Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przemocy wobec kobiet. "Warto skorzystać z doświadczeń Szwecji"

Spodobał mi się sposób, w jaki szwedzka policja wykorzystuje Facebook do kontaktu ze społeczeństwem - stwierdziła pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania .

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr WYGODA/East News)

Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, która rozpoczęła wizytę studyjną w Sztokholmie, chce skorzystać z doświadczeń Szwecji.

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz rozmawiała ze szwedzką minister ds. równouprawnienia Marią Arnholm, będącą jednocześnie zastępcą ministra edukacji.

- _ Mamy w Polsce bardzo podobny styl działania, natomiast Szwedzi dużo wcześniej niż Polacy rozpoczęli działania polityki rządowej, dotyczącej kwestii równego traktowania. Warto z tych doświadczeń skorzystać _ - powiedziała minister Kozłowska-Rajewicz.

- _ Oczywiście mamy inną kulturę i nie da się przekleić pewnych rozwiązań; niektóre sprawdzają się w Szwecji, niekoniecznie w Polsce. Warto przyglądać się tym doświadczeniom, aby nie wyważać drzwi otwartych _ - dodała.

Polska minister spotkała się również z przedstawicielami komendy głównej szwedzkiej policji. W Szwecji to policja występuje z antyprzemocowymi kampaniami, które są finansowane z pieniędzy rządowych, szuka partnerów: szkół, pielęgniarek oraz organizacji pozarządowych.

- _ Spodobał mi się sposób, w jaki szwedzka policja wykorzystuje Facebook do kontaktu ze społeczeństwem. Ten pomysł można przenieść do Polski _ - powiedziała Kozłowska-Rajewicz.

Według minister w Polsce brakuje prostej informacji, która byłaby powszechnie dostępna, o tym, jak ma się zachować ofiara przemocy seksualnej. - _ Prosta instrukcja z kontaktami i telefonami wraz z ostrzeżeniem o tym, co będzie niemiłe, oraz wyjaśnienie, że chodzi o złapanie sprawcy _ - dodała.

- _ Coś, czego my nie mamy - np. pokazano nam podręcznik dla policjantów, dotyczący zjawiska przemocy i reguł postępowania. Jest też ściąga - wersja kieszonkowa - aby policjant mógł mieć ją przy sobie _ - powiedziała polska minister. - _ To stosunkowo łatwo jest wprowadzić. W kancelarii premiera będziemy starać się o projekt, w ramach którego chcemy przygotowywać informacje dla poszczególnych grup _ - dodała.

Szwedzcy policjanci muszą też zaliczyć 12-tygodniowe szkolenie antyprzemocowe. - _ To jest bardzo dużo w porównaniu do tego, co otrzymują polscy policjanci _ - mówiła minister.

Jutro minister Kozłowska-Rajewicz będzie rozmawiać w Sztokholmie o ratyfikacji konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet. Jej podpisanie przez Polskę wywołało w kraju debatę.

- _ Ta dyskusja nie jest jeszcze zamknięta, na razie wyciszyła się. Podobnie jak Szwecja w tej chwili przygotowujemy się do jej ratyfikacji. Interesujące jest, na ile nasze dyskusje są specyficzne, a na ile ogólnoeuropejskie. Generalnie temat równości jest bardzo uniwersalny _ - powiedziała.

Czytaj więcej w Money.pl
Wzburzenie islamistów. Nie podoba im się... Rząd USA zwrócił się do rządu egipskiego, aby podjął działania w celu położenia kresu nasilającej się w Egipcie przemocy wobec kobiet.
Awantura w ONZ o przemoc wobec kobiet Obrońcy praw kobiet stawiają Polskę na równi z krajami muzułmańskimi. Poszło o ciąże.
Przemoc wobec kobiet. Konwencję podpiszą we wrześniu Podpisanie konwencji Rady Europy ws. zapobiegania przemocy wobec kobiet jest zapowiedziane na pierwszą połowę września.
Tagi: agnieszka kozłowska-rajewicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz