Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przemysław Wipler i Janusz Korwin-Mikke podpisali porozumienie programowe

0
Podziel się:

Fundamentem współpracy będzie wspólnie wypracowany program.

Przemysław Wipler i Janusz Korwin-Mikke podpisali porozumienie programowe
(Adam Guz/Reporter)

Wipler zadeklarował na wspólnej z Korwin-Mikkem konferencji prasowej w Sejmie, że chce razem z nim stworzyć _ alternatywę dla największych sił politycznych w kraju oraz dla _- jak mówił - _ coraz bardziej socjalistycznego rządu _. Ma to być początek współpracy Wiplera z Kongresem Nowej Prawicy w zbliżających się wyborach samorządowych i parlamentarnych.

_ - Jeśli mamy zmienić kierunek, w którym idzie Polska, powinniśmy zmienić polityków _ - przekonywał Wipler. Zapewniał, że jest _ jedynym politykiem w parlamencie, który nigdy nie zagłosował za podniesieniem podatków czy wprowadzeniem nowych _. _ Jeśli Polska ma się zmienić, potrzebujemy przynajmniej 230 takich posłów _ - oświadczył.

Wipler przypomniał, że już wcześniej pracował z Korwin-Mikkem jako działacz Unii Polityki Realnej, a później rzecznik tego ugrupowania. _ - Mamy nadzieję, że współpraca, którą dziś rozpoczęliśmy zaowocuje dużym ruchem, który będzie mieć szanse w wyborach samorządowych i parlamentarnych _ - powiedział. Wyraził jednocześnie żal, że nie udało mu się doprowadzić do współpracy z Polską Razem Jarosława Gowina; wskazał na podobieństwo programowe partii Gowina i Kongresu Nowej Prawicy.

Uczestnicy konferencji nie zadeklarowali jednoznacznie, czy Wipler znajdzie się na liście Kongresu Nowej Prawicy w majowych wyborach do europarlamentu. Korwin-Mikke mówiąc o współpracy z Wiplerem przekonywał, że _ środowiska konserwatywnych liberałów powinny w wyborach iść razem, aby nie rozpraszać sił _.

Dziennikarze przytoczyli Wiplerowi jego własne słowa sprzed dwóch lat, że partii Korwin-Mikkego _ brakuje powagi i nie ma ona poparcia społecznego, a poglądy jej lidera mogą trafić jedynie do rubryki satyrycznej _. _ Od tego czasu dużo się zmieniło _ - przekonywał Wipler. _ Mamy takie same poglądy _ - zapewniał z kolei Korwin-Mikke.

W podpisanej przez obu polityków deklaracji programowej zapisano, że ich wspólnym celem jest m.in. _ zwiększenie zakresu wolności _, po to, by doprowadzić do _ skokowego wzrostu poziomu życia obywateli i wzmocnienia więzi społecznych w Polsce _. Zaznaczono, że Polska potrzebuje _ silnego, szerokiego ruchu politycznego, szanującego tradycyjne wartości a jednocześnie prowadzącego skuteczne działania na rzecz poszerzenia wolności Polaków zarówno w życiu społecznym, jak i gospodarczym _.

W deklaracji podkreślono ponadto, że ów ruch powinien objąć jak największą liczbę środowisk, dla których _ wolność, własność, sprawiedliwość to fundamentalne zasady porządku społecznego, a suwerenna i niepodległa Polska szanująca wolności swych obywateli to wciąż niezrealizowane marzenie _. Zadeklarowano działania mające doprowadzić do tego, by powstała wspólna reprezentacja polityczna _ konserwatywnych liberałów, konserwatystów, wolnościowców, narodowców i republikanów _.

Fundamentem współpracy - zaznaczono - będzie wspólnie wypracowany program. Zadeklarowano też zamiar budowy wspólnych list w najbliższych wyborach samorządowych. Przemysław Wipler dostał się do Sejmu w 2011 r. z listy PiS, po czym wstąpił do tej partii. Odszedł z PiS w czerwcu 2013 r. i założył Stowarzyszenie _ Republikanie _, którego został prezesem. W październiku 2013 r. Republikanie podpisali - w ramach akcji społecznej _ Godzina dla Polski _ - porozumienie z trzema posłami niezrzeszonymi, którzy opuścili PO: Gowinem, Jackiem Żalkiem i Johnem Godsonem.

W grudniu 2013 r. _ Republikanie _ wzięli udział w utworzeniu partii Polska Razem Jarosława Gowina, a sam Wipler został członkiem prezydium zarządu PR. Jednak w dniu rejestracji partii (20 lutego 2014) Wipler - wraz z częścią _ Republikanów _ - zakończył współpracę z PR. Powodem odejścia - według Wiplera - był brak szerokiego sojuszu środowisk chcących _ mniejszych podatków i mniejszej biurokracji _ i marginalizacja jego zaplecza politycznego w Polsce Razem.

Na początku marca do Sejmu został wysłany wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Wiplerowi, podpisany przez prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Stołeczna prokuratura chce zarzucić mu naruszenie nietykalności i znieważenie policjantów w związku z nocną bójką przed warszawskim klubem, do której doszło pod koniec października 2013 roku. Wipler twierdził, że został brutalnie pobity przez policję. Jak tłumaczył, świętował, bo po raz piąty zostanie ojcem. Według policji, która zabezpieczyła nagrania z monitoringu, to poseł był agresywny. Wipler zapewnia, że gdy wniosek prokuratury trafi do Sejmu, sam zrzeknie się immunitetu, bo _ chce dowieść swej niewinności _.

Czytaj więcej w Money.pl
Wipler kończy współpracę z Gowinem, bo... Powody to brak szerokiego sojuszu środowisk chcących "mniejszych podatków i mniejszej biurokracji" i marginalizacja jego zaplecza politycznego w Polsce Razem.
Zapytaj premiera... "Szanowny Panie Premierze" - piszą posłowie i pytają "Czy zgaśnie światło?". " Szanowny Panie Premierze..." tymi słowami rozpoczynają się dwie interpelacje posła Przemysława Wiplera wysłane do Premiera Donalda Tuska. Poseł wprost pyta premiera co ma zamiar zrobić, aby ograniczyć skutki niedoborów mocy, które mogą nastąpić po 2016 roku oraz jakie czekają nas sankcje za niewywiązanie ...
Prawo i Sprawiedliwość idzie po władzę? Z najnowszego sondażu wynika, że partia Jarosława Kaczyńskiego ma lepsze notowania od PO.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)