Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przestępczość zorganizowana w Polsce. 14 osób oskarżonych o 249 przestępstw

0
Podziel się:

Z ustaleń prokuratury wynika, że grupa działała od 2005 do 2011 roku. Grupa miała dopuścić się m.in. oszustw, w tym kredytowych, wymuszeń rozbójniczych i rozbojów.

Przestępczość zorganizowana w Polsce. 14 osób oskarżonych o 249 przestępstw
(filo/iStockphoto)

O wielomilionowe oszustwa i wymuszenia oraz rozboje, podpalenia, pobicia i groźby - m.in. z użyciem broni, oskarżyła Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku 14-osobową grupę przestępczą. Jej członkowie mieli popełnić w sumie 249 przestępstw.

Jak poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku Mariusz Marciniak, akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany w poniedziałek do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Objął jedną kobietę i 13 mężczyzn w wieku od 27 do 69 lat, w większości osoby z wykształceniem zawodowym. Miały one działać w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

Z ustaleń prokuratury wynika, że grupa działała od 2005 do 2011 roku, przy czym wielu jej członków popełniło tylko kilka przestępstw, a niektórzy mają na koncie pojedyncze czyny.

Grupa miała dopuścić się m.in. oszustw, w tym kredytowych, wymuszeń rozbójniczych i rozbojów. Na akt oskarżenia złożyło się w sumie 249 zarzutów, głównie przestępstw przeciwko mieniu, na szkodę 101 pokrzywdzonych i na łączną kwotę ponad 7 mln zł.

Najwięcej, bo aż 121 przestępstw, popełnił - zdaniem prokuratury 37-letni Tomasz T., z zawodu rzeźnik-masarz. W opinii śledczych mężczyzna miał wyjątkową zdolność zdobywania zaufania obcych osób, od których udawało mu się - bardzo często bez pisemnych umów - pożyczać duże sumy pieniędzy, brać materiały budowlane, auta czy inne przedmioty, które np. obiecywał sprzedać.

Ani pieniądze ani towary nigdy nie wracały do właścicieli. Często, gdy osoby, od których wyłudzono pieniądze lub towar, próbowały je odzyskać, członkowie grupy, w której działał T. bili pokrzywdzonych lub zastraszali ich, w niektórych przypadkach - bronią (nielegalnie posiadaną, co także zostało ujęte w akcie oskarżenia).

Jednym z większych przekrętów grupy było wyłudzenie ponad 1,8 mln zł z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pieniądze pochodziły z funduszy Unii Europejskiej i rzekomo miały posłużyć budowie mroźni artykułów rolnych. Mroźnia nie powstała, a pieniądze wyłudzono przedstawiając sfabrykowane dokumenty potwierdzające przeprowadzenie prac budowlanych.

Aby wyłudzić pieniądze oskarżeni posuwali się też czasem do bardziej wyrafinowanych metod. Rodzicom pewnego aresztowanego mężczyzny przedstawiono _ adwokata _, który za 120 tys. zł. miał wyciągnąć syna z aresztu. Za adwokata podał się jednen z członków grupy - elektromechanik. Do wyłudzenia pieniędzy nie doszło, bo rodzice nie byli w stanie zebrać żądnych pieniędzy.

Członkowie grupy mieli też zdaniem śledczych składać fałszywe zeznania, wysuwać fałszywe oskarżenia, sprzedawać środki odurzające i zabronione na terenie Polski środki lecznicze. Część oskarżonych miała też prać pieniądze: przelewano je pomiędzy kilkoma rachunkami bankowymi, próbując w ten sposób zakamuflować ich pochodzenie.

Troje członków grupy oskarżonych o drobniejsze przestępstwa przyznało się do winy i złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Wnioskowali oni o grzywny oraz kary więzienia (od trzech lat do jednego roku) w zawieszeniu. Prokuratura przystała na te wnioski. Pozostałym oskarżonym grozi do 12 lat pozbawienia wolności, grzywna o maksymalnej wysokości nawet ponad jednego miliona złotych oraz przepadek korzyści majątkowych osiągniętych z popełnienia przestępstw.

Jeden z oskarżonych przebywa w areszcie, wobec pozostałych zastosowano poręczenia majątkowe w wysokości od 10 do 150 tys. zł, dozorów policji i zakaz opuszczania kraju. Na poczet grożących kar zabezpieczono należące do oskarżonych mienie warte ponad trzy mln zł.

Śledztwo w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze gdańskiego Centralnego Biura Śledczego KGP pod nadzorem prokuratora Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.

Czytaj więcej w Money.pl
Amnestia dla aktywistów? 9 listopada rosyjski dziennik Izwiestija doniósł, że prezydent Putin przedstawił rosyjskiej Dumie projekt amnestii, która jest planowana na 12 grudnia br. w związku z dwudziestoleciem uchwalenia konstytucji Federacji Rosyjskiej. "Oczywiście to dobra wiadomość, ale jesteśmy dalecy od świętowania. Na razie to jedynie doniesienie rosyjskiej gazety, a przez ostatnie dwa miesiące nauczyliśmy się traktować takie informacje ...
Nielegalnie produkowali papierosy. Wpadli Straż Graniczna z Przemyśla zlikwidowała nielegalną krajalnię tytoniu. Pięciu osobom postawiono zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej.
Próbował oszukać na "spadek po papieżu" Policjanci zatrzymali mężczyznę, który próbował wyłudzić pieniądze od pary 80-latków.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)