Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przemyt ludzi. Indonezja zawiesiła współpracę z Australią

0
Podziel się:

W reakcji na doniesienia o australijskich podsłuchach prezydent Indonezji ogłosił, że jego kraj obniży rangę kontaktów z Australią i zawiesi m.in. współpracę w kwestii emigrantów.

Przemyt ludzi. Indonezja zawiesiła współpracę z Australią

Indonezyjska policja poinformowała wczoraj wieczorem, że zawiesiła współpracę z Australią w dziedzinie nielegalnej emigracji, co wywołuje obawy przed zwiększonym napływem ludzi wyruszających do Australii w poszukiwaniu azylu.

W ubiegłym tygodniu media doniosły, że australijski wywiad podsłuchiwał wysokich przedstawicieli indonezyjskich władz, m.in. prezydenta Susilo Bambanga Yudhoyono i jego żonę.

Pogorszyło to relacje obu krajów, które już wcześniej nie należały do najlepszych z powodu sporu o los tysięcy imigrantów, w tym wielu z Bliskiego Wschodu i Azji Południowej, którzy na przepełnionych łodziach próbują dostać się do Australii przez Indonezję. Rząd w Canberze nalega na odsyłanie łodzi do Indonezji, na co nie zgadzają się władze w Dżakarcie.

- _ Współpraca w sprawie przemytu ludzi na razie została zawieszona, zgodnie z zaleceniem prezydenta. Czekamy na dalsze instrukcje _ - poinformował szef indonezyjskiej policji.

W reakcji na doniesienia o australijskich podsłuchach prezydent Indonezji ogłosił w środę, że jego kraj obniży rangę kontaktów z Australią i zawiesi m.in. współpracę militarną i wymianę informacji wywiadowczych, w tym w kwestii emigrantów. Agencja Reuters podkreśla jednak, powołując się na źródła w indonezyjskiej policji, że szczegółowe polecenia wpłynęły dopiero kilka dni później.

Australijski minister ds. imigracji Scott Morrison odmówił odpowiedzi na pytanie, czy i jakie operacje ucierpią na skutek zawieszenia współpracy z indonezyjską policją. Powodzenie operacji mających na celu zmniejszenie nielegalnej imigracji _ nie zależy od pojedynczych partnerów, akcji czy środków _ - zapewnił, dodając, że _ na razie sprawa toczy się na poziomie między rządami i między przywódcami _.

Afera podsłuchowa to kolejne w ostatnim czasie źródło napięć w relacjach Dżakarty a Canberry. W październiku br. media w Australii poinformowały, że ambasady tego kraju były wykorzystywane przez NSA do prowadzenia elektronicznych operacji wywiadowczych na terenie azjatyckich państw, w tym Indonezji. Władze w Canberze tego nie potwierdzają.

Indonezja jest najbliższym azjatyckim sąsiadem Australii i jednocześnie jej strategicznym partnerem.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef Trybunału Konstytucyjnego brał łapówki? Akil Mochtar oskarżony jest o przyjęcie łapówki stanowiącej równowartość 184 tys. euro.
Praca marzeń. Australia szuka chętnych Najlepsi kandydaci, wybrani spośród tysięcy chętnych, będą mogli przez pół roku zarobić sto tysięcy dolarów australijskich, czyli 78 tysięcy euro.
Ambasady ostrzegają przez atakami na Bali Po demonstracjach muzułmańskich radykałów przeciwko konkursowi piękności Miss Świata, ekstremiści mogą przygotowywać zamachy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)