Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przestępstwa paliwowe. Wspólna akcja CBA i ABW

0
Podziel się:

Sześć osób, dyrektorów jednej z firm oraz przedsiębiorców z Częstochowy, zajmujących się handlem paliwami, zatrzymali funkcjonariusze CBA i ABW.

Przestępstwa paliwowe. Wspólna akcja CBA i ABW
(Reporter Poland)
bEJUrSMl

Sześć osób, dyrektorów jednej z firm oraz przedsiębiorców z Częstochowy, zajmujących się handlem paliwami, zatrzymali funkcjonariusze CBA i ABW. Prokurator zarzucił im udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa podatkowe oraz pranie brudnych pieniędzy.

Postępowanie w tej sprawie wszczęte zostało na podstawie materiałów zgromadzonych przez CBA. Straty Skarbu Państwa spowodowane działalnością grupy oszacowane zostały na co najmniej 150 mln zł - poinformował w czwartek rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

Zatrzymani zostali dyrektorzy handlowi firmy z Częstochowy: Artur S., któremu postawiono zarzut kierowania grupą przestępczą, Paweł K. oraz Barbara Z., a także częstochowscy przedsiębiorcy Paweł B., Piotr S. i Przemysław K. Pięciu mężczyzn lubelski sąd aresztował na trzy miesiące; wobec Barbary Z. prokurator zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. złotych.

bEJUrSMn

Grupa działała od września 2011 r. do grudnia 2012 r. na terenie Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Niemiec. _ - Jej członkowie sprowadzali z zagranicy olej, deklarowany jako smarowy, który następnie poprzez pośredników sprzedawany był kierowcom jako napędowy, bez uiszczania wymaganych należności podatkowych. Przedmiotem obrotu były setki tysięcy litrów paliwa _ - powiedział Andrzej Jeżyński z prowadzącej śledztwo w tej sprawie Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie.

_ - Członkowie grupy tworzyli też firmy, które handlowały nielegalnym paliwem, przy czym korzystały z trzymiesięcznego odroczenia w płaceniu podatków, a następnie sprzedawane były za granicę _ - dodał Jeżyński.

Podczas przeszukań CBA zabezpieczyło m.in. samochód z urządzeniem do mieszania paliw oraz 400 tys. złotych. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Inwigilacja w Polsce - jak najczęściej podsłuchują nas służby? 9 instytucji w Polsce ma dostęp do naszych tajemnic. Prym wiedzie Policja, która tylko w zeszłym roku przeprowadziła 5724 kontrole operacyjne. Dalej jest ABW - 619 kontroli, oraz CBA - 196. W sumie w 2012 roku sprawdzono 2,13 mln billingów.
Próba korupcyjna. Łapówkę miał dostać wiceminister finansów Sprawą zajęła się już prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne.
ABW i CBA podsłuchuje tysiące osób rocznie Z mocy prawa służby mają obowiązek niszczenia nieprzydatnych lub wykorzystanych w postępowaniu m.in. podsłuchów, a także informować o tym prokuraturę.
bEJUrSMO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)