Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przepychanki opozycjonistów z policją przed sądem w Moskwie

0
Podziel się:

Skandują: "Rosja bez Putina", "Wolności!" i "Hańba!". Dochodzi do przepychanek z policją, są pierwsi zatrzymani.

Przepychanki opozycjonistów z policją przed sądem w Moskwie
(PAP/EPA)

Przed Zamoskworieckim Sądem Rejonowym w Moskwie, gdzie w piątek zapadnie wyrok w procesie ośmiorga opozycjonistów, zebrało się około 200-300 osób. Skandują: _ Rosja bez Putina _, _ Wolności! _ i _ Hańba! _ Dochodzi do przepychanek z policją, są pierwsi zatrzymani.

Policja zastosowała nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Ulica, na której znajduje się sąd, została częściowo wyłączona z ruchu samochodowego; ograniczono też ruch pieszych. Sąd ogrodzono metalowymi płotkami, policja przepuszcza tylko uczestników procesu.

Wśród zgromadzonych w rejonie sądu jest jeden z liderów antykremlowskiej opozycji Aleksiej Nawalny. Są tam też zwolnione w grudniu z kolonii karnej członkinie punkrockowej grupy Pussy Riot, Nadieżda Tołokonnikowa i Maria Alochina.

Na ławie oskarżonych zasiada ośmioro uczestników rozruchów na placu Bołotnym w Moskwie w maju 2012 roku, w przededniu inauguracji prezydenta Rosji Władimira Putina. Zarzuca się im użycie siły przeciwko funkcjonariuszom policji.

Prokurator żąda dla podsądnych od 5 do 6 lat łagru. Proces toczy się od czerwca 2013 roku. Początkowo na ławie oskarżonych zasiadało 12 osób, jednak w grudniu wobec czterech z nich sąd zastosował amnestię.

6 maja 2012 roku na placu Bołotnym naprzeciwko Kremla doszło do starć sił specjalnych policji OMON z opozycjonistami, którzy żądali odejścia Putina, a także przeprowadzenia w Rosji uczciwych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. W manifestacji wzięło udział około 15 tys. ludzi.

Ponad 450 osób zostało zatrzymanych, po obu stronach byli ranni. Według Komitetu Śledczego FR obrażeń doznało 82 policjantów. W stan oskarżenia w sprawie udziału w zajściach łącznie postawiono 29 osób. Wszystkim grozi do 8 lat kolonii karnej.

Jeden z oskarżonych, Maksim Łuzianin, w listopadzie 2012 roku został już skazany na 4,5 roku łagru. Drugi z uczestników rozruchów Michaił Kosienko, uznany za niepoczytalnego, w październiku 2013 roku został przez sąd skierowany na przymusowe leczenie psychiatryczne.

Śledztwo przeciwko pozostałym oskarżonym trwa. W stosunku do siedmiorga osób w styczniu i lutym Komitet Śledczy FR zastosował amnestię.

Opozycjoniści, obrońcy praw człowieka i aktywiści niezależnych od Kremla organizacji pozarządowych uważają _ sprawę bołotną _ za polityczną, a starcia policji z demonstrantami - za sprowokowane działaniami władz. Ich zdaniem celem represji jest zastraszenie przeciwników polityki Putina.

Czytaj więcej w Money.pl
To świadczy, co Amerykanie myślą o Ukrainie Zachód zrobił Rosji królewski prezent - ocenia _ Kommiersant _, komentując upublicznione na YouTube nagrania rozmowy wysłanniczki USA na Ukrainę z ambasadorem USA w Kijowie.
Ostrzegają przed rebeliantami na Ukrainie Doradca prezydenta Rosji Siegiej Głazjew wezwał Stany Zjednoczone, by zaprzestały szantażowania Ukrainy.
Rosja rozpoczyna blokadę handlową Ukrainy Moskwa zaostrzyła kontrolę celną wszystkich towarów na granicy z Ukrainą - informują rosyjskie media.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)