Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przetargi po nowemu. Pawlak ma pomysł na zmiany

0
Podziel się:

Wicepremier zapowiedział przygotowanie wzorcowych specyfikacji, jakie miałyby być stosowane w zamówieniach publicznych.

Przetargi po nowemu. Pawlak ma pomysł na zmiany
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEJURIMR

_ - Jeżeli instytucja zastosuje taką specyfikację, to nie będzie miała ryzyka, że ktoś będzie ją o szóstej rano odwiedzał w kominiarkach _ - mówi wicepremier Waldemar Pawlak.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak zapowiedział przygotowanie wzorcowych specyfikacji, jakie miałyby być stosowane w zamówieniach publicznych. Jak dodał, zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych przygotowuje minister transportu Sławomir Nowak.

Pawlak był pytany, czy trwają prace nad takimi zmianami prawnymi, które pozwoliłyby w ramach zamówień publicznych stosować również kryteria pozacenowe. Wicepremier podkreślił, że w ustawie o zamówieniach publicznych nie ma przymusu, aby cena była jedynym kryterium. _ - To niestety jest efekt histerii antykorupcyjnej, gdzie instytucje publiczne zaczęły się asekurować takim rozwiązaniem, że nie umieszczają żadnych innych kryteriów tylko cenę _ - zaznaczył.

bEJURIMT

_ - Bardzo ważne jest po stronie oferentów prezentowanie kryteriów także poza ceną. Myślę, że jest to do zrobienia w taki sposób, żeby było to do oceny parametrycznej. Jeżeli np. mamy czasy usuwania usterek, to można między tymi, którzy dają najlepszą i najgorszą ofertę rozdzielić punkty od zera do maksymalnej przypadającej na ten parametr _ - podkreślił wicepremier.

Pawlak przyznał, że w ostatnich latach kryterium cenowe było właściwie jedynym stosowanym przez instytucje publiczne w przetargach._ - Być może pewnym rozwiązaniem byłoby stosowane w niektórych krajach podejście, że odrzuca się ofertę najniższą i najwyższą i dopiero z pozostałych wybiera się kontrahenta. Przy dużych projektach byłoby to bardzo a propos, bo wtedy oferenci staraliby się nie przeginać z dawaniem najniższej ceny, a potem szukaniem rozwiązań _ - ocenił wicepremier.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą masowe bankructwa? Przez pazerność _ To jest efekt silnej konkurencji, walki za wszelką cenę o kontrakty na granicy opłacalności _.
Wielka zmowa firm. Zobacz, ile nas kosztuje Konstrukcja zmowy jest misterna. Kilkanaście firm - co najmniej 12 - udostępniło sobie nawzajem referencje.
bEJURINu
prawo zamówień publicznych
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)