Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
donald tusk
07.11.2012 16:55

Przestępczość gospodarcza - Seremet zda relację premierowi

O informacje na temat postępowań w kwestiach gospodarczych, odnoszących się m.in. do parabanków, premier zwrócił się do prokuratora generalnego latem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)

W przyszłym tygodniu do premiera Donalda Tuska powinna trafić informacja na temat przestępczości gospodarczej i postępowań dotyczących tych kwestii. - _ Trwają nad nią ostatnie prace _ - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet.

O informacje w związku z postępowaniami w kwestiach gospodarczych, odnoszącymi się m.in. do parabanków, premier Donald Tusk zwrócił się do prokuratora generalnego latem. Miało to związek z ujawnionymi wtedy błędami instytucji państwowych w związku ze sprawą Amber Gold.

- _ Po ostatecznym dopracowaniu, do połowy listopada, informacje te zostaną przekazane premierowi; dotyczą one szeroko rozumianej przestępczości gospodarczej i bardzo szerokiego okresu _ - powiedział Seremet. Dodał, że przy opracowaniu informacji oparto się m.in. na raporcie przygotowanym w połowie października w Prokuraturze Generalnej.

W związku ze sprawą Amber Gold Seremet poprosił pod koniec sierpnia prokuratury w całym kraju o szczegóły dotyczące śledztw odnoszących się do funkcjonowania parabanków. Informacje te były nadesłane do PG we wrześniu; następnie materiały te były analizowane, zaś szef prokuratury zwracał się do niektórych prokuratur apelacyjnych o informacje uzupełniające.

Z ujawnionych wniosków raportu wynikało m.in., że śledztwa w sprawie działalności parabankowej były zbyt rozproszone i część z nich już skomasowano. W okresie od początku 2007 r. do końca sierpnia 2012 r. w całej Polsce odnotowano 146 spraw dotyczących funkcjonowania tzw. piramid finansowych, czy też parabanków.

- _ Z tej liczby 41 spraw zostało zakończonych aktami oskarżenia, niektóre skończyły się już prawomocnymi wyrokami w sądach _ - informowała wtedy PG. Spośród pozostałych 105 spraw - jak zaznaczono - w 60 przypadkach, zdaniem autorów analizy, _ decyzje o umorzeniu, zawieszeniu bądź odmowie wszczęcia śledztwa były niezasadne lub przedwczesne _. W tych przypadkach wydano polecenie o wszczęciu śledztwa lub podjęciu zawieszonej sprawy.

Czytaj więcej w Money.pl
Seremet mówi, co ze śladami ze Smoleńska Prokurator generalny ujawnia kulisy, powstania informacji o trotylu i nitroglicerynie w Tupolewie.
Prokurator "na dywaniku" u szefa PiS Jarosław Kaczyński zapowiada złożenie w prokuraturze _ pewnych wniosków _.
Tagi: donald tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz