Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przestępczość w Polsce. Terapia po więzieniu dla najgroźniejszych skazanych

Chodzi o wielokrotnych zabójców skazanych w latach 80., którzy po zniesieniu kary śmierci zostali skazani na 25 lat więzienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

*Państwo będzie chronić obywateli przed najgroźniejszymi przestępcami. Po odbyciu kary będą poddawani terapii. Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zapowiedział odpowiednie zmiany w kodeksie karnym. *

Chodzi o wielokrotnych zabójców skazanych w latach 80-tych, którzy po zniesieniu kary śmierci zostali skazani na 25 lat więzienia. W najbliższych latach zaczną wychodzić na wolność i istnieje niebezpieczeństwo, że mogą ponownie zabijać.

Jarosław Gowin poinformował, że opracowywana jest nowelizacja kodeksu karnego, na mocy której sądy będą miały możliwość osadzania takich osób w zakładach psychiatrycznych. - _ Szukaliśmy odpowiednich rozwiązań, bo prawo nie może działać wstecz i za to samo przestępstwo nie można ukarać ponownie. znaleźliśmy rozwiązanie, które będzie dotyczyło nie tylko tych zbrodniarzy o których powiedziałem, ale także tych, którzy będą w przyszłości tego typu przestępstwa popełniać _ - wyjaśnił minister.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski zapowiedział, że przymusowe leczenie psychiatryczne będzie orzekane tylko wobec osób, które mogą popełnić kolejne przestępstwa. Dyrektor więzienia, który uzna, że dany więzień może dopuścić się recydywy, może na pół roku przed jego wyjściem na wolność zwrócić się o opinię biegłych. Jeśli uznają oni to za konieczne, zwrócą się do sądu rodzinnego o poddanie więźnia przymusowemu leczeniu psychiatrycznemu. Decyzja taka będzie weryfikowana co pół roku.

Jarosław Gowin zapowiedział też, że miejsce pobytu wielokrotnych zabójców, którzy odbędą kary, będzie monitorowane elektronicznie. To samo ma dotyczyć pedofilów. Miejsce pobytu takich osób będzie ogłaszane publicznie, aby mieszkańcy okolicy wiedzieli o ewentualnym zagrożeniu.

Resort sprawiedliwości zapowiedział też zmiany zasad postępowania w sprawach gwałtów i pedofilii. Gwałty mają być ścigane obligatoryjnie, a ich ofiary i ofiary pedofilii będą przesłuchiwane tak, aby nie musiały stykać się ze sprawcą. Zgwałcone kobiety będą mogły, na własną prośbę, być badane przez psychologa tej samej płci.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważny raport prokuratury dla premiera O informacje na temat postępowań w kwestiach gospodarczych, odnoszących się m.in. do parabanków, premier zwrócił się do prokuratora generalnego latem.
Spektakularny sukces ABW. Rozbili gang ABW zlikwidowało międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się przemytem narkotyków.
Minister: Jesteśmy oazą przestępczości Szef bułgarskiego MSW Cwetan Cwetanow powiedział, że Bułgaria jest "oazą przestępczości zorganizowanej".
Tagi: przestępczość w polsce, Jarosław Gowin, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz