszą weryfikacją Dlaczego?

Nowelizacja ustawy - Prawo zamówień publicznych miała uszczelnić system i dokładniej weryfikować przedsiębiorców ubiegających się o zamówienia.

Podziel się
Dodaj komentarz

To, co miało być wyjątkiem, dla niektórych stało się regułą. Wykonawcy przestali przedstawiać wymagane dokumenty i z założenia zastępują je wystawionymi przez siebie oświadczeniami. Urząd Zamówień Publicznych ostrzega, że grozi to wykluczeniem firmy z postępowania - czytamy w _ Dzienniku Gazecie Prawnej _.

Nowelizacja ustawy - Prawo zamówień publicznych miała uszczelnić system i dokładniej weryfikować przedsiębiorców ubiegających się o zamówienia. Temu mają także służyć poświadczenia wystawiane przez ich wcześniejszych kontrahentów, potwierdzające, że należycie zrealizowali umowy.

Jednocześnie, rząd celowo pozostawił furtkę. Jeśli z jakichś względów zdobycie poświadczeń jest niemożliwe, to w przetargach na dostawy i usługi wykonawcy mogą je zastąpić własnymi oświadczeniami. Problem w tym, że przedsiębiorcy zaczęli nadużywać tej możliwości.

W praktyce, zamawiający nie ma wiarygodnych dowodów na to, że startujący w przetargu przedsiębiorcy rzeczywiście mają niezbędne doświadczenie i wcześniej sprawdzili się przy realizacji podobnych inwestycji. Musi zaufać temu, co sami mówią na swój temat.
Urząd Zamówień Publicznych ostrzega, że takie praktyki mogą się skończyć eliminacją z przetargu.

Czytaj więcej w Money.pl
Wagony do remontu. Historyczny przetarg Podpisana dziś umowa dotyczy większej części największego w historii PKP Intercity przetargu na modernizację wagonów. Całe przedsięwzięcie obejmuje w sumie modernizację 150 wagonów kosztem prawie 413 mln zł.
Warszawski przetarg na śmieci legalny Miasto ma prawo samo opracować Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia i kryteria, jakimi będzie się kierował przy wyborze ofert.
Straszak na nierzetelne firmy to niewypał? Znowelizowane zapisy ustawy Prawo Zamówień Publicznych stwarzają duże możliwości do nadużyć
Tagi: przetargi publiczne, zmiana prawa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-11-2019

RODOKnot prawny jest taki jak go widać !

Rozwiń komentarze (1)