Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mafia
19.04.2013 20:36

Przestępczość w Bułgarii. Wysoki funkcjonariusz brał pieniądze od mafii?

Dochodzenie wszczęto po ujawnieniu przez media i prokuraturę kilkudziesięciu dokumentów dotyczących dwóch prowadzonych przeciwko Fłorowowi śledztw, które następnie zostały umorzone.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Szefowi głównego zarządu zwalczania przestępczości zorganizowanej bułgarskiego MSW Stanimirowi Fłorowowi postawiono oficjalnie zarzuty kontaktów z mafią narkotykową i otrzymywania od niej znacznych łapówek. Został on zawieszony w czynnościach służbowych.

O zawieszenie Fłorowa w pełnieniu służby apelował prezydent Rosen Plewnelijew. Wcześniej z wnioskiem w tej sprawie wystąpił do minister spraw wewnętrznych Petji Pyrwanowej szef prokuratury w Sofii Nikołaj Kokinow.

Dochodzenie wszczęto po ujawnieniu przez media i prokuraturę kilkudziesięciu dokumentów dotyczących dwóch prowadzonych przeciwko Fłorowowi śledztw, które następnie zostały umorzone. Jedno z tych śledztw wszczęto w roku 1999, a drugie w 2002. Fłorowa podejrzewano wówczas o to, że jako wyższy funkcjonariusz MSW utrzymywał kontakty z grupą producentów amfetaminy. Mieli oni być wciągnięci na listy informatorów, a dochodzenia przeciw nim Fłorow umarzał.

Według prokuratury dokumenty są autentyczne i razem z innymi posiadanymi przez MSW i kontrwywiad danymi pozwalają na wszczęcie dochodzenia przeciwko Fłorowowi, który od 2009 roku kierował zwalczaniem przestępczości zorganizowanej.

Autentyczność przekazanych mediom i prokuraturze dokumentów potwierdził również Bogomił Bonew, który pod koniec lat 90. był ministrem spraw wewnętrznych.

Według bułgarskich mediów Fłorow należał do bliskich współpracowników byłego wicepremiera i szefa MSW Cwetana Cwetanowa, który kieruje obecnie sztabem wyborczym centroprawicowej partii GERB, uważanej za faworytkę wyznaczonych na maj przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Jest to druga dotycząca ministerstwa spraw wewnętrznych sprawa, jaką zajęła się w bieżącym tygodniu prokuratura. W poniedziałek prokurator generalny Sotir Cacarow poinformował o wszczęciu pięciu dochodzeń dotyczących nielegalnych podsłuchów, w tym przeciwko obecnemu szefowi wydziału technicznego MSW.

Za urzędowania Cwetanowa, który kierował MSW od lipca 2009 roku do marca bieżącego roku, podsłuchiwani mieli być przedstawiciele opozycji i biznesmeni. Nagrywano podobno również konsultacje w sprawie powołania rządu tymczasowego, jakie po upadku w marcu gabinetu premiera Bojko Borysowa prowadził prezydent Plewnelijew. Nagrania te jednak skasowano po wkroczeniu prokuratury do MSW. Obecnie technicy próbują je odtworzyć.

Czytaj więcej w Money.pl
Urzędnik MSW oskarżony o kontakty z mafią Szefowi głównego zarządu zwalczania przestępczości zorganizowanej bułgarskiego MSW Stanimirowi Fłorowowi postawiono oficjalnie zarzuty kontaktów z mafią narkotykową i otrzymywania od niej znacznych łapówek.
Afera podsłuchowa w Bułgarii. Prezydent... Bułgarska prokuratura wszczęła pięć dochodzeń, w tym przeciw obecnemu szefowi wydziału technicznego MSW, w sprawie nielegalnych podsłuchów.
Zasiłki dla najuboższych. Dostaną po 33 euro Najubożsi Bułgarzy dostaną pieniądze na zapłacenie rachunków za energię elektryczną. Rząd zamierza też wspomóc finansowo podobną kwotą 23 tysiące rodzin mających niepełnosprawne dzieci.
Tagi: mafia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz