Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przestępczość w Polsce. Pokrzywdzeni mało wiedzą o kompensacie państwowej

0
Podziel się

Bardzo trudno jest dochodzić kompensaty państwowej, dlatego resort sprawiedliwości chce jak najbardziej uprościć i odformalizować tę procedurę.

Przestępczość w Polsce. Pokrzywdzeni mało wiedzą o kompensacie państwowej
(Anita Patterson Peppers/Dreamstime.com)
bEpXEbWZ

Ofiary przestępstw za mało wiedzą o możliwości uzyskania tzw. kompensaty państwowej. Potrzeba uproszczenia i odformalizowania tej procedury to jeden z wniosków resortu sprawiedliwości po zakończeniu projektu _ Wzmacnianie i rozbudowa Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw w Polsce _.

W Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca projekt z udziałem m.in. przedstawicieli Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, sądów, prokuratury, policji, kuratorów i organizacji pozarządowych.

_ - Jednym z najważniejszych wniosków, który wypłynął z tego projektu, jest konieczność nowelizacji ustawy o państwowej kompensacie _ - ocenił Radosław Sienkiewicz z Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości.

bEpXEbXb

Jak powiedział, okazało się, że _ ustawa jest po pierwsze, słabo znana przez praktyków wymiaru sprawiedliwości, a co za tym idzie przez pokrzywdzonych przestępstwem _.

Według Sienkiewicza do tej pory kompensata została zasądzona tylko w przypadku czterdziestu kilku spraw w całej Polsce. - _ Bardzo ciężko jest jej dochodzić, na co zwrócili nam też uwagę sędziowie i prokuratorzy. Dlatego chcemy jak najbardziej uprościć i odformalizować tę procedurę _ - powiedział.

Wprowadzona w 2005 r. do polskiego prawa instytucja kompensaty państwowej ma osłabiać bezpośrednie skutki przestępstw przez wsparcie finansowe ofiar przez państwo. Mogą one ubiegać się o zwrot utraconych zarobków, kosztów leczenia i pogrzebu - gdy nie mogą ich odzyskać od sprawcy przestępstwa, z tytułu ubezpieczenia lub od pomocy społecznej. Nawet gdy sąd orzeka wobec sprawcy obowiązek naprawienia szkody, wyegzekwowanie tego często jest w praktyce niemożliwe - podkreślano.

Maksymalna kwota kompensaty to 12 tys. zł.

bEpXEbXh

Sieć pomocy ofiarom przestępstw to 16 wojewódzkich ośrodków, prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Utworzone w 2009 r. przez Ministerstwo Sprawiedliwości ośrodki m.in. udzielają bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, informacji na temat możliwości uzyskania specjalistycznej pomocy.

Podsumowywany dzisiaj projekt miał na celu uruchomienie filii tych ośrodków i punktów pomocy w kolejnych miejscowościach oraz szkolenie praktyków wymiaru sprawiedliwości, którzy mają kontakt z ofiarami przestępstw.

Ministerstwo podkreśla, że projekt zakończył się sukcesem - w sumie powstały 42 filie i punkty pomocy. - _ W tych punktach i filiach są dyżury prawnika, psychologa, osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą się tam zgłosić, są to porady bezpłatne _ - powiedział Sienkiewicz.

W szkoleniach dla sędziów, prokuratorów, kuratorów sądowych, policjantów, pracowników socjalnych wzięło udział około 1000 osób. Szkolenia, oprócz zasad kompensaty państwowej, dotyczyły m.in. tzw. wtórnej wiktymizacji, czyli sytuacji, kiedy ofiara przestępstwa ponownie doznaje krzywdy wskutek niewłaściwych procedur procesowych, jak np. wielokrotne przesłuchiwanie.

bEpXEbXi

Program _ Wzmacnianie i rozbudowa Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw w Polsce _ sfinansowała Komisja Europejska.

Czytaj więcej w Money.pl
Najgroźniejsi przestępcy na leczenie? Bronisław Komorowski podpisał stawę o leczeniu w ośrodku zamkniętym sprawców najgroźniejszych zbrodni. Jednocześnie zapowiedział, że skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego.
Wciąż dużo nienawiści na tle rasowym Informację na temat działań w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępstw z nienawiści przedstawił wiceszef MSW Marcin Jabłoński.
Jeszcze gorzej dla przestępców. Będą zmiany Elektroniczny dozór skazanych możliwy jest w całym kraju od początku 2012 r.
bEpXEbXC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)