Notowania

kozłowska-rajewicz
04.09.2012 10:20

Przemoc wobec kobiet. Konwencję podpiszą we wrześniu

Podpisanie konwencji Rady Europy ws. zapobiegania przemocy wobec kobiet jest zapowiedziane na pierwszą połowę września.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr WYGODA/East News)

*Podpisanie konwencji Rady Europy ws. zapobiegania przemocy wobec kobiet jest zapowiedziane na pierwszą połowę września - poinformowała pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (na zdjęciu). *

Kozłowska-Rajewicz, która była gościem radiowej Trójki, przypomniała, że w sierpniu trwały konsultacje w tej sprawie, a minister pracy miał przygotować wniosek, który przedstawi Radzie Ministrów. _ Zgodnie z planem taki wniosek powinien być już gotowy _ - dodała.

_ - Zdążyłam się zorientować, że minister sprawiedliwości nie rozwiał wszystkich swoich wątpliwości, a w związku z tym z całą pewnością będzie blokował, albo mocno hamował w tej dyskusji o konwencji _ - stwierdziła Kozłowska-Rajewicz. Zaznaczyła jednak, że _ na szczęście podejmowanie decyzji dotyczących aktów prawnych nie wymaga jednomyślności, a jedynie zdecydowanej przewagi głosów w Radzie Ministrów _.

_ - Przypuszczam, że będzie debata, w której nie wszyscy będą jednogłośni, ale która skończy się decyzją o podpisaniu konwencji _ - podkreśliła.

Podczas dyskusji o konwencji doszło do sporu między Kozłowską-Rajewicz, która uważa, że dokument należy jak najszybciej ratyfikować, a ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem, który widzi w nim _ wyraz ideologii feministycznej _, służący _ zwalczaniu tradycyjnej roli rodziny i promowaniu związków homoseksualnych _.

Pytana czy podpisanie konwencji będzie wiązało się z powołaniem nowych urzędów, wyjaśniła, że nie będzie konieczności tworzenia nowych struktur, tylko poprawienie działania tych, które już są.

Jak mówiła, konwencja wymaga stworzenia portalu z 24-godzinną informacją dla ofiar i sprawców przemocy ze wskazówkami, jak się zachować, do kogo się zwrócić i gdzie uzyskać pomoc. _ - Mamy działające infolinie, które pracują przez część dnia, więc np. będzie trzeba wydłużyć godziny ich funkcjonowania _ - wyjaśniła Kozłowska-Rajewicz.

Przypomniała, że mamy też krajowy program przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a jego koordynatorem jest wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda (jednocześnie pełnomocnikiem ds. osób niepełnosprawnych). _ Nie wiem czy po podpisaniu konwencji ta struktura zostanie, czy będzie zmieniona _ - dodała.

_ - Nie działamy w próżni, nie startujemy od zera, ale w tym się zgadzam z panem ministrem Gowinem, że bardzo dużo zapisów tej konwencji jest już realizowanych _ - zapewniła.

Konwencja Rady Europy ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Nakłada na państwa strony takie obowiązki, jak: zapewnienie oficjalnej infolinii dla ofiar przemocy dzia

łającej 24 godziny na dobę oraz portalu z informacjami, a także odpowiedniej liczby schronisk oraz ośrodków wsparcia; przygotowanie procedur przesłuchań policyjnych chroniących przed wtórną wiktymizacją; monitorowanie, zbieranie danych na temat przestępstw z uwzględnieniem płci; prowadzenie akcji informacyjnych w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, w tym szkoleń i informacji dla chłopców i mężczyzn.

W ostatnich tygodniach konwencję skrytykowało m.in. Prezydium Episkopatu. Według biskupów dokument w definicji płci pomija naturalne różnice biologiczne pomiędzy kobietą i mężczyzną, niepokój hierarchów wzbudził też _ obowiązek edukacji i promowania m.in. +niestereotypowych ról płci+, a więc homoseksualizmu i transseksualizmu _.

3 lipca, na spotkaniu z przedstawicielkami Kongresu Kobiet premier Donald Tusk zapowiedział podpisanie Konwencji w ciągu trzech tygodni.

Czytaj więcej w Money.pl
Kobiety proszą premiera, by nie podpisywał... Forum Kobiet Polskich niepokoi zapowiedź, że Polska ratyfikuje w najbliższych tygodniach Konwencję Rady Europy.
Wyjątkowo niechlujne przepisy. Podpiszemy? Konwencja o zwalczaniu przemocy wobec kobiet to dokument wyjątkowo niechlujnie napisany, a jego przyjęcie niewiele wnosi - ocenił minister Gowin.
Brak podpisu? SLD żąda wyjaśnień od Tuska _ Panie Premierze, sprzeczne komunikaty przedstawicieli rządu muszą dziwić i niepokoić _ - napisał szef SLD.
Walka z przemocą? "Nie ma pośpiechu" Tak premier Donald Tusk odniósł się do kwestii podpisania konwencji Rady Europy w sprawie przemocy wobec kobiet.
Tagi: kozłowska-rajewicz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz