Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pijani za kierownicą
06.03.2014 19:52

Przepisy o pijanych kierowcach do zmian. Kary bardziej dotkliwe

Propozycja zakłada, że razem z karą i zatrzymaniem prawa jazdy sąd orzekałby też od sprawców nawiązki na rzecz poszkodowanych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(36clicks/iStockphoto)

Resort sprawiedliwości przygotował pakiet zmian w przepisach dotyczących pijanych kierowców. Projekt zakłada m.in. możliwość orzeczenia utraty prawa jazdy nawet na 15 lat i zaostrzenie sankcji dla sprawców uciekających z miejsca wypadku.

Poinformowała o tym rzeczniczka ministerstwa Patrycja Loose, potwierdzając wiadomość RMF FM. Jak podkreśliła, propozycje dotyczą zmian w Kodeksie karnym. _ - W najbliższych tygodniach trafią do uzgodnień międzyresortowych _ - dodała.

Resort proponuje, aby zapisać, że za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości sąd mógłby orzec utratę prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat. Pijanym recydywistom groziłaby utrata uprawnień na minimum 5 lat. Zaostrzona odpowiedzialność byłaby stosowana również wobec nietrzeźwych kierowców uznanych za winnych spowodowania wypadku, którego skutkiem byłaby śmierć lub poważne poszkodowanie innej osoby, a także kierowców, którzy uciekli z miejsca wypadku.

Propozycja zakłada, że razem z karą i zatrzymaniem prawa jazdy sąd orzekałby też od sprawców nawiązki na rzecz poszkodowanych. Za jazdę po pijanemu byłoby to 5 tys. zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym. Dla recydywistów oraz pozostałych odpowiadających na podstawie zaostrzonych kryteriów nawiązka wynosiłaby co najmniej 10 tys. zł.

Projekt nowelizacji wynika z rekomendacji, jakie 7 stycznia przedstawił rząd. Zaproponowano wtedy, by kierowca, zatrzymany po raz pierwszy na prowadzeniu pod wpływem alkoholu, tracił prawo jazdy minimum na 3 lata; płacił nawiązkę - co najmniej 5 tys. zł, a jego dane osobowe byłyby publicznie ogłaszane. Kierowanie bez prawa jazdy byłoby przestępstwem, a nie wykroczeniem - jak obecnie, zaś kary dla recydywistów miałyby być wyższe. Premier Donald Tusk mówił też, że od 2015 r. każdy pojazd obowiązkowo będzie musiał być wyposażony w alkomat - co do tej zmiany nie zapadły jeszcze wiążące decyzje.

W lutym do rządu z dezyderatem w sprawie pijanych kierowców zwróciła się sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Posłowie postulują, by działać na rzecz eliminowania przyzwolenia społecznego na prowadzenie pojazdów przez nietrzeźwych kierowców. W dezyderacie zgłoszono też postulat, aby rozważyć kwestię odpowiedzialności prawnej osób trzecich - także najbliższych - które nie robią nic, gdy widzą osobę pijącą i wsiadającą za kierownicę.

W opinii komisji obecne przepisy kodeksu karnego dają sądom możliwość _ wydawania wyroków adekwatnych do wagi przestępstw _ popełnianych przez nietrzeźwych kierowców, ale po analizie danych o wyrokach posłowie uznali, że sądy za często zawieszają skazanym wykonanie wyroku, co skazani traktują jako brak kary. Za celowe uznano jednak częstsze orzekanie przez sądy kary ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy społecznej lub orzekanie kar w systemie dozoru elektronicznego.

Dyskusja o pijanych kierowcach powróciła na początku roku, po tragicznym wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę, który śmiertelnie potrącił 6 osób, w tym 9-letnie dziecko, a dwoje kolejnych dzieci zostało rannych. Na kanwie tej sprawy partie zgłosiły pięć różnych projektów nowelizacji przepisów. Nad wszystkimi pracuje zespół roboczy przy komisji sprawiedliwości.

W poszczególnych projektach nowelizacji prawa postulowano m.in., by kierowca przyłapany w stanie nietrzeźwym płacił grzywnę równą wartości pojazdu, którym jechał, proponowano wprowadzenie odpowiedzialności karnej pasażerów, którzy podróżują z pijanym kierowcą, a także zgłaszano najdalej idący wniosek, aby sąd miał możliwość konfiskaty auta pijanego kierowcy.

Czytaj więcej w Money.pl
Wszystkie drogowe grzechy kobiet Też klną w korkach, ruszają z piskiem na światłach i notorycznie przekraczają prędkość. Dlaczego?
Miesiąc z prawkiem i już na podwójnym gazie Kierująca włączyła lewy kierunkowskaz i zjechała na lewy pas, a następnie gwałtownie skręciła w prawo. Po zatrzymaniu okazało się, że w jej organizmie jest ponad promil alkoholu.
Ostre propozycje walki z pijanymi kierowcami Mniej kar w zawieszeniu, więcej prac społecznych, kierowanie pijanych kierowców na terapie odwykowe i więcej edukacji młodzieży. Oto skutek prac komisji sejmowej.
Tagi: pijani za kierownicą, pijani kierowcy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz